Kraje rozwijające się obniżają cła w wymianie handlowej


Dwadzieścia dwa kraje rozwijające się, wśród nich takie wschodzące potęgi gospodarcze jak Indie i Brazylia, zawarły w środę porozumienie w sprawie obniżenia o 20 proc. ceł na 70 proc. towarów, które stanowią przedmiot wymiany handlowej między nimi.

Chociaż w USA zdaje się przeważać opinia, że recesja ma się ku końcowi, a niektórzy ekonomiści uważają, że już się zakończyła, sygnały o sytuacji gospodarczej nie są jednoznaczne. Analitycy DM PKO BP w raporcie z 18 marca podtrzymali rekomendację "akumuluj" Zakłady Azotowe w Puławach, obniżając dla ich akcji cenę docelową do 85,78 zł z 88,36 zł wcześniej. W dniu wydania raportu kurs akcji Puław wynosił 77,60 zł. W piątek, o 16.10, za jedną akcję chemicznej spółki płacono 78 zł. Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak uważa, że rozwiązania dotyczące KRUS mogą być nowoczesne, oparte na efektywnych mechanizmach. Powiedział, że PSL chce, by propozycje te były życiowe i dostosowane do dzisiejszych wyzwań.Tryumfalny powrót Marka Niedźwieckiego do "Trójki". W piątek o godz. 9 wystąpi jako gość specjalny w programie "Tu Baron", po czym od południa do godz. 14 poprowadzi własną audycję. Prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC), Jean-Claude Trichet stwierdził, iż bardzo ważnym jest, aby władze USA w dalszym ciągu kontynuowały politykę wspierania mocnego dolara. Premier Słowenii Borut Pahor powiedział w piątek studentom, że nie jest w stanie wyżyć ze swych poborów i musi sięgać po oszczędności, żeby związać koniec z końcem. Szef słoweńskiego rządu zarabia 3 tysiące euro miesięcznie.

Wczorajsza sesja europejska przyniosła kolejne zdecydowane wzrosty kursu EUR/USD. Stało się tak mimo znacznie słabszych danych z Niemiec.

- Ministerstwo Finansów najprawdopodobniej w czerwcu przeprowadzi planowaną emisję 5-letnich obligacji w dolarach amerykańskich o wartości przynajmniej 1 mld USD i możliwe, że będzie to ostatnia emisja zagraniczna w pierwszej połowie 2010 roku - poinformował PAP wiceminister finansów Dominik Radziwiłł. Produkt Krajowy Brutto Rosji spadł w III kwartale 2009 r. o 8,9 proc. rdr - poinformowała w czwartek w komunikacie Federalna Służba Krajowej Statystyki.

Getin i Lukas, banki które w umowach kredytowych zastosowały klauzule uznane przez UOKiK za niedozwolone, muszą zwrócić swoim klientom niesłusznie pobrane pieniądze. Jak ubiegać się o taki zwrot, sprawdzili reporterzy TVN CNBC Biznes. Indeks zaufania przedsiębiorców i konsumentów opracowywany przez GKI, spółkę zajmującą się badaniami gospodarczymi, wzrósł w październiku do minus 26,8 z minus 30,7 puntków przed miesiącem. Jest to siódmy, kolejny miesiąc wzrostu tego wskaźnika. Analitycy DM PKO BP w raporcie z 25 listopada podwyższyli rekomendację dla Elektrotimu do "akumuluj" z "neutralnie", wyznaczając dla akcji tej spółki cenę docelową na 14 zł.Prospekt emisyjny Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) trafi do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) w sierpniu, wynika z wypowiedzi prezesa GPW Ludwika Sobolewskiego. Indeks WIG20, skupiający największe spółki warszawskiego parkietu, zarówno piątkowe notowania jak i cały tydzień zakończył na minusie, choć po silnie ujemnym otwarciu, przez resztę ostatniej w tym tygodniu sesji indeks wzrastał. We wtorek złoty zyskuje do głównych walut. O godzinie 11:56 kurs USD/PLN testował poziom 2,8774 zł, tracąc 1,6 gr w stosunku do wczorajszego zamknięcia. Kurs EUR/PLN natomiast spadał o 1,3 gr i testował poziom 4,1489 zł.

Rekomendacja T uderzy w kretyty złotowe


Rekomendacja T, ograniczająca relację rat kredytowych do dochodu, będzie miała największy wpływ na dostępność kredytów w złotych - ocenia Home Broker. W przypadku kredytów walutowych bardziej rygorystyczne są już wcześniej obowiązujące obostrzenia wynikające z Rekomendacji S.

