W nowym roku 41 zł podwyżki!


Od stycznia pracownicy zatrudnieni na pełen etat i otrzymujący najniższe wynagrodzenie za pracę mogą liczyć na podwyżkę - miesięcznie sięgnie ona 41 zł. Od 1 stycznia 2010 r. osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy, będą musiały zarabiać co najmniej 1317 zł brutto.

Waszyngton planuje obłożyć sektor bankowy podatkiem, który w ciągu dziesięciu lat przyniesie 90 mld dolarów. W ten sposób banki mają zwrócić pomoc, jaką dostały od podatników. Bez niej, w końcu 2008 roku, w wyniku efektu domina banki w USA padałyby jak muchy. Branży finansowej pomysł się nie podoba. Spółka Optimus miała 2,03 mln zł jednostkowej straty netto w I poł. 2009 roku wobec 0,04 mln zł straty rok wcześniej, podała spółka w raporcie w piątek. Piątkowa sesja zakończyła się spadkiem indeksów, a nieznaczny wzrost odnotował jedynie indeks małych spółek sWIG80. Po sesji pozostaje wiele znaków zapytania, a najważniejszym jest interpretacja obrotu, bo prawdopodobnie tu będzie tkwił klucz do prognozy zachowania rynku w najbliższych tygodniach.Jeden z amerykańskich kongresmanów zapowiada wszczęcie oficjalnego dochodzenia, które ma ustalić, jaka ilość ropy tak naprawdę ucieka do Zatoki Meksykańskiej. Decyzję taką podjął po tym, jak dowiedział się z niezależnych źródeł, że ilość ropy jest znacznie większa niż wynika z informacji przekazywanych przez koncern BP. Rząd zajmie się we wtorek przygotowaną przez resort finansów aktualizacją Programu Konwergencji - wynika z porządku obrad Rady Ministrów. W tym tygodniu dokument ma zostać przesłany do zatwierdzenia przez Komisję Europejską. W jakich sytuacjach lek spoza listy refundacyjnej może być wydany pacjentowi i jednak objęty refundacją?

Starożytna klątwa: "Obyś żył w ciekawych czasach" właśnie się aktualizuje. Owe "ciekawe czasy" odzwierciedlają nieustanne zmiany obejmujące wszystkie sfery życia człowieka. Procesy globalizacyjne, rozwój cywilizacyjny i nowe technologie generują konieczność nieustannego przeobrażania rzeczywistości, w której człowiek zajmuje miejsce szczególne - jest zarówno projektodawcą, jak i realizatorem zachodzących procesów. Zmiana oznacza przejście od "tak jest" do "tak będzie", co wiąże się z koniecznością odrzucenia obecnego stanu rzeczy i podjęcia aktywności zmierzającej do zaadaptowania się w nowych warunkach. Wspomniane "tak będzie" - z punktu widzenia jednostki - nabiera swoistego znaczenia w kontekście zamian zachodzących w środowisku pracy.

Analitycy DM PKO BP w raporcie z 20 stycznia wydali rekomendację "kupuj" Netmedia. Cana docelowa akcji spółki została ustalonana na 9,6 zł. Technologia współczesnych piratów morskich to szybkie i zwrotne łodzie, karabiny maszynowe i ręczne wyrzutnie rakiet.

Urząd Komunikacji Elektronicznej nie będzie obniżał przez trzy lata stawek hurtowych, które Telekomunikacji Polskiej płacą inni operatorzy za korzystanie z infrastruktury spółki. W zamian za to w ciągu trzech lat TP ma wybudować 1,2 mln linii telekomunikacyjnych - wynika z porozumienia między UKE i TP. W lipcu zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyło się jedynie o 6,8 tys. osób. To znacznie mniej niż w poprzednich miesiącach, gdy spadło o kilkanaście tysięcy. Analitycy Ipopema Securities, w raporcie z 14 kwietnia, obniżyli rekomendację dla BZ WBK do "trzymaj" z "kupuj", podwyższając jednocześnie cenę docelową jego akcji do 222 zł z 211 zł wcześniej.Recesja i czynniki demograficzne sprawiają, że znani z geograficznej mobilności Amerykanie coraz rzadziej zmieniają miejsce zamieszkania - ustalili badacze z waszyngtońskiego Brookings Institution. Niektóre gminy zaleciły, a inne wręcz nakazały dyrektorom szkół zwalnianie nauczycieli. To m.in. efekt niższych dochodów z PIT oraz wprowadzenia w życie w tym roku specjalnych dodatków do nauczycielskich pensji - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Kontrolerzy NIK rozpoczęli kontrolę w Polskim Radiu - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł z tych instytucji. Kontrola dotyczy realizacji misji, polityki kadrowej i zarządzania finansami w latach 2007-2009.

