Złoty umacniał się w środę dzięki dobrym wieściom z USA


Złoty odrabiał w środę wcześniejsze straty dzięki dobrym danym z USA. Jednak kulminacyjnym wydarzeniem będzie wieczorna decyzja Fedu, ale na naszym rynku widoczne będzie to dopiero rano.

Deficyt budżetowy może być o kilkanaście miliardów złotych niższy niż zapisane w ustawie budżetowej na ten rok 52,2 mld zł - poinformował PAP wiceminister finansów Ludwik Kotecki. U.S. stock investors on Monday flocked to major insurers - with the health-care sector the sole industry group not losing ground in Monday's sharp decline - as the White House retreated from one controversial aspect of its attempted overhaul of the nation's health-care system. China National Offshore Oil Corp plans a joint venture with Argentina's Bridas Energy Holdings, paying $3.1 billion to take a 50 percent stake in Bridas Corporation, the company said on Sunday.Zdecydowana większość Polaków chce zakończyć swoją aktywność zawodową przed ukończeniem 60. roku życia - wynika z przeprowadzonej przez portal rynekpracy.pl sondy. Spółka FX Energy Poland zakończyła budowę kopalni gazu w miejscowości Roszków k. Jarocina (Wielkopolska). Trwa rozruch instalacji wydobywczej; do końca roku gaz ziemny popłynie do odbiorców. Jurzenka zamierza skupić się w tym roku na akwizycjach. Liczy, że uda jej się przeprowadzić transakcję do końca roku. Po czterech kwartałach 2009 roku grupa miała 34 mln zł zysku netto wobec 0,7 mln zł oczyszczonego ze zdarzeń jednorazowych zysku rok wcześniej.

Hurtimex, producent odzieży dziecięcej i młodzieżowej notowany na NewConnect, chce otworzyć do końca przyszłego roku 10 outletów oraz 10 salonów firmowych. Spółka chce współpracować handlowo i kapitałowo z innymi producentami odzieży dziecięcej oraz producentami odzieży dla dorosłych - podał Hurtimex w założeniach do strategii na lata 2010-2011.

Japan Airlines and Delta Air Lines Inc. on Friday reached a basic agreement on a comprehensive tie-up that mainly features code-sharing flight services, the Yomiuri Shimbun reported Saturday. Analitycy Amerbrokers, w raporcie z 5 listopada, obniżyli rekomendację dla akcji Famuru z "trzymaj" do "neutralnie". Rekomendacja została wydana przy cenie akcji 1,91 zł. W piątek około godziny 9.45 za jedną akcję spółki płacono 1,97 zł.

Do wtorku trend wzrostowy złotego pozostał nie zakłócony. W kolejnych dniach tygodnia doszło jednak do osłabienia naszej waluty co łatwo powiązać z pogorszeniem sytuacji na warszawskiej giełdzie, które również był obserwowane od tego czasu. Japonia i Chiny powinny współpracować z USA na rzecz stabilizacji dolara, biorąc pod uwagę wielkie rezerwy walutowe tych dwóch azjatyckich krajów, powiedział Toyoo Gyohten, doradca japońskiego ministra finansów. - Polsko-litewski most energetyczny będą budować polski operator PSE i litewska Lietuvos Energia - powiedział w środę PAP Jarosław Niewierowicz, prezes polsko-litewskiego przedsiębiorstwa realizującego połączenie sieci energetycznych obu krajów. Wykluczył możliwość udziału w tym przedsięwzięciu strony rosyjskiej.Nadzieje na przełamanie niekorzystnego dla niedźwiedzi kierunku ruchu giełdowych indeksów, dziś znów się nie spełniły. Powstrzymanie fali spadkowej to wszystko, na co było stać rynki. Na naszym kontynencie nie sprzyjały zwyżce kiepskie dane, dotyczące gospodarki strefy euro. Z kolei za oceanem i tak już nienajlepszą atmosferę popsuł jeszcze bardziej gorszy niż się spodziewano wskaźnik nastrojów konsumentów. Wrażenie zrobiło też pewnie tempo powstrzymywania ekspansji kredytowej w Chinach, gdzie po raz drugi w krótkim czasie władze zdecydowały się na podniesienie stopy rezerw obowiązkowych banków. W tym otoczeniu indeksy w Warszawie sprawowały się wręcz znakomicie, nie mając sobie równych. 54 proc. oprogramowania komputerowego używanego w Polsce w 2009 r. było nielegalnego pochodzenia. To o 2 proc. mniej niż w roku 2008 - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę analityczną IDC na zlecenie Bussines Software Alliance (BSA). Wartość nielegalnego oprogramowania w Polsce oszacowano na 506 milionów dolarów. Na rynku walutowym dziś rano nie widać już śladów poniedziałkowej euforii.