Coraz łatwiej o zagraniczny paszport


Przed wyborem obywatelstwa stanie większość osób, które zamierzają na dłużej lub na stałe zamieszkać za granicą, zwłaszcza gdy na świat przyjdą dzieci. Jaki paszport nadać maluchowi, który urodzi się w Amsterdamie, Monachium, Liverpoolu czy Oslo?

Słabe dane nie popsuły nastrojów


Względny spokój i brak doniesień z Europy to najlepszy możliwy scenariusz dla rynków akcji, euro i walut tradycyjnie zyskujących w okresie prosperity (rynki wschodzące, AUD, NZD, CAD). Takie okoliczności towarzyszą nam już od prawie dwóch tygodni i wczoraj tego spokoju nie zmąciły nawet słabsze dane.

Erste podwyższył rekomendację dla Action do "akumuluj", a cenę docelową do 26 zł


Analitycy Erste Group w raporcie z 30 marca podwyższyli rekomendację dla Action do "akumuluj" z "kupuj", a cenę docelową podwyższyli do 26 zł z 22 zł.

Będą sankcje dla krajów, które naruszają zasady UE


Angela Merkel i Jose Manuel Barroso opowiedzieli się za wprowadzeniem sankcji dla krajów, które notorycznie naruszają zasady Paktu Stabilności i Wzrostu. Zdaniem kanclerz Niemiec i szefa Komisji Europejskiej, takie sankcje mogłyby polegać między innymi na wstrzymaniu dotacji z unijnego Funduszu Spójności dla grzeszników budżetowych.*

Dom Development wprowadza do sprzedaży 256 lokali w nowej inwestycji na Gocławiu


Dom Development wprowadza do sprzedaży 256 mieszkań w I etapie inwestycji przy ulicy Jugosłowiańskiej na warszawskim Gocławiu. Łącznie w trzech etapach ma powstać 656 lokali, a pierwszy etap ma zostać oddany do użytku w IV kwartale 2011 roku - poinformował Dom Development w poniedziałkowym komunikacie.

Zakłady samochodowe IżAwto zgłosiły wniosek o upadłość


Zatrudniająca ponad 5 tys. ludzi rosyjska wytwórnia samochodów IżAwto w Iżewsku na południowym Uralu wystąpiła o oficjalne stwierdzenie jej bankructwa - poinformował w czwartek tamtejszy sąd.

PIT wypełni za ciebie pracodawca


Jeszcze w tym roku wszyscy pracujący na jednym etacie mogą zostać zwolnieni z konieczności wypełniania i wysyłania do urzędu skarbowego formularza PIT. - Z tej możliwości powinno skorzystać od 2 do 5 mln podatników - poinformował po wtorkowym posiedzeniu rządu premier Donald Tusk.

Mieszane dane makro z Japonii


Ostatnie sesje upływają pod znakiem prób powrotu do antydolarowej polityki inwestycyjnej. Notowania pary eurodolar przebiegają w szerokim trendzie bocznym, którego górnym ograniczeniem jest poziom 1,4415, natomiast wsparcie stanowi poziom 1,4260.

Jak budował Sobiesiak


Jeden z bohaterów afery hazardowej biznesmen Ryszard Sobiesiak w ekspresowym tempie otrzymywał urzędowe decyzje, które pozwoliły mu na zbudowanie wyciągu narciarskiego koło Dusznik-Zdroju - ujawnia "Rzeczpospolita".

Grad: to tylko nadgorliwość


Minister skarbu Aleksander Grad w wywiadzie dla dziennika "Polska" potwierdza autentyczność stenogramów z rozmów o prywatyzacji stoczni. Jednak- jego zdaniem- na ich podstawie została postawiona fałszywa teza i wypaczono konktekst całego postępowania.

DM BZ WBK wycenia Eko Holding


Analitycy DM BZ WBK, w raporcie z 11 lutego, wyceniają Eko Holding, spółkę działającą w sektorze handlu detalicznego FMCG oraz dystrybucji artykułów drogeryjnych, na 9,5 zł za akcję metodą DCF.

Umarkowny optymizm na początku tygodnia


Pierwsza w tym tygodniu sesja przyniosła umiarkowanej wielkości zwyżki głównych indeksów w Warszawie, które zanotowały wzrosty śladem parkietów azjatyckich i zachodnioeuropejskich.

