PGNiG wystartuje na wiercenia na koncesjach jamalskich


PGNiG wystartuje w kontraktach na wiercenia na dwóch koncesjach jamalskich, którymi zainteresowany jest Petrolinvest - poinformował w czwartek dziennikarzy Michał Szubski, przezes PGNiG.

W połowie września przyjazd do Polski zapowiedzieli rosyjscy inspektorzy, którzy chcą skontrolować kolejne zakłady przetwórcze. Uzyskanie od rosyjskich służb sanitarno-weterynaryjnych certyfikatu umożliwia eksport polskich produktów spożywczych na tamten rynek. Dwóch lokalnych dostawców usług internetowych ze Śląska ukarał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za stosowanie w umowach z klientami niedozwolonych - niekorzystnych dla nich - klauzul. PZ Cormay szacuje, że przychody grupy w 2009 roku wyniosą między 35 a 40 mln zł - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami prezes spółki, Tomasz Tuora.Brak zdecydowanych impulsów z zewnątrz sprawił, że przebieg czwartkowych notowań w Warszawie zdeterminował marazm. Stosunkowo niewielka zmienność kursów spółek wynikała z wyczekiwania na dzisiejszy przebieg sesji w Europie po niejasnym przesłaniu, jakie wczoraj popłynęło z neutralnego zakończenia dnia za oceanem. Britain stuck up for beleaguered BP Plc on Friday against American criticism over a massive Gulf of Mexico oil spill that U.S. scientists said was far bigger than previously thought. Rosyjski koncern gazowy Gazprom liczy na to, że w środę podczas rozmów z polskim PGNiG zostaną uregulowane wszystkie kwestie związane z dostawami gazu - powiedział w poniedziałek zastępca szefa Gazpromu Aleksandr Miedwiediew.

Po fali spadkowej z przełomu stycznia i lutego, ostatnie dwa tygodnie przyniosły odreagowanie na giełdach, od początku którego GPW spisywała się bardzo słabo. Najpierw byki w ogóle nie były w stanie odbić się od okolic 2200 punktów, a gdy to się udało, wzrost miał podejrzenie słaby styl.

Brak nerwowej reakcji giełd w USA dał na początku wczorajszej sesji impuls dla odreagowania na naszym kontynencie. Wiadomości o stanie greckich finansów zgasiły jednak optymizm i niewiele pomogły lepsze wskaźniki PMI (w Eurolandzie dla przemysłu 57,5 pkt. vs. oczekiwań 56.8 pkt., a dla usług 55,5 pkt. vs. 54,3 pkt.). Bank Millennium planuje, że pod koniec 2012 roku jego współczynnik wypłacalności wyniesie 11 proc., a wskaźnik kredytów do depozytów będzie nie większy niż 105 proc. - poinformował bank na piątkowej konferencji.

Poniedziałek upłynął na lekkim umocnieniu polskiej waluty. Zdaniem rynku, kurs złotego w dalszej części tygodnia będzie stabilny z tendencją do aprecjacji. Na rynku długu można oczekiwać utrzymania pozytywnego sentymentu z początku tygodnia i popytu na krajowy dług. Produkt Krajowy Brutto Łotwy spadł w I kw. 2010 r. o 6,0 proc. - poinformował w poniedziałek w komunikacie urząd statystyczny w Rydze. Grupa Muszkieterów planuje do końca '10 otworzyć w Polsce 27 supermarketów spożywczych Intermarche i 17 supermarketów Bricomarche z branży dom i ogród - podała spółka w komunikacie prasowym.The Swiss government raised its 2010 economic growth forecast as the global recovery gains pace, although it warned that an upturn would remain sluggish until 2011. 71 proc. Polaków uważa, że w Polsce rozpowszechniona jest bieda - wynika z opublikowanych we wtorek przez Komisję Europejską wyników Eurobarometru. To niższy odsetek niż w niektórych znacznie zamożniejszych krajach, takich jak Francja, Niemcy, Belgia i Włochy. Po samochodach osobowych, Komisja Europejska zaproponowała w środę ograniczenie emisji CO2 także przez samochody dostawcze - do roku 2016 ich producenci będą musieli stopniowo zejść do pułapu 175 g/km, pod groźbą kar finansowych.

Co piąty Polak był gastarbeiterem


- 1/5 Polaków przyznaje, że zdarzyło im się pracować za granicą - wynika z sondażu TNS OBOP. 12 proc., choć za granicą nie pracowało, to rozważa taką możliwość, a 68 nigdy nie pracowało poza Polską i nie zamierza.

