Analitycy: Złoty będzie nadal zyskiwać


Kurs euro na wczorajszym fixingu NBP wyniósł 4,17 zł i był niemal taki sam jak na początku roku, czyli w przededniu załamania na rynku walutowym. Analitycy są pewni: złoty będzie nadal zyskiwał, choć jego kurs jeszcze nie raz będzie się chwiał.

Niespokojnego Sylwestra spędzą ci Francuzi, którzy ukrywają swoje pieniądze na zagranicznych kontach bankowych. Od 1 stycznia francuskie Ministerstwo Finansów zamierza skończyć z tolerancyjnym podejściem do osób oszukujących w ten sposób Urząd Podatkowy. Berling, dystrybutor maszyn i urządzeń chłodniczych, przydzielił wszystkie oferowane akcje, redukcja w transzy inwestorów indywidualnych wyniosła około 66 procent. Wtorek przyniósł silne osłabienie złotego wobec głównych walut. O godzinie 17:28 kurs USD/PLN testował poziom 2,9627 zł, a EUR/PLN 4,1866 zł. Oznacza to odpowiednio wzrost o 5,3 gr i 7,1 gr w stosunku do poziomów z poniedziałkowego zamknięcia. Zachowanie polskiej waluty nie było odosobnionym przypadkiem. Na wartości tracił m.in. forint i czeska korona.Stoczniowcy ze Szczecina czekają na szczegółowe informacje rządu na temat dalszych działań w sprawie zakładów w Gdyni i Szczecinie. Poniedziałek na większości europejskich rynków powinien upłynąć pod znakiem spokojnego handlu. To naturalna reakcja w sytuacji, gdy świętują Amerykanie (Święto Pracy). Wyjątkiem będzie polski rynek, który powinien zareagować na informacje o prawie dwukrotnie większym deficycie budżetowym w przyszłym roku. Zdaniem analityków, kluczową informacją z punktu widzenia notowań kursu złotego w czwartek będzie publikacja wstępnego szacunku PKB w USA za III kwartał, który wpływając na notowania kursu euro-dolara, przełoży się jednocześnie na polską walutę. Na krajowym rynku długu wydarzeniem dnia będzie organizowany przez resort finansów przetarg zamiany obligacji.

Operator płatnego odcinka autostrady A4 Katowice-Kraków, spółka Stalexport Transroute Autostrada, ma przeprosić za ograniczenie wolności Mariusza Frasa, który w 2007 r. odmówił uiszczenia części opłaty za przejazd, skarżąc się na jakość drogi.

Wtorek jest dniem strajku generalnego w Hiszpanii. Oczekuje się, że pracę porzucą trzy miliony pracowników sfery budżetowej. Powód to protest przeciwko planom oszczędnościowym rządu Jose Luisa Zapatero, przewidującym m.in. zmniejszenie o 5 procent pensji w sferze budżetowej. Dwie wstępne oferty kupna kopalni "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach wpłynęły do Kompanii Węglowej - poinformował rzecznik Kompanii Zbigniew Madej. W czwartek minął termin składania ofert, będących odpowiedzią na ogłoszone przez KW zaproszenie do rokowań w tej sprawie. Jedną z ofert złożyli górnicy z Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia.

W Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście stawki podbijają najdroższe apartamenty. Deweloperzy coraz mniej chętnie dają rabaty - informuje "Rzeczpospolita". Tegoroczne potrzeby pożyczkowe państwa netto mogą być zbliżone do ubiegłorocznych i wynieść ok. 57 mld zł - dowiedziała się PAP w resorcie finansów. Oznacza to, że deficyt budżetowy mógłby wynieść ok. 30 mld zł. Premier Litwy Andrius Kubilius uważa, że jego kraj będzie mógł wprowadzić euro już w 2014 roku.UBS podwyższył cenę docelową dla PKO BP o 18 proc. do 39 zł, podtrzymując rekomendację "neutralnie" - podała agencja Bloomberg. Nieoczekiwany spadek indeksu zaufania konsumentów Conference Board w USA w lutym, wyraźnie pokrzyżował plany rynkowych optymistów. Pojawiły się wątpliwości, co do ożywienia gospodarczego, zwłaszcza w sytuacji, kiedy mówi się o stopniowym wycofywaniu się z programów pomocowych. Comcast, największy w USA operator telewizji kablowej i dostawca połączeń internetowych oraz NBC Universal, jeden z największych koncernów telewizyjnych, postanowiły się połączyć. Jeśli fuzja dojdzie do skutku, powstanie kolejny gigant medialny.

Prognozy: Żywność potaniała w sierpniu o 1,2 proc.