Regiony pogranicza chcą wspólnej koncepcji rozwoju infrastruktury


Cztery polskie województwa oraz cztery landy niemieckie położone przy granicy obu państw opracują wspólną koncepcję rozwoju infrastruktury transportowej w regionie przygranicznym - zapowiedział w środę premier Brandenburgii Matthias Platzeck.

Emerytury Polakom wypłaci ZUS


Nie będzie specjalnych zakładów emerytalnych, do których miały trafiać nasze oszczędności z OFE po przejściu na emeryturę. Świadczenia emerytalne wypłacać ma jedynie ZUS - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza".

Lepsze dane z Europy, gorsze z USA


W dniu dzisiejszym poznaliśmy odczyty PKB dla najważniejszych gospodarek Strefy Euro. W przypadku Niemiec dynamika wyniosła 0,3% k/k i tym samym była lepsza od prognoz na poziomie -0,3% k/k.

Rozwój małopolskich uzdrowisk został zahamowany


Sytuacja jest dramatyczna - alarmuje "Dziennik Polski". Jeśli absurdalne przepisy nie zostaną jak najszybciej zmienione, grozi nam całkowity paraliż inwestycyjny - skarżą się włodarze małopolskich gmin uzdrowiskowych.

WTO did not rule Airbus aid illegal - EU sources


Comments that the World Trade Organisation on Friday backed a U.S. complaint against European Union aid to plane maker Airbus are wrong and misleading, EU sources with knowledge of the WTO ruling said.

Nerwowo


Po środowym komunikacie FOMC inwestorzy przystąpili do wczorajszej rozgrywki pełni entuzjazmu. Mimo to czwartkowa sesja należała do nerwowych, co było spowodowane w głównej mierze gorszym odczytem sprzedaży detalicznej za lipiec. Zgodnie z odczytem Departamentu Handlu USA sprzedaż detaliczna w lipcu spadła o 0,1 proc. , przy czym analitycy oczekiwali wzrostu tego wskaźnika o 0,8 proc. W czerwcu wzrost w tym obszarze wyniósł po korekcie 0,8 proc.

Walne EuRoPol Gazu przerwane


Obradujące w środę walne zgromadzenie akcjonariuszy EuRoPol Gazu zostało przerwane do 20 kwietnia. Nie podjęto więc decyzji o zmianie statutu spółki, która ma wyeliminować ze składu udziałowców firmę Aleksandra Gudzowatego.

Fedak: Przygotowaliśmy trzy rozwiązania


Oprócz możliwości udzielania FUS pożyczek z budżetu państwa oraz zmiany wysokości składek przekazywanych do OFE, wśród propozycji do planu konsolidacji finansów publicznych znalazła się również korelacja rent i emerytur - powiedziała minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

Koniec spekulacji farm wiatrowych


Sejmowa Komisja Gospodarki pozytywnie zaopiniowała wczoraj większość z 28 poprawek Senatu do rządowej nowelizacji Prawa energetycznego. Najważniejsze z nich dotyczyły sposobu sprzedaży energii przez przedsiębiorstwa energetyczne. Poprawki te musi jeszcze przegłosować Sejm.

Most Północny bez nadzoru


Od pięciu miesięcy nowa przeprawa w stolicy powstaje bez opieki inżyniera kontraktu, której wymaga Unia Europejska. Czy odbije się to na jakości prac? - pyta "Życie Warszawy".

KE: Polska poprawiła wykorzystanie funduszy


Do 21 sierpnia br. Polska wykorzystała 95 proc. dostępnych dla niej w budżecie UE na lata 2000-2006 funduszy regionalnych. Nieco przyspieszyła też wykorzystanie funduszy z puli na lata 2007-2013. Największe opóźnienia wciąż dotyczą dużych projektów ochrony środowiska z Funduszu Spójności - wynika z udostępnionej PAP w poniedziałek oceny Komisji Europejskiej (KE).

Zaskakująca determinacja polskich firm


Determinacja dużych przedsiębiorstw w integracji walutowej jest zaskakująca. Dla euro zniosą wiele. Pięciu na sześciu prezesów zrzeszonych w Polskiej Radzie Biznesu, dla unijnej waluty zgodziłoby się na powrót kryzysu - informuje "Puls Biznesu".

Amerykanie mniej mobilni, m.in. wskutek kryzysu


Recesja i czynniki demograficzne sprawiają, że znani z geograficznej mobilności Amerykanie coraz rzadziej zmieniają miejsce zamieszkania - ustalili badacze z waszyngtońskiego Brookings Institution.