Przegrani na starcie


Europa boryka się falą rosnącego bezrobocia. Najbardziej dotyka ono ludzi młodych, dopiero na progu zawodowej kariery - pisze "Gazeta Wyborcza".

Szefowej PARP zabrakło słów "hm... czy możemy przerwać?"


Unijne pieniądze mieli dostać najlepsi, dostali - pierwsi z listy. Przedsiębiorcy czują się oszukani. Co na to Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości? Słowo "przepraszam" nie przechodzi szefowej PARP przez usta. Agencji broni też w rozmowie z TVN CNBC Biznes minister gospodarki Waldemar Pawlak. Jego zdaniem, "nie może być tak, że goście, którzy piszą wnioski, rozrabiają potem na cały świat".

Zapasy ropy w USA wzrosły o 162 tys. baryłek - DoE


Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 162 tys. baryłek, czyli o 0,04 proc., do 362,67 mln baryłek - poinformował w środę amerykański Departament Energii (DoE).

Mocniejszy dolar może osłabiać złotego


Jeśli kontynuowane będzie umocnienie dolara wobec euro, to można oczekiwać osłabienia złotego w kierunku 4,25/EUR - prognozują ekonomiści. Szansą na wzrost wartości PLN będą dane o produkcji przemysłowej w listopadzie. Na rynku długu spodziewany jest wzrost poziomów rentowności.

Fed zapowiada ostre działania


Nowojorski oddział Fed przeprowadzi na "niewielką skalę" serię transakcji reverse repo - poinformował Fed w Nowym Jorku w poniedziałkowym komunikacie.

675 tys. dolarów grzywny za ściągnięcie 30 piosenek


Amerykański student, który został skazany na wysoką grzywnę za nielegalne kopiowanie muzyki z internetu, apeluje o złagodzenie wyroku. Jego zdaniem kara, jaką miałby ponieść jest niewspółmierna do przewinienia.

1,47 mln zadłużonych Polaków


W ciągu ostatnich trzech miesięcy o prawie 105 tys. wzrosła liczba Polaków, mających problemy z terminową spłatą swoich zobowiązań. Chodzi nie tylko o niespłacone raty kredytów bankowych czy pożyczek, ale też alimenty, opłaty za czynsz i media - wynika z raportu InfoDług.

PO przekonuje do budżetu, PiS przekonać się nie daje


W Sejmie we wtorek toczy się drugie czytanie projektu ustawy budżetowej na 2010 rok. Posłowie PO przekonują, że jest on odpowiedzialny i oparty na realnych założeniach. Według PiS jest wprost przeciwnie - deficyt jest zaniżony, a wiele problemów zamiecionych pod dywan.

Fitch podwyższa perspektywę ratingu kredytowego Litwy z powodu polityki fiskalnej


Agencja ratingowa Fitch Ratings podwyższyła perspektywę ratingu kredytowego Litwy do stabilnej z negatywnej - poinformowała agencja w poniedziałek w komunikacie.

Naród piwowarów ma problem z piwem


Czechy nawiedza teraz mniej turystów, recesja ogranicza eksport. Produkcja tamtejszych browarów w pierwszym (zimnym) półroczu 2009 r. spadła rok do roku o 6,81 proc. do 9,201 mln hektolitrów. Na rynku wewnętrznym browary sprzedały z tego 7,527 mln hektolitrów złotego napoju (spadek o 5,41 proc. rok do roku).

KNF: Zysk netto sektora bankowego wzrósł o 18,8% r/r do 2,53 mld zł w I kw. 2010 r.


Według wstępnych danych, zysk netto sektora bankowego wyniósł 2,53 mln zł w I kwartale 2010 r. wobec 2,13 mld zł rok wcześniej, w tym zysk banków komercyjnych sięgnął 2,39 mld zł w porównaniu z 1,89 mld zł rok wcześniej, podała Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) w piątek.

Kredyty w euro zyskują


Kolejne posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego zakończyło się zachowaniem dotychczasowych poziomów stóp procentowych. Są jednak zmiany na rynku kredytów hipotecznych w euro.

