Lewandowski jednak dostanie przemysł?


Wytypowany przez Polskę kandydat na komisarza, europoseł PO Janusz Lewandowski ma szanse na zajmowanie się w Komisji Europejskiej przemysłem - wynika z nieoficjalnego dokumentu z podziałem tek w nowej Komisji Europejskiej, jaki w środę uzyskała PAP.

Analitycy Biura Maklerskiego Banku BGŻ, w raporcie z 21 października, podtrzymali rekomendację "kupuj" dla spółki Bomi, ustalając nową cenę docelową akcji spółki na poziomie 16,97 zł. Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan wyniósł w kwietniu 69,5 pkt i okazał się niższy od oczekiwań - podano w piątek. W przyszłorocznym budżecie Unii Europejskiej dla Polski przewidziano ponad 12 miliardów euro. To wzrost o prawie 8,5 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem - poinformował komisarz do spraw budżetu Janusz Lewandowski.Wczorajsza sesja dla głównych par walutowych minęła w dynamicznym stylu. Do wszystkiego przyczyniła się ponownie Grecja i jej problemy finansowe. MFW rozważa zwiększenie pomocy finansowej dla Grecji o dodatkowe 10 mld euro. Ministerstwo Finansów najprawdopodobniej w czerwcu przeprowadzi planowaną emisję 5-letnich obligacji w dolarach amerykańskich o wartości przynajmniej 1 mld USD i możliwe, że będzie to ostatnia emisja zagraniczna w pierwszej połowie 2010 roku - poinformował PAP wiceminister finansów Dominik Radziwiłł. Spółka Decora, producent i dystrybutor artykułów do wyposażenia wnętrz, miała 5,01 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I poł. 2009 roku wobec 10,10 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.*

Analitycy DI BRE Banku w raporcie z 8 marca obniżyli cenę docelową akcji Famuru do 2,16 zł z 2,2 zł, podtrzymując dla nich rekomendację "sprzedaj".

Największe na świecie targi oprogramowania, sprzętu komputerowego i nowych technologii CeBIT w Hanowerze zostały otwarte we wtorek dla publiczności. Google będzie na nich bronić swojej kontrowersyjnej usługi nawigacji wirtualnej Street View. Pragnie nas do niej przekonać i udowodnić, że nie będzie ona naruszać naszej prywatności. We wtorek złoty umocnił się pod wpływem lepszych od oczekiwań danych dotyczących wrześniowego bilansu płatniczego. W środę i czwartek zmienność kursu złotego powinna być ograniczona, między innymi ze względu na Święto Niepodległości w Polsce oraz brak istotnych danych makroekonomicznych.

Czasy są ciężkie i dlatego większość Amerykanów sprawdza cenę nawet kupując kubek kawy. Niedroga kawa leje się w restauracjach typu fast food, takich jak McDonalds, którego linia McCafe odniosła prawdziwy sukces. Nawet nieco bardziej szpanerski Starbucks oferuje kawę, która kosztuje nie więcej niż dolar i parę drobnych. Co więc mogłoby sprawić, by filiżanka kawy warta była 13 dolarów? Jeden na dziesięć porodów na świecie jest przedwczesny - wynika z danych opublikowanych w poniedziałek przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Większość wcześniaków rodzi się w krajach biednych, gdzie ich szanse na przeżycie są niskie. W przyszłym roku wydatki budżetu na inwestycje drogowe wyniosą 32 mld zł. Do końca tej kadencji powstanie 1000 kilometrów autostrad i 1000 kilometrów dróg ekspresowych, które w 90 proc. spełniają standardy autostrad - powiedział w Sejmie minister finansów Jacek Rostowski.Do końca października mają zakończyć się drugie uzgodnienia międzyresortowe dot. projektu nowelizacji ustawy o podpisie elektronicznym. Do końca tego roku projekt ma trafić pod obrady rządu - poinformowało PAP biuro prasowe resortu gospodarki. Prawie sześć milionów złotych zaoszczędził Zakład Ubezpieczeń Społecznych dzięki kontroli lewych zwolnień lekarskich. Takie dane podano po zaledwie trzech pierwszych tygodniach inspekcji. To kwota, o jaką obniżono wypłaty świadczeń. Część z nich całkowicie cofnięto. Tam gdzie się zaczął, tam się kończy. Kryzys, przynajmniej w polskich bankach, jak wynika z badań Związku Banków Polskich i Pentoru, wydaje się odchodzić w niepamięć.

Czynniki zewnętrzne nadal sprzyjają


Wczorajszą sesję w segmencie największych spółek należy oceniać z perspektywy odjęcia prawa do dywidendy od akcji TPSA oraz KGHM, co miało znaczący negatywny wpływ na wartość WIG20. Uwzględniając ten fakt, ostateczna zniżka indeksu o 0,8% jest tak naprawdę pozytywnym ruchem odzwierciedlającym lekką przewagę popytu nad podażą.

