Żeby nam się znów chciało chcieć


Gospodarka wychodzi z kryzysu, ale pracownicy są przemęczeni, przepracowani i zestresowani, pisze "Metro". Na niespotykaną dotąd skalę dotyka nas plaga wypalenia zawodowego, alarmują psychologowie i ostrzegają, że może to nawet osłabić nasz PKB.

Rozmawiamy z profesorem Dariuszem Filarem, członkiem Rady Polityki Pieniężnej Świnie, drób, konie, krowy, psy, ale także norki, króliki i gołębie padły ofiarą wielkiej powodzi. Najnowsze dane Głównego Inspektora Weterynarii nie są jednak ostateczne - woda nie zeszła jeszcze ze wszystkich terenów, nie do wszystkich gospodarstw wrócili właściciele. Środa zakończyła się pokaźnymi spadkami wartości dolara. Nie pomogła nawet późna wyprzedaż na rynku akcji. Na wielu wykresach doszło do ważnych wybić. Nie publikowano znaczących danych makroekonomicznych, jednak pojawiło się kilka ważnych komentarzy.Menedżer ulicy Piotrkowskiej chce z niej uczynić prawdziwy deptak, aby można było wędrować środkiem drogi. No bo reprezentacyjna ulica powinna być dla pieszych. Kupcy przeciwnie - chcą wpuścić samochody, bo teraz po Pietrynie hula wiatr. Wczoraj dyskutowali o tym w magistracie. Tradycyjnie się nie dogadali. Leszek Balcerowicz odebrał we Wrocławiu nagrodę im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Przyznana została ono twórcy polskich reform gospodarczych "za wiedzę, odwagę i skuteczność w przeprowadzeniu polskiej gospodarki od komunizmu do kapitalizmu". Co teraz sądzi o sytuacji gospodarczej Polski? - Musimy oddalić się gospodarczo od Grecji, a przybliżyć się do Niemiec - powiedział. Bank Citi Handlowy odkupi od swoich klientów obligacje, które były gwarantowane przez Lehman Brothers. Za papiery wartościowe, w których sprzedaży pośredniczył, bank oferuje 60 proc. początkowej wartości inwestycji w danej walucie.

48 przewodników turystycznych, działających w rejonie Watykanu bez wymaganych zezwoleń, ukarała w piątek grzywnami włoska policja - podały lokalne media.

Gospodarka strefy euro wzrosła w III kwartale tego roku kdk - potwierdzają kolejne wyliczenia. (Górne okno - cena, Dolne okno - Wolny Oscylator Stochastyczny; poziomy wsparcia/oporu - kolor żółty; linie trendu wzrostowego - kolor zielony; linie trendu spadkowego - kolor czerwony; 50-okresowa arytmetyczna średnia krocząca - kolor niebieski)

Dotychczasowy właściciel produkującej drewniane meble firmy Holzwerk z Pisza (warmińsko-mazurskie) wbrew zapowiedziom nie wydzierżawił zakładu inwestorowi, który chciał go uchronić od plajty. - Właściciel unika z nami kontaktu - przyznał PAP starosta piski, który zaangażował się w ratowanie fabryki. Walne zgromadzenie akcjonariuszy - czyli w praktyce minister infrastruktury - zmieniło skład zarządu PKP SA. Nowym członkiem zarządu został Jacek Prześluga, w ostatnich miesiącach znany jako PR-owiec pracujący dla posła PO Janusza Palikota. Parlament Grecji przyjął w czwartek budzący znaczne kontrowersje Greków pakiet oszczędności budżetowych, który ma uratować kraj przed niewypłacalnością.Choć wyniki grupy LPP w III kwartale tego roku na poziomie netto są niższe od konsensusu rynkowego, analitycy zwracają uwagę na bardzo dobre rezultaty na poziomie operacyjnym. Ich zdaniem to efekt bardzo dobrej polityki kosztowej. Od mocnego uderzenia rozpoczyna się kolejny tydzień na giełdzie. WIG idzie w górę o 2%, z nawiązką odrabiając piątkową stratę. Taka zwyżka wystarcza do ustanowienia kolejnego tegorocznego rekordu. Indeks osiąga blisko 40,6 tys. pkt. W ciągu najbliższych 2 - 3 lat marże Central European Distribution Corporation (CEDC) będą wciąż rosły - zapowiada w rozmowie z "Parkietem" Wiliam Carey, szef spółki produkującej alkohole.

