Rynek czeka na PKB w USA


Sentyment inwestycyjny wyraźnie się pogorszył. Spadek sprzedaży nowych domów w USA oraz wcześniejsze złe dane o nastrojach konsumentów w Ameryce mogą oznaczać, że dzisiejszy odczyt PKB w USA za 3Q'09 będzie gorszy od oczekiwań rynku.

W 2010 roku Krajowa Spółka Cukrowa zakończy proces restrukturyzacji i będzie mogła przystąpić do prywatyzacji - zapowiedział wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz. Będzie to tzw. prywatyzacja pracowniczo-plantatorska, skierowana do pracowników spółki oraz rolników współpracujących z nią. Optymizm na rynkach akcji wyprowadził w poniedziałek amerykańskie indeksy na tegoroczne szczyty. Mocno drożały również papiery spółek z warszawskiego parkietu. Początek tygodnia przyniósł kolejny w ostatnim czasie historyczny rekord na rynku złota. Cena za uncję kruszcu skoczyła do 1167 dolarów i 50 centów.Greece may investigate U.S. investment banks and their role in the run-up to the Greek debt crisis which has shaken faith in euro zone economies, Prime Minister George Papandreou said in comments broadcast on Sunday. Spółka Enion nadużyła swojej pozycji na rynku dystrybucji energii elektrycznej - uznała Prezes UOKiK. Za ograniczanie konkurencji musi zapłacić karę w wysokości ponad siedmiu milionów złotych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy na rynku telewizji mobilnej nie doszło do zawarcia nielegalnego porozumienia oraz naruszenia zasad konkurencji. UOKiK wszczął kontrolę w trzech spółkach telefonii komórkowej: Polkomtel, PTC, P4 oraz w dwóch przedsiębiorstwach działających na rynku telewizji mobilnej: Info-TV-FM oraz NFI Magna Polonia.

Rząd amerykański wprowadzi nowe banknoty 100-dolarowe, które mają być lepiej zabezpieczone przed fałszerstwami. Wejdą one do obiegu w lutym 2011 r.

Pomimo spadku temperatur gaz płynie do naszych klientów bez ograniczeń - zapewnia prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA Michał Szubski w rozmowie z "Naszym Dziennikiem". Poniedziałkowa sesja minęła w spokojnym stylu. Wszystkie warszawskie indeksy znalazły się nad kreską. Martwi jednak poziom aktywności inwestorów.

W listopadzie spółki więcej razy informowały o zwiększeniu zaangażowania w ich akcje przez fundusze. KBC w ramach planu strategicznego planuje sprzedać spółkę Żagiel, należacą do grupy kapitałowej Kredyt Banku - poinfomrował KBC w środowym komunikacie. Rząd Wenezueli wprowadził we wtorek racjonowanie energii elektrycznej w całym kraju; co drugi dzień dostawy prądu będą przerywane na - maksymalnie - cztery godziny; ma to zapobiec kryzysowi energetycznemu.Analitycy Sal. Oppenheim, w raporcie z 13 listopada, obniżyli cenę docelową dla akcji CEZ-u do 1.000 CZK z 1.040 CZK, podtrzymując rekomendację "neutralnie". Czarne chmury zawisły nad warszawską FSO: produkcja spada, zamówień jak na lekarstwo - więc zarząd fabryki przymierza się do cięć wynagrodzeń i nie wyklucza redukcji zatrudnienia - donosi "Puls Biznesu". Początek tygodnia przyniósł mieszane nastroje. Dolar minimalnie tracił na wartości. Wyjątkiem był rynek GBP/USD, gdzie jego spadki były wyraźne. Opublikowano niewiele danych makroekonomicznych.

Millennium obniżył rekomendację dla BRE


Analitycy Millennium DM, w raporcie z 5 listopada obniżyli rekomendację dla BRE Banku do "neutralnie" z "akumuluj" ale podnieśli wycenę do 280,70 zł z 225,80 zł. W dniu wydania rekomendacji za akcję BRE Banku płacono 256,50 zł.