PLN w piątek w przedziale 4,10-15 za euro; kluczowy wstępny szacunek PKB w strefie euro w III kw.


Według analityków złoty powinien w piątek kształtować się w przedziale 4,10-15 za euro. Krajowe dane makroekonomiczne, jak inflacja w październiku oraz podaż pieniądza nie powinny mieć większego znaczenia dla notowań. Inwestorzy czekają na publikację wstępnego szacunku PKB w strefie euro w III kw., który może wpłynąć na wzrost apetytu na ryzyko, co będzie korzystne także dla złotego. Zdaniem analityków w piątek możliwe są wzrosty cen krajowych obligacji, zwłaszcza na krótkim końcu krzywej...

MF: 1 mld zł z rezerwy "unijnej" na pokrycie składki do UE


Ministerstwo Finansów chce, aby ponad miliard złotych pochodzący z rezerwy celowej, tzw. unijnej, przeznaczyć na polską wpłatę składki do budżetu UE. "Zmiana nie spowoduje, że zabraknie pieniędzy na finansowanie projektów unijnych" - zapewniła w piątek PAP wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska.

Cele Fortis Banku na 2010 to 400 mln zł kredytów hipotecznych


Fortis Bank Polska przeznaczy 2 mld zł na finansowanie korporacji i firm. Celem na 2010 rok jest także sprzedaż kredytów hipotecznych o wartości 400 mln zł i pozyskanie kilkudziesięciu tysięcy klientów detalicznych, poinformowali przedstawiciele Fortis Banku i BNP Paribas.

Analitycy: Dla złotego istotny sentyment światowy, na FI stabilizacja


Przy braku istotnych danych, kurs złotego zależy od nastroju światowego. Zdaniem analityków, kierunek złotemu mogą nadać piątkowe dane o bilansie płatniczym. Na rynku długu, po poniedziałkowym nieznacznym osłabieniu, dilerzy oczekują w najbliższych dniach stabilizacji.

Spółka zależna Zetkamy ma umowę o przewidywanej wartości 25 mln zł


Spółka zależna Zetkamy, MCS zawarła umowę o współpracy z Arcelor-Mittal Stainless Automotive Tubes Czech Republic, poinformowała spółka w komunikacie. Przewidywana wartość umowy wynosi 25 mln zł.

Tusk: gaz i ropa wymagają wspólnych działań


Jednym z priorytetów polskiej prezydencji w UE w 2011 roku jest bezpieczeństwo energetyczne; gaz i ropa wymagają wspólnych działań - powiedział premier Donald Tusk na środowej konferencji w Komisji Europejskiej.

Czy na świetnym pomyśle da się zrobić realny biznes?


Przedsiębiorcy nieustannie szukają nowych pomysłów na biznes. Nie zawsze jednak na dobrym pomyśle zarobi się realne pieniądze. Do oceny pomysłu nie wystarczy tylko intuicja, trzeba też odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań.

BGK dał sygnał do sprzedaży euro


Bank Gospodarstwa Krajowego sprzedawał w czwartek euro, co może być dla rynków sygnałem do realizacji zysków i umocnić polską walutę do 4,10 za euro. Jednak nadal kluczowe są informacje odnośnie problemów fiskalnych części krajów strefy euro.

Tydzień zakończony wzrostem indeksów


Miniony tydzień zakończył się wzrostem indeksów, a rynki bardzo szybko zapomniały o kłopotach agencji rządowej z Dubaju z terminowym regulowaniem zobowiązań. Giełdy amerykańskie w zasadzie na ten czynnik nie zareagowały, co można powiązać z faktem, iż ekspozycja amerykańskich banków była znacznie mniejsza niż brytyjskich.

Działania Grecji popsuły nastroje


Wczorajszy dzień stał pod znakiem spadków z powodu rosnących niepokojów co do Grecji. Okazało się bowiem, że Grecja pragnie rozpocząć rozmowy z Unią Europejską oraz Międzynarodowym Funduszem Walutowym na temat formalności dotyczących pomocy finansowej dla tego kraju.

Prywatyzacja GPW forsowana na siłę


"Nasz Dziennik" pisze, że resort skarbu zamierza kontynuować prywatyzację warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, mimo że wiążącą ofertę zakupu pakietu większościowego złożył tylko jeden inwestor - frankfurcka Deutsche Boerse, a pozostali się wycofali.

UE dofinansuje największy w Polsce projekt odbudowy brzegu morskiego


Prawie 90 mln zł będzie kosztować odbudowa i zabezpieczenie przed erozją 3-kilometrowego odcinka plaży w Kołobrzegu (Zachodniopomorskie). 74,8 mln zł będzie pochodzić z funduszy unijnych przekazanych Polsce na realizację programu Infrastruktura i Środowisko.