Ministerstwo Finansów szacuje, że spadek cen żywności w sierpniu ujęciu miesięcznym wyniósł 1,2 proc., zaś paliw 2,1 proc. - poinformował PAP Sławomir Dudek, wicedyrektor Departamentu Polityki Finansowej, Analiz i Statystyki.

Pawlak chwali gazowe prozumienie


- Zbalansowana i zabezpieczająca interesy obu stron - tak wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak ocenia umowę z Rosjanami ws. dostaw gazu do Polski. Bliższe szczegóły porozumienia, które przedstawiciele obu rządów osiągnęli w czwartek, wciąż jednak nie są znane.

Praca na wyspie słońca


Rodos wydaje się być rajem na ziemi. Lazurowe morze, rozległe plaże, majestatyczne góry. A wszystko skąpane w świecącym przez wiele godzin słońcu. To rzeczywiście bajkowe miejsce, ale dla wypoczywających tu turystów. Dla osób, które pracują w licznych na tej greckiej wyspie hotelach już niekoniecznie. Przekonali się o tym Angelika i Maciek.

Dobra wiadomość dla przyszłych kredytobiorców


Ankietowane przez NBP banki nie zamierzają zaostrzać kryteriów przyznawania kredytów, a w niektórych segmentach rynku możliwe jest łagodzenie kryteriów.

Na Litwę płynie już tylko połowa gazu


Dostawy gazu na Litwę spadły o 50 proc. - powiedziała w środę PAP Marlene Holzner, rzeczniczka komisarza UE ds. energii powołując się na informacje przekazane Komisji Europejskiej przez władze Litwy. Tymczasem w po południu w środę spadło ciśnienie w punkcie Wysokoje na granicy polsko-białoruskiej, ale po 17 powróciło do normy - poinformował Gaz System.

WIG20 powalczy o wyższe poziomy


Wczorajsza sesja zakończyła się mieszanym zamknięciem indeksów, główne WIG i WIG-20 odnotowały wzrost, natomiast tendencję spadkową pogłębiły mWIG40 i sWIG80.

Janukowycz pomoże Łukaszence z wenezuelską ropą naftową


Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz oświadczył w czwartek w Mińsku, że jego kraj jest gotów współpracować z Białorusią w dziedzinie dostaw ropy naftowej z Wenezueli - podała agencja Interfax-Ukraina.

Rynek czeka na nowe impulsy


Złoty kończy środowe notowania niewielkimi zmianami do głównych walut. O godzinie 17:20 kurs USD/PLN spadał 0,5 gr i testował poziom 2,8432 zł, natomiast kurs EUR/PLN rósł o 0,4 gr do 4,0933 zł.

Kapitał nie ucieka z emerging markets


Ostatnie dni wyraźnie pogorszyły atmosferę na rynkach finansowych. Amerykański S&P 500 znalazł się w piątek na wysokości lutowego dołka, co w naturalny sposób sprzyjało odbiciu. Niemniej jednak po tak silnych zniżkach, jakie trwają od połowy kwietnia, samo osiągnięcie silnego wsparcia, to zbyt mało, by z większym optymizmem patrzeć w przyszłość.

ME-2012 - eksperci UEFA zakończyli wizytę w Polsce


Delegacja UEFA zakończyła w piątek czterodniową wizytę w polskich miastach-gospodarzach piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku. Ostatniego dnia eksperci dokładnie przyjrzeli się budowie Stadionu Narodowego w Warszawie.

Nie przejmujemy się Azją


Dzisiejsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów, a wszystkie indeksy zyskały po ponad 1 proc. Przebieg sesji był zgodny z dotychczasowymi schematami, czyli po słabszym zachowaniu rynków amerykańskich i po spadkach w Azji otworzyliśmy się na niższym poziomie, ale tam dość szybko pojawił się popyt, który wyprowadził ceny na nowe maksima.

ARP: wypowiedzi we "Wprost" niepełne i wyrwane z kontekstu


W materiałach opublikowanych przez tygodnik "Wprost" znalazły się wypowiedzi niepełne i wyrwane z kontekstu - powiedział w niedzielę szef Agencji Rozwoju Przemysłu Wojciech Dąbrowski. Zaznaczył, że katarski inwestor był jedynym oferentem na te składniki majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie, które gwarantowały, że produkcja stoczniowa będzie kontynuowana i tylko on wpłacił wadium.

Portugal govt firm on austerity despite union threats


Portuguese union leaders pledged on Tuesday to step up protests against the government's austerity plan, but the Socialist administration, under pressure to shore up public finances, said it would not back down.