PZU SA i PZU Życie mają mniej niż 5 proc. Pekaesu


PZU SA i PZU Życie zmniejszyły zaangażowanie w akcje Pekaesu i mają obecnie 4,92 proc. głosów na WZA i kapitału spółki - poinformował Pekaes we wtorkowym komunikacie.

Eksperci: będzie mniej owoców niż rok temu


Eksperci z rynków hurtowych szacują, że w tym roku owoców będzie mniej niż w ubiegłym. Powodem jest niesprzyjająca pogoda. Owoce i warzywa są droższe niż przed rokiem - poinformowała rzecznik rynku hurtowego w Broniszach Małgorzata Skoczewska.

Dalsza poprawa nastrojów w eurolandzie; jest lepiej niż szacowali analitycy


Indeks nastrojów w gospodarce strefy euro wzrósł w listopadzie do 88,8 pkt z 86,1 pkt w poprzednim miesiącu - podała w piątek Komisja Europejska.

Wyprzedaż na Wall Street


Główne nowojorskie indeksy akcyjne wyraźnie w czwartek zniżkowały. Na nastroje inwestorów wpłynęły rozczarowujące prognozy zysków spółek Cisco i Kohl's, doniesienia o śledztwach przeciwko czołowym bankom oraz nie najlepsze dane z rynku pracy.

Prezydencki projekt nowelizacji pakietu antykryzysowego


Szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak poinformował, że pierwszy prezydencki projekt nowelizacji pakietu antykryzysowego zostanie przedstawiony w przyszłym tygodniu.

Francja pomoże Włochom w budowie elektrowni jądrowych


Francja i Włochy chcą zdynamizować współpracę w dziedzinie energetyki jądrowej - głosi wspólna deklaracja obu krajów po piątkowym szczycie w Paryżu. Dwustronne porozumienie przewiduje m.in. budowę francuskich elektrowni jądrowych we Włoszech.

Arctic Paper rozważa rozbudowę papierni w Kostrzynie


Arctic Paper rozważa rozbudowę papierni w Kostrzynie tak, aby zwiększyć możliwości produkcyjne do 380 tys. ton papieru z obecnych 270 tys. ton. W ciągu kilku tygodni spółka powinna poinformować o przejęciu papierni - poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej Michał Jarczyński, prezes Arctic Paper.

Polacy rzucili się na pieniądze z UE


Polacy tłumnie rzucili się na unijne dotacje na szkolenia i zakładanie własnych firm, informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Chętnych jest tylu, że pieniądze z UE, które miały wystarczyć do 2014 r. skończą się blisko trzy lata wcześniej.

Na początek wakacji ceny wzrosną


Zgodnie z oczekiwaniami na koniec czerwca, a zarazem początek wakacji ceny na stacjach zaczną rosnąć. Pierwsze i to nie małe podwyżki cen (nawet do 10 groszy na litrze) odnotowaliśmy już w mijającym tygodniu, choć na części stacji pozostają na niezmienionym poziomie.

Zamach w Rosji bez wpływu na złotego


Dramatyczne wydarzenia, jakie miały dzisiaj miejsce w moskiewskim metrze, nie przełożyły się na notowania naszej waluty.

Postojowe zaczyna być modne


FSO i Groclin chcą pomocy rządu. Z ustawy kryzysowej nie zamierza natomiast skorzystać Fiat - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Czas pracy wciąż mało elastyczny


Polski rynek pracy pozostaje za mało elastyczny, przez co nie może w pełni reagować na wymogi, jakie stawia współczesna gospodarka. Chociaż pod względem niestandardowych umów i organizacji nie odbiegamy od europejskiej średniej, to jednak wciąż daleko nam do czołowych krajów na kontynencie.

Rostowski: przeanalizuję sprawę długu PSL


Minister Finansów Jacek Rostowski powiedział w środę, że będzie musiał wnikliwie przebadać sprawę rozłożenia na raty długu PSL wobec Skarbu Państwa. Dodał, że prawo tego nie wyklucza.