Dawka informacji ożywiła handel


Wtorek na rynku walutowym upłynął w zdecydowanej większej dynamice. To skutek pojawienia się na rynku nowej dawki informacji makroekonomicznych, których charakter był optymistyczny. Październikowy indeks Case-Shiller obrazujący zmiany cen na amerykańskim rynku nieruchomości wyniósł -6,4 proc. Poprzednia wartość wynosiła -8,5 proc. r/r. Dodatkowo wskaźnik zaufania konsumentów wzrósł drugi miesiąc z rzędu, do 52,9 pkt. W listopadzie wartość wskaźnika wynosiła 50,6 pkt.

PSL złożyło projekt liberalizujący pakiet antykryzysowy


PSL złożyło w Sejmie projekt liberalizujący zeszłoroczną ustawę o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców. Ludowcy proponują obniżenie progu spadku obrotów, którego przekroczenie umożliwia korzystanie z pakietów pomocowych.

W Polsce w październiku liczba zarejestrowanych samochodów osobowych spadła o 8,4 proc.


Liczba nowo zarejestrowanych samochodów osobowych w październiku 2009 roku w Polsce wyniosła 25.279, czyli w ujęciu rok do roku spadła o 8,4 proc. - wynika z szacunków europejskiego stowarzyszenia producentów motoryzacyjnych ACEA.

Mocny spadek sprzedaży detalicznej Litwy w X


Sprzedaż detaliczna na Litwie spadła w październiku rdr o 28,7 proc. - poinformował w piątek w komunikacie urząd statystyczny w Wilnie.

Bez szaleństw


O czwartkowej sesji można powiedzieć jedynie tyle, że się odbyła. Indeksy bowiem przez całą sesję oscylowały w okolicach środowego zamknięcia. Na przebieg wczorajszej rozgrywki wpływu nie miały opublikowane dane makroekonomiczne, przy czym do głównych katalizatorów zachowań należały cotygodniowe dane z rynku pracy oraz rewizja odczytu PKB za II kw.'09.

Polska na poziomie kraju trzeciego świata!


Czy niepubliczne ZOZ-y w Małopolsce mogą przestać istnieć? To nie żart a ponura rzeczywistość, która może się ziścić już niedługo. Wszystko przez decyzję dyrektora małopolskiego NFZ o drastycznym obniżeniu kontraktów na 2010 r., która skazuje prywatne szpitale na bankructwo.

Atlantik obniżył rekomendację dla CEZ


Analitycy biura maklerskiego Atlantik obniżyli rekomendację dla czeskiego koncernu energetycznego CEZ do "trzymaj" z "kupuj", podtrzymując cenę docelową akcji na poziomie 950 CZK.

Lakiernia samolotów pasażerskich w Ostrawie zamiast Krakowa


Największa firma w branży malowania samolotów, francuska STTS Group zbuduje swą nową lakiernię maszyn Airbus A320 i Boeing 737 w Ostrawie, a nie - jak rozważano wcześniej - w Krakowie - podał w piątek na stronie internetowej czeski dziennik "Mlada Fronta Dnes".

Kurs waluty do przeliczenia faktury korygującej


Do przeliczania na złote polskie kwot w walutach obcych, wykazanych na fakturach korygujących, należy zastosować średni kurs danej waluty obcej, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski, który był właściwy dla faktur pierwotnych.

Startuje bank dedykowany dla mikro i małych przedsiębiorstw


Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wyraziła zgodę na rozpoczęcie działalności operacyjnej przez FM Bank. Placówki pierwszego w Polsce banku dedykowanego mikro- i małym firmom zostaną otwarte dla klientów już w marcu br.

50 proc. firm prawie wcale nie odczuło kryzysu


Około 50 proc. małych i średnich firm w Polsce uważa, że światowy kryzys finansowy prawie wcale nie wpłynął na ich działalność - wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

UOKiK pozwolił trzem spółkom na koncentrację


UOKiK wydał trzy zgody na koncentrację spółek: Polpharma może nabyć części Biotonu, Lovells może połączyć się z Hogan&Hartson, a Wind Investment przejąć kontrolę nad Smulders Holdco. Urząd nie dopatrzył się ograniczenia konkurencji w wyniku tych transakcji.

Jeśli jesteś z Łodzi i szukasz pomocy psychologa, zapraszam do mojego gabinetu. Jako psycholog Łódź pracuję w pobliskim szpitalu, ale także przyjmuję moich pacjentów w gabinecie prywatnym. Masz pewność, że zajmie się tobą psycholog Łódź posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy jako psycholog Łódź.