Banki znów na cenzurowanym


Brytyjskie banki stały się znów podatne na odpisy związane z utratą wartości przez aktywa finansowe - przestrzegł Bank Anglii. Zagrożenia widzi w możliwym spadku apetytu na ryzyko inwestorów. Instrumenty oraz inne aktywa finansowe stanowiły na koniec minionego roku 40% aktywów banków w Wielkiej Brytanii.

W Europie wzrosty na giełdach po dobrych danych z Chin i spółek


Rosną indeksy na giełdach w zachodniej Europie w reakcji na dane o PMI w Chinach - podają maklerzy.

US STOCKS-Futures edge up ahead of Fed meeting


U.S. stock index futures edged up on Tuesday ahead of a Federal Reserve meeting where policy-makers are expected to reiterate a pledge to keep interest rates very low for a long time.

Rosjanie bliscy kupna ukraińskiego koncernu


Niewymieniona z nazwy rosyjska grupa biznesowa jest bliska kupienia pakietu kontrolnego największego ukraińskiego koncernu stalowego, Związku Przemysłowego Donbasu (ISD), który ma zakłady nie tylko na Ukrainie, ale także w Polsce i na Węgrzech - pisze w środę "Financial Times".

W październiku wzrósł Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury


Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce, wzrósł w październiku o ponad 2 punkty - podało w komunikacie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Z raportu BIEC wynika, że przybywa zamówień w sektorze przetwórczym, przyspieszają też zamówienia pochodzące od zagranicznych kontrahentów.

PiS i rząd zgodne: mają dość piwa


Reklamy piwa przed godziną 23? Prawo i Sprawiedliwość z rządem mówią razem "nie". Opozycja i ministerstwo zdrowia chcą zakazu puszczania w telewizji reklam piwa przed 23. Tłumaczą, że to dla dobra nieletnich - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Police liczą na porozumienie z PGNiG


Zakłady Chemiczne Police, które winne są PGNiG 126 mln zł za dostawy gazu w pierwszym półroczu 2009 roku, liczą na szybkie osiągnięcie porozumienia z PGNiG w sprawie warunków spłaty zadłużenia - poinformowały Police w komunikacie prasowym.

Sklepy wietrzą magazyny. Uważaj, bo cię porwie...


Wystarczyło kilka świątecznych dni, by ceny wielu produktów w naszych sklepach spadły nawet o kilkadziesiąt procent. Handlowcy mogą sobie na to pozwolić, bo sezon przedświąteczny był w tym roku dla nich bardzo udany. A poza tym muszą przewietrzyć magazyny.

Na GPW lekki wzrost


Po kilku dniach spadków czwartkowe notowania na GPW przyniosły wzrosty indeksów, które z końcem sesji stopniały. Zdaniem analityków, w piątek rynek czeka konsolidacja przy 2.140 pkt, a do większych zmian może dojść w połowie przyszłego tygodnia.

Brak zdecydowanie na europejskich giełdach


Ostatnia sesja na Wall Street zakończyła się w pozytywnych nastrojach. Dow Jones zwyżkował o 1,25%, S&P 500 wzrósł natomiast o 1,50%. Indeksy cechowała spora zmienność - otworzyły się one na zdecydowanym minusie, następnie po odrobieniu strat i zwyżce ponownie zniżkowały, by ostatecznie zamknąć się z ponad jednoprocentowym zyskiem.

Puławy spodziewają się stabilizacji lub lekkiej poprawy w II poł. roku 09/10


Zakłady Azotowe Puławy spodziewają się stabilizacji lub lekkiej poprawy sytuacji ekonomicznej dopiero w drugim półroczu roku obrotowego 2009/2010 - podała spółka w komentarzu do wyników.

Kto ma płacić za pomoc powodzianom?


Polacy nie do końca mają świadomość, że pieniądze państwowe, to te, które sami wpłacają w postaci podatków. Kiedy to sobie uświadamiają - mniej szczodrze są skłonni rozdawać je np. na pomoc dla powodzian - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej".

ENEA po francusku?