Senat USA zaaprobował projekt sankcji wobec Iranu


Senat USA zaaprobował w czwartek projekt ustawy, która pozwoli prezydentowi Barackowi Obamie nałożyć sankcje na firmy dostarczające Iranowi benzynę i zwiększyć presję wobec Teheranu, by skłonić go do rezygnacji z programu nuklearnego - poinformował Reuters.

Uwaga, kawa ze szkłem!


Firma Nestle Polska wycofuje z rynku niektóre kawy rozpuszczalne - informuje Główny Inspektorat Sanitarny. W niektórych słoikach, które znalazły się w sklepach, oprócz samej kawy mogą znajdować się... drobinki szkła.

Na Wall Street mocne zwyżki, do zakupów akcji zachęcały dane z rynku pracy


Czwartkowa sesja na Wall Street przyniosła mocne wzrosty, gdyż inwestorzy z zadowoleniem przyjęli lepsze od oczekiwań dane z rynku pracy oraz optymistyczne prognozy dla rynku IT przedstawione przez Cisco Systems. Rozczarowały za to swoimi wynikami sprzedaży w październiku firmy detaliczne.

Każda złotówka zainwestowana w pracownika przynosi firmie 1,71 zł


Z każdej złotówki zainwestowanej w pracownika polski pracodawca otrzymuje z powrotem średnio 1,71 zł. W innych krajach UE, po przeliczeniu waluty, jest to średnio 1,2 zł, w USA 1,53 zł - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę doradczą PricewaterhouseCoopers.

Nikt nie będzie wkopywać rury


W zezwoleniu wydanym przez Federalny Urząd Żeglugi i Hydrografii (BSH) w Hamburgu, dotyczącym budowy gazociągu Nord Stream w niemieckiej strefie ekonomicznej, nie ma klauzuli o wkopaniu rury w dno Bałtyku - dowiedział się "Nasz Dziennik".

PGE w WIG-u 20 jeszcze w tym roku


Polska Grupa Energetyczna może wejść do WIG- u 20 jeszcze w tym roku - poinformował w radiu PIN Ludwik Sobolewski, prezes GPW.

Z trudem, ale w górę


Wczorajsza sesja zakończyła się nieznacznym wzrostem indeksów, ale w dalszym ciągu główne indeksy przebywają w rejonie swoich minimów. Po wyższym otwarciu na rynku pojawiła się podaż, a kolejne godziny upłynęły pod znakiem oscylacji w coraz węższym zakresie.

Cena jak za zboże? Tylko zimą


- Ceny zboża w końcówce roku będą rosnąć, a na przełomie grudnia i stycznia powinny być wyższe o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent w porównaniu z obecnymi - uważa minister rolnictwa Marek Sawicki. Dlatego radzi rolnikom, aby wstrzymali się z jego sprzedażą, by zapewnić sobie lepsze dochody

Hiszpanie złapali się bardzo mocno za kieszeń


Socjalistyczny rząd w Madrycie zaaprobował drastyczny plan oszczędnościowy opiewający na 15 mld euro. Celem jest uniknięcie kryzysu w greckiej skali poprzez ograniczenie deficytu budżetowego z 11,2 proc. (na koniec 2009 r.) do 9,3 proc. w tym roku, 6 proc. PKB w 2011 r., 4,4 proc. w 2012 r. oraz do 3 proc. w 2013 r.

Syn Warrena Buffeta będzie pilnował jego schedy w Berkshire


Howard Buffett, wyznaczony na następnego przewodniczącego rady dyrektorów Berkshire Hathaway, według swego brata będzie gwarantem wartości firmy, choć nie powinno się od niego oczekiwać dorównania sukcesom inwestycyjnym ojca, Warrena Buffetta.

Na Wall Street lekko w górę, Fed nie zmienił stóp proc.


Środa na Wall Street przyniosła lekkie wzrosty po wtorkowej, najgorszej od ponad dwóch miesięcy sesji. Z jednej strony negatywnie na nastroje wpływało obniżenie ratingu dla Hiszpanii, z drugiej - pozytywny wpływ na notowania miało pozostawienie przez Fed stóp procentowych na dotychczasowym poziomie.

Eurostat: inflacja HICP w Polsce w grudniu wyniosła 3,8 proc.


Inflacja HICP w Polsce wyniosła w grudniu 2009 roku w ujęciu rocznym 3,8 proc., tak jak w listopadzie - podał Eurostat. W ujęciu miesięcznym ceny pozostały bez zmian.

Jeśli jesteś z Łodzi i szukasz pomocy psychologa, zapraszam do mojego gabinetu. Jako psycholog Łódź pracuję w pobliskim szpitalu, ale także przyjmuję moich pacjentów w gabinecie prywatnym. Masz pewność, że zajmie się tobą psycholog Łódź posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy jako psycholog Łódź.