Związki z KGHM mówią NIE liberałom z PO


Sprzedaż 10 proc. państwowych udziałów w KGHM może okazać się dla rządu drogą przez mękę. "Zapewniamy Pana Premiera, że nie wpiszemy się w planowany od dłuższego czasu plan wyprzedaży polskiego majątku, rozpisany przez liberałów z Platformy Obywatelskiej" - piszą w komunikacie związkowcy. - KGHM to własność kraju, nie związków - odpowiada rząd ustami wicepremiera Grzegorza Schetyny.

Obiecali 20 mld dolarów, nie dali ani centa


Kraje G8, które na szczycie w L'Aquili w lipcu obiecały 20 miliardów dolarów na pomoc dla Trzeciego Świata, nie dały do tej pory ani centa - powiedział w czwartek w Rzymie szef Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Jacques Diouf.

KGHM zabezpieczył się


KGHM wdrożyła w IV kwartale 2009 roku strategie zabezpieczające cenę miedzi o łącznym wolumenie 58,5 tys. ton i horyzoncie czasowym przypadającym na 2010 rok i I połowę 2011 roku - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym.

Nadzieje na niezbędne reformy


Brak nowych, złych informacji dotyczących sytuacji w Europie pomaga w ostatnich dniach poprawić nastroje inwestorów na rynku walutowym. Główna para znajdowała się wczoraj w przedziale 1,2330 - 1,24, ale w sesji amerykańskiej doszło do przebicia górnej granicy i kurs dotarł nawet w okolice 1,26.

Czy RSI potwierdzi zmianę?


Wtorek był kolejnym dniem, kiedy to dolar tracił na wartości. Tym razem na wykresach wielu par doszło do ważnych wydarzeń, które mocno wpływają na obraz techniczny rynku. Nie publikowano wiele znaczących danych makro.

Różna zdolność do kredytu


Przy takich samych dochodach i na ten sam okres w jednym banku można pożyczyć 160 tysięcy złotych, a w innym nawet dwa razy mniej - pisze "Dziennik". Z sondy, przeprowadzonej przez gazetę wynika, że stosunkowo łagodnie zdolność kredytową liczą Polbank, PKO BP i ING Bank Śląski. Bardziej rygorystyczna jest Nordea. Dlatego można w niej dostać kredyt o wiele niższy niż w trzech pierwszych bankach - zwraca uwagę "Dziennik".

Wydatki na studia jako koszt podatkowy


Częstą praktyką wśród przedsiębiorców jest korzystanie z różnego rodzaju form dokształcania w trakcie prowadzonej działalności gospodarczej. Jedną z takich form są studia licencjackie. Ponieważ profil podjętej edukacji pozostaje najczęściej w związku z zakresem prowadzonej działalności, podatnicy pytają o możliwość zaliczenia wydatków na jej sfinansowanie do kosztów uzyskania przychodów.

Niemcy: GM zlikwiduje ok. 9000 miejsc pracy w Oplu


Amerykański koncern General Motors zlikwiduje około 9000 miejsc pracy w spółce Opel-Vauxhall, w tym 5400 w niemieckich zakładach - poinformował w środę prezes GM na Europę Nick Reilly.

10 składników dobrego biznesplanu


Nie proś o pieniądze. Nie rób żadnego kroku bez tego niezbędnego poradnika. Jeżeli sądzisz, że biznesplan jest ci potrzebny tylko do zdobycia kapitału, to się grubo mylisz.

Korekta złotego nie przekroczy 3,90 za euro?


Korekta złotego w tym tygodniu nie przekroczy granicy 3,90 za euro. W dalszej perspektywie analitycy prognozują umocnienie złotego. Na rynku FI oczekuje się spadku rentowności.

GDF Suez liczy, że znajdzie się na krótkiej liście na zakup Energi


GDF Suez liczy, że znajdzie się na krótkiej liście na zakup Energi - powiedział dziennikarzom Jean-Francois Cirelli, wiceprezes GDF Suez.

Erste Group obniżył rekomendację dla Ceramiki Nowa Gala do "akumuluj"


Erste Group w raporcie z 23 listopada obniżył rekomendację dla Ceramiki Nowa Gala do "akumuluj" z "kupuj", wyznaczając cenę docelową dla akcji spółki na poziomie 3,85 zł.

Jeśli jesteś z Łodzi i szukasz pomocy psychologa, zapraszam do mojego gabinetu. Jako psycholog Łódź pracuję w pobliskim szpitalu, ale także przyjmuję moich pacjentów w gabinecie prywatnym. Masz pewność, że zajmie się tobą psycholog Łódź posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy jako psycholog Łódź.