Skarb Państwa dał wyłączność niemieckiemu RWE na negocjacje w sprawie zakupu grupy energetycznej ENEA, ale strony zaczęły się mocno różnić co do wyceny. Nieoczekiwanie na horyzoncie pojawili się Francuzi: badanie ksiąg Enei rozpoczął francuski GdF Suez - donosi "Rzeczpospolita".

Dow Jones powyżej 10.000 punktów po raz pierwszy od roku


Amerykański indeks Dow Jones wzrósł do poziomu ponad 10.000 punktów.

MSP sprzedało akcje warszawskiej spółki Baltona


Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało należące do niego akcje Przedsiębiorstwa Handlu Zagranicznego Baltona w Warszawie na rzecz spółki "Culex" z Warszawy, za ponad 6,1 mln zł - poinformował resort skarbu.

KNF: wartość kredytów konsumpcyjnych wyniosła 154,5 mld zł na koniec 2009 r.


Wartość kredytów konsumpcyjnych w polskim sektorze bankowym wzrosła w 2009 r. o 13,2%, do 154,5 mld zł, podała Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). Dane wskazują także na znaczący wzrost kredytów nie spłacanych regularnie - ich udział w kredytach konsumpcyjnych ogółem zwiększył się z 6,6% do 10,8%.

Stoczniowcy będą hałasować w Warszawie


Związkowcy z państwowej Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni zapowiadają na poniedziałek pikietę siedzib resortów obrony i Skarbu Państwa. Chcą w ten sposób zaprotestować przeciwko planowanym zwolnieniom w zakładzie.

Apple: iPhone Deal In China Not Exclusive To China Unicom


Apple Inc. (AAPL) said Monday its sale of iPhones in China isn't through an exclusive deal with China Unicom (Hong Kong) Ltd. (CHU).

Koszmar palacza coraz bliżej


Droższe papierosy od Nowego Roku powoli stają się faktem. Sejm przyjął w środę nowelizację ustawy o akcyzie, przewidującą wzrost podatku od papierosów. W 2010 roku akcyza wzrośnie o 5,19 proc., co spowoduje wzrost ceny paczki papierosów o ok. 33 grosze. Teraz nowelizacja trafi do Senatu.

"W Polsce przyrost długu publicznego mniejszy niż w Europie"


W polskiej gospodarce przyrost długu publicznego w relacji do PKB będzie stosunkowo mniejszy niż w krajach europejskich, co nie znaczy, że nie zostanie przekroczony próg 55 proc. - ocenia wiceminister finansów Dominik Radziwiłł.

Harry'ego Pottera szukaj na Florydzie


Kremowe piwo i sok z dyni w Pubie pod Trzema Miotłami, relaks w Sowiarni czy własna różdżka w sklepie Ollivandera - o tym marzą, zwłaszcza najmłodsi, czytelnicy sagi o Harry'm Potterze. Marzenia mogą stać się rzeczywistością: w czerwcu na Florydzie zostanie otwarty park tematyczny na wzór magicznego świata małego czarodzieja. Mogą, choć cena będzie niemała...

Eurodolar poniżej oporu


To był nerwowy dzień. W większości przypadków dolar tracił wczoraj na wartości, jednak nie udało się pokonać ważnych poziomów. Opublikowane w USA dane miały pozytywny charakter.

Kolejne toyoty do naprawy


Kłopoty japońskiego giganta rosną. Koncern Toyota postanowił odwołać do naprawy ok. 170 tys. samochodów hybrydowego modelu Prius ze względu na możliwość awarii hamulców. Plany rozwiązania tego problemu dotyczą na razie tych aut tylko w Japonii, w skali światowej - mają być ogłoszone później.

Tydzień wysokiej zmienności złotego


Mijający tydzień na rynku złotego charakteryzował się sporą zmiennością notowań. Pierwsze jego dni upływały w spokojnych nastrojach, a wartość euro konsolidowała się w przedziale 4,0000 - 4,0500 zł.

PKPP Lewiatan: wzrost PKB w 2010 r. 2,6 proc.


Wzrost PKB w tym roku wyniesie 2,6 proc., zaś Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w grudniu 2009 r. wzrósł - podano w czwartkowym komunikacie Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Jeśli jesteś z Łodzi i szukasz pomocy psychologa, zapraszam do mojego gabinetu. Jako psycholog Łódź pracuję w pobliskim szpitalu, ale także przyjmuję moich pacjentów w gabinecie prywatnym. Masz pewność, że zajmie się tobą psycholog Łódź posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy jako psycholog Łódź.