Jest mało prawdopodobne, by PKN wrócił do ratingu "BBB"


Jest mało prawdopodobne, by PKN Orlen wrócił do ratingu "BBB" - poinformował PAP Arkadiusz Wicik, dyrektor z agencji ratingowej Fitch.

Od inspektora Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) uzyskałem informację, że każdorazowe zatrudnienie nowego pracownika powinno być zgłoszone odpowiedniemu inspektoratowi PIP, a niedopełnienie tego obowiązku jest zagrożone mandatem. Czy to prawda? Jeśli tak, proszę o wskazanie podstawy prawnej tego obowiązku. Nadmieniam, że firma jest zgłoszona w PIP. Zdaniem analityków wyniki Zakładów Azotowych Puławy są gorsze od oczekiwań, perspektywy też nie są najlepsze, ale w najbliższym czasie kluczową wiadomością będzie poziom dywidendy i to, czy główny akcjonariusz zdecyduje się ją podnieść. Szef Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Jean-Claude Trichet oświadczył w poniedziałek, że jego decyzja o wykupie zadłużenia państw strefy euro była "całkowicie niezależna" od nacisków politycznych i służyła ratowaniu systemu bankowego przed załamaniem.Nafta Polska przyjmuje do czwartku 17 grudnia oferty wiążące od inwestorów zainteresowanych prywatyzacją pierwszej grupy chemicznej - powiedział PAP minister skarbu Aleksander Grad. Kwietniowe badania oczekiwań inflacyjnych pokazują, że w porównaniu do marca wzrosła liczba osób oczekujących zahamowania inflacji - podał Ipsos w środę w komunikacie. Jak nie da się latać, nie mają co robić. Dlatego linie lotnicze SAS postanowiły od poniedziałku zwolnić 2,5 tys. swoich norweskich pracowników. - Nie możemy latać. Cała nasza flota jest na ziemi. Nie ma dla nich pracy - argumentuje decyzję rzeczniczka SAS Elisabeth Manzy.

Sytuację na warszawskim parkiecie wciąż trudno uznać za jednoznacznie rozstrzygniętą. Choć przewagę mają kupujący, to w ostatnich dniach tak naprawdę mieliśmy tylko jedną sesję, w czasie której nie podlegała ona wątpliwości.

Senat powołał w środę Jana Winieckiego, Jerzego Hausnera i Andrzeja Rzońcę na nowych członków Rady Polityki Pieniężnej. Na Winieckiego głosowało 54 senatorów, za kandydaturami Rzońcy i Hausnera opowiedziało się po 51. Mija bowiem 25 lat od chwili zarejestrowania pierwszego adresu internetowego z końcówką .com.

Francuska grupa finansowa Credit Agricole zamierza uruchomić w Polsce spółkę, która będzie sprzedawała ubezpieczenia na życie - dowiedział się "Parkiet". Po wczorajszym odbiciu na rynku eurodolara, dzisiejsza sesja była zdecydowanie bardziej spokojna. Czwartkowy wzrost kursu EUR/USD z poziomu 1,2150 w okolice 1,2600 zapoczątkowany został przez pogłoski o interwencji dokonanej przez szwajcarskie władze monetarne. Spadają kontrakty na amerykańskie indeksy. Umocnił się za to dolar po komentarzach szefa Fed Bena S.Bernanke - podają maklerzy.Złoty rozpoczął dzień do umocnienia. Dobre nastroje na rynkach zewnętrznych, główne indeksy akcyjne na nowych tegorocznych maksimach (w tym wreszcie również kontrakty na polski WIG20) oraz notowania pary EURUSD blisko poziomu 1,50 tworzyły bardzo korzystne uwarunkowania dla wszystkich walut z rynków wschodzących. Dane o sprzedaży detalicznej i stopie bezrobocia we wrześniu uzupełniają obraz naszej gospodarki w III kwartale. Miała się lepiej niż w poprzednich 3 miesiącach. Nie oznacza to jednak, że koniunktura może już tylko przyspieszać Do końca pierwszej połowy przyszłego roku resort infrastruktury planuje podpisanie umów na budowę 500 kilometrów dróg ekspresowych, autostrad i obwodnic - zapowiedział w rozmowie z PAP minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. Wśród najważniejszych zadań resortu na najbliższe dwa lata wymienił także prywatyzację PKP Intercity i PKP Cargo oraz przyśpieszenie budowy sieci internetu szerokopasmowego.

