W MSP aukcja udziałów "Wiedzy Powszechnej"


10 grudnia odbędzie się aukcja 85 proc. udziałów warszawskiego Wydawnictwa "Wiedza Powszechna" - poinformował w czwartek resort skarbu.

Resort gospodarki chce uregulować współpracę dostawców ze sklepami - dowiaduje się "Rzeczpospolita". Sprzedajesz mieszkanie? Zajmie ci to sto dni - przynajmniej "statystycznie". Tyle czasu średnio upływa od wystawienia oferty do znalezienia nabywcy. Jak wylicza "Dziennik Gazeta Prawna", to dużo szybciej, niż było na początku tego roku: wtedy sprzedaż średnio zajmowała prawie 150 dni. Goldman Sachs prognozuje, że w niedługim czasie kurs euro osiągnie poziom 1,22 USD. Do odpływu kapitału ze strefy euro przyczyniają się m.in. śladowy wzrost gospodarczy oraz zagrożenia bankructwem Grecji, Irlandii czy Hiszpanii.Złoty rozpoczął dzisiejszą sesję od lekkiego osłabienia, notowania EUR/PLN wciąż jednak pozostają w ramach kanału wahań z górnym ograniczeniem w okolicach poziomu 3,9000. Ponieważ od początku kwietnia wartość ta hamowała silniejszą deprecjację polskiej waluty względem euro, najprawdopodobniej będzie tak również i tym razem. Skonsolidowany zysk netto Cyfrowego Polsatu spadł w II kwartale 2009 roku do 56,1 mln zł z 79 mln zł rok wcześniej i był nieco niższy od konsensusu rynkowego na poziomie 62,6 mln zł. Zakaz wnoszenia płynów na pokład samolotów zostanie przedłużony i ma obowiązywać w Unii Europejskiej do kwietnia 2013 roku. Propozycję Komisji Europejskiej zaakceptowali eksperci z krajów członkowskich i teraz czeka ona już tylko na akceptację Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z przepisami, na pokład samolotu można wnieść maksymalnie litr płynów. Jeden pojemnik nie może mieć więcej niż 100 mililitrów.

Poziomy, na których znajdują się obecnie stopy procentowe w strefie euro są odpowiednie - powiedział prezydent Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet po posiedzeniu rady banku, która podjęła decyzję o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian.

Na początku dzisiejszej sesji złoty pozostawał stosunkowo stabilny względem większości walut. Kurs EUR/PLN odnotował niewielką zwyżkę w okolice poziomu 3,9200. Obecnie kluczowym wsparciem dla kursu tej pary walutowej jest bariera 3,9000. Budowa prototypu ogniwa paliwowego, zasilanego węglem kamiennym, brunatnym oraz węglem pozyskiwanym z biomasy i paliw odpadowych - to główne założenie programu "Węglowe Ogniwa Paliwowe". W środę w MG podpisano umowę ws. powołania konsorcjum, które zrealizuje projekt.

Airbus oczekuje wzrostu zamówień z Azji. Przedstawiciel koncernu powiedział na rozpoczętych w środę targach lotniczych w Singapurze, że w ciągu następnych 20 lat azjatyckie linie będą odpowiadać za jedną trzecią globalnych zamówień na samoloty i jednocześnie podnosi cenę maszyn. Opóźniona sesja na warszawskiej giełdzie. Z powodu awarii notowania nie rozpoczęły się o godz. 9.00. Kamery będą protokołować przebieg rozpraw - zapowiada "Rzeczpospolita". Takie rozwiązanie ma być wprowadzone zarówno dla spraw cywilnych, jak i karnych.Egzemplarz pierwszego komiksu o przygodach Batmana sprzedał się w czwartek na aukcji za blisko 1,1 mln dol. To najwyższa cena, jaką kiedykolwiek zapłacono za komiks. Poprzedni rekord należał do zeszytu o Supermanie i został ustanowiony zaledwie kilka dni temu. Zarząd Elektrotimu będzie wnioskować do akcjonariuszy o przeznaczenie na dywidendę 7,88 mln zł z jednostkowego zysku za 2009 rok w kwocie 8,46 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie. Reklamy w radiu i telewizji nie mogą być głośniejsze niż poprzedzające je programy. Od poniedziałku nadawcy będą z tego rozliczani przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Jeśli reklamy będą zbyt głośne, nadawcom dotkną kary finansowe.