Kanada podniesie stopy?


Decyzji kanadyjskiego banku centralnego o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie 0,25% towarzyszyły sygnały zapowiadające zaostrzenie polityki monetarnej w przyszłości. Tym samym Kanada może być pierwszym z 7 najbardziej uprzemysłowionych państwa świata, które zdecyduje się na taki krok.

Severn Trent notuje wzrost zysku


Spółka użyteczności publicznej ogłosiła wzrost zysku i obrotu.

Zwolennicy Boeinga chcą podnieść cenę tankowca złożoną przez EADS


Kongresmeni popierający ofertę Boeinga w wartym 35 mld dol. przetargu na samolot tankowania powietrznego dla amerykańskiej armii zgłosili we czwartek przepis, który zmusiłby Pentagon do dodania wartości subsydiów rządowych UE  ceny zawartej w konkurencyjnej ofercie europejskiego koncernu EADS.

Bank of Spain takes control of savings bank CajaSur


The Bank of Spain said on Saturday it had taken over the running of Spanish savings bank CajaSur after its planned merger with another of the country's small lenders failed.

Polacy przeciw zmianom systemu emerytalnego


Aż 64 proc. uczestników sondażu "Rzeczpospolitej" uważa za zły rządowy pomysł przesunięcia części pieniędzy odkładanych przez Polaków z funduszy emerytalnych do ZUS.

Byki nie myślą o zejściu ze sceny


W warszawskim parkiecie trwa wyrównana walka o dominację na rynku. Strona popytowa z silnym akcentem przypomina o sobie i nie daje za przegraną. Obecnie inwestorzy handlujący na zwyżkę indeksów musza zmierzyć się z psychologiczną barierą na wysokości 2600pkt.

Przetasowania wśród polskich operatorów komórkowych


Polkomtel choć tracił klientów, zakończył kwartał najlepszymi wynikami. Ale uwaga! Spółkę Jarosława Bauca goni Era - informuje "Puls Biznesu".

Kolejne złe wiadomości dla polskich palaczy


Konfederacja Pracodawców Polskich oceniając plan działań Państwowej Inspekcji Pracy na najbliższe lata z uznaniem odnosi się do zapowiedzi PIP dotyczącej rozwijania działalności prewencyjnej i informacyjnej. - Jest to tym ważniejsze, że jednym z zasadniczych powodów nieprzestrzegania praw pracowniczych jest ich nieznajomość, a także zawiłość i niestabilność przepisów - mówi ekspert KPP, Henryk Michałowicz.

43 mln zł z UE na promocję turystyczną Świętokrzyskiego


Szlak architektury drewnianej, rozbudowa Muzeum Wsi i produkcje audiowizualne to przedsięwzięcia, w które m.in. zainwestowane zostaną - w ramach promocji turystycznej i gospodarczej woj. świętokrzyskiego - 43 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego UE.

Ceny mieszkań w ciągu 12 miesięcy wzrosną o 3,2 proc. - Home Broker


W ciągu 12 najbliższych miesięcy ceny mieszkań w największych polskich miastach wzrosną o 3,2 proc. - wynika z czerwcowego raportu Home Broker.

Farfał zwalnia, w TVP napięcie rośnie


Prezes TVP Piotr Farfał nie czekał, aż zbierze się nowa rada nadzorcza spółki i rozpoczął zwolnienia grupowe: wypowiedzenia ma dostać prawie czterystu pracowników na etatach i drugie tyle współpracowników - zapowiada "Dziennik". Wręczanie wypowiedzeń rozpoczęło się w poniedziałek.

Grecki dreszczowiec


Kolejny dzień spadków na warszawskim parkiecie nie jest zaskoczeniem. Strajki w Grecji wciąż wzbudzają wiele emocji i skłaniają inwestorów do poszukiwania bezpiecznych sposobów lokowania pieniędzy. Mocno traci polska waluta, co mogłoby wskazywać na wycofywanie się inwestorów zagranicznych z naszego rynku.

Jeśli jesteś z Łodzi i szukasz pomocy psychologa, zapraszam do mojego gabinetu. Jako psycholog Łódź pracuję w pobliskim szpitalu, ale także przyjmuję moich pacjentów w gabinecie prywatnym. Masz pewność, że zajmie się tobą psycholog Łódź posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy jako psycholog Łódź.