Dalsze umocnienie dolara na rynkach światowych


Permanentny brak jasnego stanowiska wobec pomocy dla Grecji, zaskakująco dobre dane z Kanady nt. inflacji i sprzedaży detalicznej, a także spekulacje, jakoby FED mógł zdecydować się na podwyżkę stopy dyskontowej w najbliższym czasie, były głównymi warunkującymi zachowanie się walut podczas piątkowej sesji.

Traktat z Lizbony na razie nieważny?


Traktat z Lizbony od 1 grudnia ma obowiązywać na terenie całej Unii Europejskiej. Ale do tej pory jego tekst nie został opublikowany w "Dzienniku Ustaw". Konstytucjonaliści, na których powołuje się "Dziennik Polski", mają w związku z tym rozbieżne opinie co do jego obowiązywania w Polsce.

Danone zmienia krytykowaną strategię reklamową


Francuski koncern Danone zapowiedział w czwartek zmianę krytykowanej strategii reklamowej swych produktów Actimel i Activia w Europie - informuje agencja dpa. Strategia ta wskazywała na zdrowotne właściwości owych jogurtów.

GM: w ciągu dwóch tygodni decyzje w sprawie zakłądów Opla


General Motors w ciągu najbliższych dwóch tygodni zdecyduje o losie poszczególnych zakładów Opla - zapowiedział w poniedziałek wieczorem szef GM Europe Nick Reilly w rozmowie z przedstawicielami regionalnego rządu Flandrii - informuje agencja Belga.

Szef Toyoty w USA przeprasza za wady techniczne jej aut


Odpowiedzialny za operacje Toyoty w USA James Lentz przyznał, że jej samochody miały defekty techniczne, i przeprosił za nie nabywców.

Grecja : Na razie cięcia premii i płac


Kraje strefy euro nie porozumiały się w sprawie ewentualnej pomocy finansowej dla będącej w kryzysie Grecji - powiedział w sobotę rzecznik Komisji Europejskiej ds. konkurencji Jonathan Todd, reagując na doniesienia brytyjskiego "Guardiana".

Wola Info zbuduje serwerownię dla NFZ za 9,5 mln zł


Spółka IT Wola Info wygrała przetarg na przebudowę lokali użytkowych w centrali Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), które zostaną zaadoptowane na serwerownię, poinformowała firma w komunikacie. Wartość kontraktu to 9,5 mln zł brutto.

Dane z USA wsparły amerykańskie indeksy


Na czwartkowej sesji indeksy światowe zachowywały się dość spokojnie. Giełdy z Wall Street zyskały po tym, jak największy światowy producent aluminium, amerykański koncern Alcoa, zanotował pierwszy kwartalny zysk po serii trzech strat z rzędu.

DI BRE Banku mówi o unikaniu akcji


Analitycy Domu Inwestycyjnego BRE Banku w raporcie miesięcznym z 7 kwietnia obniżyli rekomendację dla 16 spółek, podwyższyli dla jednej - Kopeksu.

Optymizm powrócił


Po piątkowych wzrostach za oceanem większość europejskich parkietów zaczęła wczorajszą sesję w pozytywnych nastrojach, tym bardziej że lekko zwyżkowały również amerykańskie kontrakty, a część niepewności zdjął z rynków brak danych makro.

Spokojne oczekiwanie


Dzisiejsza sesja na rynku walutowym przebiegała pod znakiem oczekiwań na wystąpienie szefa amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Przez większość dnia kurs eurodolara poruszał się w przedziale wahań 1,3500 ? 1,3550.

Jeśli jesteś z Łodzi i szukasz pomocy psychologa, zapraszam do mojego gabinetu. Jako psycholog Łódź pracuję w pobliskim szpitalu, ale także przyjmuję moich pacjentów w gabinecie prywatnym. Masz pewność, że zajmie się tobą psycholog Łódź posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy jako psycholog Łódź.