Europa gotowa pomóc Grecji ale...


Unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn podkreślił w poniedziałek w Atenach, że Grecja musi dokonać kolejnych cięć w wydatkach, żeby wyjść z kryzysu zadłużenia.

Francja: Były prezydent walczy z wiatrakami


Były prezydent Francji Valery Giscard d'Estaing, który swego czasu walczył o elektrownie jądrowe, obecnie prowadzi zażartą walkę z ekspansją turbin wiatrowych. Zmagania te mogą jednak przynieść lepsze rezultaty niż obsesja Don Kichota - pisze agencja Reutera, publikując w środę wywiad z francuskim politykiem.

Waluty: Kto steruje złotym?


Złoty, po porannym umocnieniu do głównych walut, koryguje ten ruch. O godzinie 11:45 kurs USD/PLN testował poziom 2,7834 zł, tracąc 0,1 gr w stosunku do wczorajszego zamknięcia. Kurs EUR/PLN spadł o 0,2 gr i testował poziom 4,1610 zł.

Mniejsze zyski z piwa


SABMiller, druga co do wielkości na świecie spółka produkująca oraz sprzedająca piwo, ogłosiła dziś, iż jej zysk za ostatnie sześć miesięcy spadł o 26 procent względem analogicznego okresu roku poprzedniego.

Walka o miliardowy kontrakt nabiera rumieńców


W najbliższych tygodniach Orlen wybierze firmę, która przez lata będzie dostarczała ropę do płockiej rafinerii. Im bliżej terminu podpisania wartego miliardy złotych kontraktu, tym więcej narasta wokół niego emocji - zauważa "Parkiet".

Inflacja w Indiach może się wymknąć spod kontroli z powodu drożejących paliw


Indie uwolniły ceny benzyny subsydiowanej przez państwo oraz podniosły ceny innych paliw, gdyż presja na redukcję deficytu budżetowego przeważyła nad obawami o polityczne reperkusje.

Ceny energii wzrosną o 5-6 proc.


Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził w piątek taryfę dla PGE Warszawa Teren ze wzrostem cen energii o 5 proc., co przełoży się na wzrost cen na rachunku odbiorcy o 5,6 proc., pozostałe 9 cenników regulator zatwierdzi w najbliższych dniach, a wzrost cen energii będzie w granicach 5-6 proc. - poinformowała Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy URE.

NBP stawia karty na złotego!


Ponowna silna i trwała deprecjacja kursu złotego wydaje się obecnie mało prawdopodobna - wynika z opublikowanego przez NBP w poniedziałek grudniowego Raportu o stabilności systemu finansowego.

Ferro podzieli się połową zysków


Działająca w branży sanitarnej spółka Ferro planuje przeznaczać na wypłatę dywidendy do 2012 roku do 50 proc. każdorocznego osiąganego zysku netto - poinformowała spółka w prospekcie emisyjnym.

TVP bez prezesa?


Wszystko wskazuje na to, że sporna kwestia obsadzenia stanowiska przyszłego prezesa TVP nie zostanie na razie rozwiązana. Jak pisze "Dziennik", w publicznej prezesa nie będzie, bo PiS i SLD chcą najpierw powołać zarząd tymczasowy i wyczyścić telewizję z ludzi Farfała, a dopiero póżniej rozpisać konkurs na nowe władze.

Filipiński podatek na alkohol niekorzystny dla Jacka Danielsa


Filipińskie akcyzy na alkohol dyskryminują Jacka Danielsa, Jim Beam i inne marki i powinny zostać zniesione, argumentowali w piątek amerykańscy urzędnicy na forum Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Były bankowiec z UBS przyznaje się do ustawiania przetargów na obligacje municypalne


Były bankowiec pracujący z Wall Street zatrudniony w UBS przyznał się do uczestnictwa w zmowie mającej na celu ustawianie przetargów i wypłacanie władzom stanowym lub lokalnym niższych od rynkowych zysków z inwestycji. Ogłosił to we środę Departament Sprawiedliwości.

Sygnity miała 104,3 mln zł straty netto


Grupa Sygnity miała w 2009 r. 104,3 mln zł straty netto wobec 89,2 mln zł straty po czterech kwartałach minionego roku. Strata operacyjna w raporcie rocznym wyniosła 103,6 mln zł, podczas gdy w raporcie po IV kw. była ona na poziomie 94,8 mln zł. Przychody grupy wyniosły w sprawozdaniu rocznym 563 mln zł w stosunku do 573 mln zł publikowane wcześniej - podała spółka w raporcie.