Węgry rozpoczynają cięcia


Podatek liniowy i cięcia płac w sektorze publicznym. Takie zmiany prawdopodobnie będą czekać Węgrów. Rząd Viktora Orbana przyjął plan działań, dzięki któremu Budapeszt ma zmniejszyć deficyt budżetowy.

Allied Irish Banks ostro w górę


Kurs akcji banku Allied Irish Banks wzrósł podczas wtorkowego handlu na giełdzie w Dublinie, przed południem, o 12 proc. To reakcja na komentarze ministra finansów Briana Lenihana, który ocenił, że sprawa dokapitalizowania irlandzkiego systemu bankowego powinna być rozwiązana do końca I kwartału - podają maklerzy.

Związkowcom (w radach) już dziękujemy


Skończmy z obecnością związkowców w zarządach i radach nadzorczych spółek skarbu państwa - taki postulat rady gospodarczej Jana Krzysztofa Bieleckiego opisuje "Dziennik Gazeta Prawna". Zaś "Puls Biznesu" zapowiada, że propozycje w postaci projektu ustawy będą gotowe za 7-10 dni.

Zaporowe opłaty zablokują firmom drogę do sądu


Przedsiębiorców czeka radykalny wzrost kosztów zaskarżania orzeczeń w sprawach zamówień publicznych. Kwestionowanie przed sądem wyroków arbitrów z Krajowej Izby Odwoławczej będzie kosztować nawet 5 mln zł. Dziś to jedynie 3 tys. zł. Na taką podwyżkę zgodzili się w piątek posłowie, uchwalając proponowaną przez rząd tzw. antykryzysową nowelizację prawa zamówień publicznych. Teraz zmianami zajmie się Senat.

Wkrótce zaleją nas reklamy


Częstsze bloki reklamowe, przerywanie reklamami programów oraz legalne umieszczanie produktów reklamowych w polskich filmach i serialach - m.in. takie zmiany nastąpią w ustawie o rtv, po wdrożeniu unijnej dyrektywy audiowizualnej. W tej kwestii jednak resort kultury jest spóźniony już ponad trzy miesiące.

Spadek sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA wyższy od oczekiwań


Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w grudniu spadła do 5,45 mln w ujęciu rocznym - podało w raporcie Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors).

Tydzień gorszych nastrojów


Kończący się tydzień po raz pierwszy od dawna stał pod znakiem umacniania waluty amerykańskiej. Minione dni nie przyniosły zbyt wielu publikacji makro, ale te, które napływały na rynek sprzyjały zamykaniu przez inwestorów swoich długich pozycji na euro.

NBP podał wartość deficytu, zaskoczył on wszystkich


Deficyt w obrotach bieżących we wrześniu wyniósł 57 mln euro wobec nadwyżki 124 mln euro w sierpniu i wobec 290,1 mln euro deficytu oczekiwanego przez analityków - podał NBP.

Nie słabnie zainteresowanie dolarem


Ostatnia ubiegłoroczna sesja na rynku eurodolara upłynęła pod znakiem aprecjacji amerykańskiej waluty. Przyczyniły się do tego dane makro ze Stanów. Liczba osób po raz pierwszy ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych nieoczekiwanie spadła w minionym tygodniu do 432 tys. Analitycy spodziewali się wzrostu do 460 tys. z 454 tys. tydzień wcześniej po korekcie z 452 tys.

European,US Refiners To Face Major Crisis -JBC Energy


Refiners in Europe and the U.S. will face a major crisis in the next five years despite a global economic recovery, as dwindling local demand and increased competition from abroad are set to extract a heavy toll from Western lifters, Vienna-based energy consultant JBC Energy said in a report Wednesday.

Kaczyński: Polska powinna przyjąć euro w momencie korzystnym i bezpiecznym


Polska powinna przyjąć euro w momencie dla nas najbardziej korzystnym i bezpiecznym - powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" kandydat PiS na prezydenta Jarosław Kaczyński.

Dalsze spadki na Wall Street


Piątek przyniósł dalsze spadki na Wall Street chociaż już nie tak duże jak w czwartek. Wszystkie indeksy straciły w granicach 1,3 - 2,3 proc. Wśród inwestorów panowała nadał nerwowa atmosfera bowiem wszyscy pamiętali paniczną wyprzedaż dzień wcześniej.

Jeśli jesteś z Łodzi i szukasz pomocy psychologa, zapraszam do mojego gabinetu. Jako psycholog Łódź pracuję w pobliskim szpitalu, ale także przyjmuję moich pacjentów w gabinecie prywatnym. Masz pewność, że zajmie się tobą psycholog Łódź posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy jako psycholog Łódź.