Spadek zamówień na dobra trwałe w USA w październiku


Zamówienia na dobra trwałego użytku nieoczekiwanie spadły w USA w październiku o 0,6 proc. mdm - poinformował w środę Departament Handlu w komunikacie.

Mieszane dane z rynku pracy


Deflacja w Strefie Euro. W tym tygodniu poznaliśmy dynamikę zmian cen zarówno producentów jak i konsumentów dla Strefy Euro. W przypadku inflacji CPI wyniosła ona -0,4 proc. r/r i tym samym była zgodna z oczekiwaniami. Gorsza natomiast okazała się inflacja PPI, gdzie spadek wyniósł 8,5 proc. r/r, wobec poprzedniego spadku o 6,5 proc. r/r.

Kolej i lotniska: zmiana czasu nie utrudni podróży


W nocy z soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. O drugiej nad ranem przesuniemy wskazówki zegarów o godzinę - na trzecią. Zgodnie z zapowiedziami kolejarzy i przedstawicieli portów lotniczych, zmiana czasu nie utrudni pasażerom podróży.

WIG20 nieznacznie traci po południu, na rynku panuje nerwowość


Czwartkowa sesja prawdopodobnie nie przyniesie ważnych rozstrzygnięć. Rynek konsoliduje się, widać też sporą nerwowość, a wszystko to przy niewielkich obrotach, uważają analitycy.

GM sprzedał Hummera Chińczykom


Amerykański koncern motoryzacyjny General Motors podpisał w piątek z chińskim producentem maszyn Tengzhong umowę w sprawie sprzedaży marki Hummer, symbolu zamiłowania Amerykanów do dużych, paliwożernych samochodów.

Niemcy zgorszeni miliardowymi żądaniami Polaków


Spółka Deutsche Boerse rozważa rezygnację ze starań o zakup większościowego pakietu warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych - informuje niemiecka gazeta "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung", powołując się na źródła w kręgach finansowych.

Euro bez wyrazu


Czwartek zakończył się dla dolara amerykańskiego spadkami. Apetyt na ryzykowne transakcje był wczoraj wciąż widoczny. Pomogły w tym lepsze dane ze strefy euro. W USA natomiast, publikacje zawiodły oczekiwania rynku.

Mennica nie przedłuży wezwania na Ruch


Mennica Polska, która ogłosiła wezwanie na 54,95 proc. akcji Ruchu po 8,3 zł za sztukę, nie przedłuży po raz drugi terminu wezwania - poinformował PAP Zbigniew Jakubas, przewodniczący rady nadzorczej Mennicy, podtrzymując swoje stanowisko sprzed trzech tygodni.

Dobre nastroje na giełdach pomogły euro


Puste kalendarium w dniu dzisiejszym sugerowało, że przebieg sesji będzie raczej spokojny. Dodatkowo wskazywał na to fakt, iż po południu miało zabraknąć banków inwestycyjnych z USA ze względu na amerykańskie święto.

Polacy chcą kar dla urzędników


Polacy zdecydowanie domagają się wprowadzenia materialnych kar dla urzędników, którzy błędnymi i bezprawnymi decyzjami niszczą firmy i krzywdzą obywateli - takie wnioski płyną z sondażu firmy badawczej IQS and Quant Group, przeprowadzonego specjalnie dla "Pulsu Biznesu".

Kto korzysta na uspokojeniu rynku


To był cichy tydzień na rynkach - głównymi tematami były zamykanie pozycji krótkich i korekty pozycji. Rekordowo niskie stopy procentowe zachęcają inwestorów do powrotu do akcji i towarów.

Emerytka oskarżona o wyłudzenie 80 tys. dolarów australijskich


O wyłudzenie 80 tys. dolarów australijskich oskarżyła prokuratura w Ostrowie Wielkopolskim 67-letnią kobietę. Obiecała ona za te pieniądze mieszkańcowi Ostrowa udział w wydobywaniu kopalin w jej rzekomej wielkiej posiadłości w Australii.

Bakalland może wypłacić dywidendę


- Jeśli w roku obrachunkowym 2009/2010 uda się osiągnąć zysk możliwa będzie wypłata dywidendy. Po I półroczu można przypuszczać, że zysk w całym roku będzie na poziomie dwucyfrowym, a przychody przekroczą 200 mln zł - poinformował Marian Owerko, prezes grupy Bakallandu.