RN Ponaru zgodziła się na nabywcę i cenę sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa


Rada Nadzorcza spółki Ponar wyraziła zgodę na to, aby zorganizowaną część przedsiębiorstwa spółki kupiło Wadowickie Centrum Hydrauliki za 30,821 mln zł - poinformował Ponar w komunikacie.

Holandia: podniesienie wieku emerytalnego


Holenderski rząd zdecydował o podniesieniu wieku emerytalnego z obecnych 65 do 67 lat od 2025 roku. Reforma wejdzie w życie w dwóch etapach. Najpierw w 2020 roku wiek emerytalny zostanie podwyższony o rok.

ING wydał rekomendację "kupuj" dla Puław


ING wydał rekomendację "kupuj" dla Puław, ustalając cenę docelową dla akcji spółki na poziomie 99 zł - podała agencja Bloomberg.

Kryzys pcha Litwinów do Polski


Kryzys spowodował, że Polska stała się częstym celem przyjazdu Litwinów. Ci pracują na polskich budowach, sprzątają domy Polaków, a potem... wydają złotówki na przygranicznych targowiskach - pisze "Metro".

Nastroje globalne i emocje nadal kierują kursem PLN


- W piątek, mimo pewnego uspokojenia wahań kursu złotego, emocje i nastroje globalne nadal są głównym wyznacznikiem sytuacji na rynku walutowym. Pod koniec dnia złoty dość dynamicznie zyskał do euro dzięki odbiciu się amerykańskich giełd. Na horyzoncie nie widać jeszcze jednak normalizacji, co przekłada się na niepewność kierunku, w którym mogą podążyć kwotowania złotego - wskazują specjaliści.

KNF: Zysk netto sektora bankowego wzrósł o 18,8% r/r do 2,53 mld zł w I kw. 2010 r.


Według wstępnych danych, zysk netto sektora bankowego wyniósł 2,53 mln zł w I kwartale 2010 r. wobec 2,13 mld zł rok wcześniej, w tym zysk banków komercyjnych sięgnął 2,39 mld zł w porównaniu z 1,89 mld zł rok wcześniej, podała Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) w piątek.

Polacy w czołówce telemaniaków


Polacy oglądają więcej telewizji niż wynosi średnia globalna, ale daleko nam do Amerykanów - informuje "Rzeczpospolita".

Z polskich fabryk wyjeżdża coraz więcej aut


Polska motoryzacja po raz kolejny udowadnia, że radzi sobie w trudnych czasach znacznie lepiej niż ta branża na świecie. Początek roku przyniósł kolejny wzrost produkcji, która wszędzie indziej się kurczy.

Spain unions say govt cuts hinder job reform talks


Spanish union leaders said on Sunday the government's short-term austerity programme has soured them on resolving the crucial longer-term issue of labour reform in a country where one in five is jobless.

PKM Duda miał 1,11 mln zł zysku netto w III kw. 2009 r., spadek o 87,2% r/r


Polski Koncern Mięsny Duda miał 1,11 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2009 roku wobec 8,68 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Zamknięcie na tygodniowym maksimum


Początkowy spadek indeksu został powstrzymany w rejonie wcześniejszych minimów (ale powyżej), a WIG wytyczył dołek na 34785 pkt. W kolejnych dniach indeks dynamicznie zwyżkował, by na piątkowej sesji wyłamać ponad górne ograniczenie kanału wzrostowego, które wcześniej blokowało wzrosty.

B. pracownik Lotos Paliwa oskarżony o korupcję


Do pięciu lat więzienia grozi 38-letniemu Jakubowi D., b. specjaliście ds. inwestycyjnych w spółce Lotos Paliwa, oskarżonemu o przyjęcie korzyści majątkowych w wysokości prawie 25 tys. zł.

Jeśli jesteś z Łodzi i szukasz pomocy psychologa, zapraszam do mojego gabinetu. Jako psycholog Łódź pracuję w pobliskim szpitalu, ale także przyjmuję moich pacjentów w gabinecie prywatnym. Masz pewność, że zajmie się tobą psycholog Łódź posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy jako psycholog Łódź.