Meritum Bank stawia na franczyzę


- Meritum Bank w pierwszej połowie przyszłego roku chce rozpocząć budowę sieci franczyzowej, docelowo planuje mieć 250-300 placówek franczyzowych i 10 oddziałów własnych. Bank podtrzymuje, że do 2013 roku chce pozyskać 300 tys. nowych klientów - powiedziała na spotkaniu z dziennikarzami Joanna Krzyżanowska, wiceprezes banku.

Pawlak: Umowa z Rosją w przyszłym tygodniu


Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział, że rządowa umowa gazowa między Polską a Rosją powinna być podpisana w przyszłym tygodniu.

US STOCKS-Wall St set for higher open on AIG, Greece relief


U.S. stock index futures pointed to a slightly higher open on Monday after AIG said it would sell its life insurance unit in Asia and deal looked near for a European Union bailout of Greece.

8 mln zł kary dla Gerdy i Śnieżki. Za zmowę cenową


Firmy Gerda i Śnieżka oraz w sumie 100 ich dystrybutorów zostały ukarane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za nielegalne porozumienia w branży budowlanej. Łączna suma, jaką muszą zapłacić to osiem mln zł.

Co piszczy w Dialogu?


Telefonia Dialog w czwartym kwartale 2009 roku miała 2,4 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 0,26 mln zł straty w analogicznym okresie 2008 roku - podał w raporcie za IV kwartał KGHM, który jest właścicielem Dialogu.

Zdrowie: Rząd sięgnie do kieszeni obywateli


Składka zdrowotna pójdzie w górę w zamian za ulgę podatkową na prywatną polisę medyczną - ujawnia "Dziennik Gazeta Prawna".

Ile można zarobić w dziale obsługi klienta?


Teraz, zarówno w prasie jak i w internecie, można znaleźć wiele ogłoszeń o naborze pracowników do działów obsługi klienta. Z tym stanowiskiem spotkamy się niemal we wszystkich branżach. Czy jednak taka praca jest opłacalna? Jak różni się wynagrodzenie w zależności od szczebla zarządzania? Odpowiedzi na te pytania poznamy po zakończeniu tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń.

W Niemczech jednak nie tak źle?


Niemiecki rząd oczekuje, że Produkt Krajowy Brutto Niemiec skurczy się w tym roku o 5 proc., a w 2010 roku wzrośnie o 1,2 proc. - poinformował minister gospodarki Karl-Theodor zu Guttenberg. To lepsze prognozy niż te, które rząd przedstawił w pierwszej części roku.

Mieszkania idą w górę


Odbicie od dna? Za rok ceny nowych lokali mogą wzrosnąć nawet o 10 procent - akcentuje "Rzeczpospolita".

Sprzedaż detaliczna w USA w lipcu w dół


Sprzedaż detaliczna w USA w lipcu nieoczekiwanie spadła o 0,1 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,8 proc. po korekcie - podał w czwartek Departament Handlu w komunikacie.

DM IDM SA podwyższył cenę docelową dla Netii


Analitycy DM IDM SA w raporcie z 6 sierpnia podwyższyli cenę docelową dla Netii do 4,8 zł z 4,5 zł, podtrzymując rekomendację "kupuj".

Świętokrzyska "Solidarność" promuje elastyczne formy zatrudnienia


Stałe podnoszenie kwalifikacji i godzenie życia rodzinnego z zawodowym przez propagowanie elastycznych form zatrudnienia i organizacji pracy - to cel kampanii "Praca, kwalifikacje, rodzina - lepsza przyszłość", rozpoczętej przez świętokrzyską "Solidarność".

Jeden krok do sprzedaży PTU


Należący do Ciechu pakiet 45,3 proc. akcji Polskiego Towarzystwa Ubezpieczeń (PTU) zmieni właściciela za mniej niż 100 mln zł. Transakcja z niemieckim Gothaerem jest bardzo blisko - dowiedział się "Parkiet".

Wiceminister apeluje do senatorów ws. rozliczeń PIT przez pracodawców


Wiceminister finansów Maciej Grabowski zaapelował w środę do senatorów, by przyspieszyli termin wejścia w życie nowelizacji ustawy o PIT, nakładającej na pracodawców obowiązek rozliczenia swoich pracowników. Resort chce, by zmiany obowiązywały już w 2010 roku i dotyczyły tegorocznych rozliczeń podatkowych.