Może zamieszkać we Włoszech?


Wybierasz się na Półwysep Apeniński w poszukiwaniu pracy? A może już ją masz zaklepaną? Tak czy inaczej będziesz musiał znaleźć dach nad głową. Warto dowiedzieć się zawczasu jak funkcjonuje włoski rynek najmu mieszkań i jakie obowiązują przepisy meldunkowe.

ZUS: Wydatki na świadczenia rosną szybciej niż wpływy


Wydatki z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na emerytury i renty przewyższają wpływy, ale sytuacja jest stabilna - zapewnił prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. Tegoroczna dotacja z budżetu państwa dla ZUS to blisko 38 mld zł.

Inwestorzy czekają na dane z rynku pracy USA


Złoty rozpoczął dzisiejszą sesję od umocnienia. Po godz. 9.00 kurs EUR/PLN zniżkował w kierunku poziomu 4,1000, a USD/PLN zszedł poniżej wartości 2,7200. Polskiej walucie pomaga utrzymujący się wysoko eurodolar oraz optymizm na otwarciu sesji europejskiej.

Dyspozycyjny, czyli jaki?


Dyspozycyjność i elastyczne godziny pracy to wymóg umieszczany niemal w każdym ogłoszeniu o pracę.

Globalne schłodzenie nastrojów uderzyło w GPW


W piątek, tuż po spokojnym zamknięciu rynku w Warszawie, globalni inwestorzy dowiedzieli się o zarzutach, jakie amerykański nadzór giełdowy (SEC) wystosował wobec finansowego giganta -Goldman Sachs - odnośnie wprowadzania w błąd nabywających obligacje związane z segmentem subprime.

PGE dostanie dotację


PGE Elektrownia Bełchatów podpisała umowę o dofinansowanie projektu "Budowa instalacji do wychwytywania, transportu i geologicznego składowania CO2" (CCS) w kwocie 180 mln euro - podała PGE w komunikacie prasowym.

PGNiG otrzyma min. 2 mln USD za zarządzanie pracami na koncesjach Petrolinvestu


Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), które podpisało z Petrolinvestem umowę o współpracy w działalności poszukiwawczo-wydobywczej, otrzyma min. 2 mln USD za zarządzanie pracami geologicznymi na koncesjach Petrolinvestu, poinformowały firmy w czwartek.

Zapatero odrzuca plotki, że Hiszpania ma problem


Premier Hiszpanii Jose Zapatero stanowczo odrzucił we wtorek plotki, że po Grecji jego kraj będzie zmuszony poprosić o wsparcie finansowe MFW i strefy euro. To reakcja na spekulacje rynków, że Madryt będzie potrzebował pomocy w wysokości 280 mld euro.

UE zwiększy redukcję emisji CO2 o 30 proc. po roku 2020?


Tuż przed wyjazdem na konferencję klimatyczną w Kopenhadze, premier sprawującej unijne przewodnictwo Szwecji Fredrik Reinfeldt zażądał w środę zobowiązań do znaczących redukcji emisji CO2 przez USA i Kanadę. UE sygnalizuje jednocześnie, że może podnieść własny cel redukcji do 30 proc. dopiero po roku 2020.

Walne zgodziło się na zmodernizowanie instalacji pakowania w Puławach


Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Zakładów Azotowych Puławy zgodziło się na zmodernizowanie kosztem 23,9 mln zł pakowni saletry amonowej - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.

Brazylia wprowadza opodatkowanie inwestycji portfelowych


Brazylijskie władze zdecydowały o nałożeniu 2 proc. podatku na napływający kapitał, który dalej jest lokowany w akcje i obligacje.

Skrzypek pozywa posła PO


Zdaniem Prezesa Narodowego Banku Polskiego Sławomira Skrzypka, wypowiedź Stefana Niesiołowskiego, w której nazwał go "funkcjonariuszem PiS", była wysoce szkodliwa dla wiarygodności NBP.

Jeśli jesteś z Łodzi i szukasz pomocy psychologa, zapraszam do mojego gabinetu. Jako psycholog Łódź pracuję w pobliskim szpitalu, ale także przyjmuję moich pacjentów w gabinecie prywatnym. Masz pewność, że zajmie się tobą psycholog Łódź posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy jako psycholog Łódź.