RPP podejmie decyzje czy warto interweniować


Marka Belkę jako ekonomistę w spektrum ekonomicznych poglądów można usytuować w granicach keynesizmu i neoklasycznej syntezy - ocenia Jan Winiecki, członek RPP. Jego zdaniem Belka widzi potrzeby aktywnej interwencji i zarządzania popytem.

DM PKO BP podwyższył cenę docelową dla Oponeo do 7,37 zł


Analitycy DM PKO BP w raporcie z 1 marca podwyższyli cenę docelową dla akcji Oponeo.pl do 7,37 zł z 6,90 zł, podtrzymując rekomendację "kupuj".

Podlaskie gminy wiejskie będą się promować w Warszawie


Specjałami kuchni regionalnej i rękodziełem będą się w niedzielę promować w Warszawie podlaskie gminy wiejskie. Będzie to już ósma taka promocja, którą organizuje Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.

Czy warto dokupić walorów PGE na giełdzie?


Wiadomo już, że drobni inwestorzy nie kupili w ofercie publicznej tyle akcji, ile chcieli. Czy warto w nie wchodzić po debiucie? Policzyliśmy, ile można było zarobić na walorach innych firm wprowadzonych na giełdę przez Skarb Państwa w przeszłości.

Philippines Bank Lending Rises 5.9% On Year In September


Philippine banks' outstanding loans rose 5.9% on year in September, matching August's pace of expansion, the central bank said Tuesday.

Szef EBC postuluje zakończenie wspierania systemu finansowego


Choć jest jeszcze za wcześnie, by powiedzieć, że kryzys się skończył, to czas już jednak wycofać się z niektórych posunięć, które wspierały system finansowy w okresie kryzysowym - oświadczył w piątek szef Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Jean-Claude Trichet, przemawiając na Europejskim Kongresie Bankowości we Frankfurcie nad Menem.

Francuz też z "szybkim pedałem". Winne Czechy?


Kolejny gigant motoryzacyjny ma problemy z samoczynnie przyspieszającymi pedałami gazu w swoich pojazdach. Po Toyocie, francuski Peugeot Citroen wezwie do warsztatów właścicieli prawie stu tysięcy aut modeli 107 i C1. Oba, podobnie jak felerne modele Toyoty, produkowane są w czeskiej fabryce w Kolinie.

Klucz tkwi w danych z Nowego Jorku?


Z psychologicznego punktu widzenia wtorkowa sesja może być dniem przełomu - na rynku pojawiły się większe emocje, a ruchy stały się bardziej gwałtowne. EUR/USD ustanowił minimum w rejonie 1,4524 (blisko wskazywanych 1,4520), a EUR/PLN na chwilę naruszył poziom 4,20.

W. Brytania: gigantyczne elektrownie wiatrowe; entuzjaści mówią o rewolucji


Rząd w Londynie ogłosił plany budowy gigantycznych elektrowni wiatrowych na morzu. Za 8 lat mają one zaspokajać zapotrzebowanie Wielkiej Brytanii na energię elektryczną.

Do pracy! Rodacy


Efektywna czy efektowna praca? Czy praca "po tzw. godzinach" to dowód na nadgorliwość czy brak umiejętności organizacji czasu pracy przez pracownika? Czy w szaleństwie pracy jest miejsce na urlop? Odpowiedzi udzieli Katarzyna Jędruszczak, ekspert i trener BERNDSON w dziedzinie Rozwijania Talentów.

Złoty w kolejnych dniach może dalej tracić na wartości


We wtorek, po nieudanej próbie przebicia poziomu 4,07 za euro, złoty osłabił się. Deprecjacja ta może się pogłębić w kolejnych dniach. Rynek obligacji oczekuje na środową aukcję MF - uważają dilerzy.

Jeśli jesteś z Łodzi i szukasz pomocy psychologa, zapraszam do mojego gabinetu. Jako psycholog Łódź pracuję w pobliskim szpitalu, ale także przyjmuję moich pacjentów w gabinecie prywatnym. Masz pewność, że zajmie się tobą psycholog Łódź posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy jako psycholog Łódź.