USA nakładają sankcje na północnokoreański bank


Stany Zjednoczone nałożyły w piątek sankcje na północnokoreański bank w związku z jego zaangażowaniem w rozprzestrzenianie broni masowej zagłady - podano w Waszyngtonie.

Wczorajsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów, a rynek cały czas znajdował się pod niekorzystnym wpływem rynków amerykańskich i rosnącego dolara. To sprawiło, iż najbardziej straciły akcje największych spółek. W branży rozpoczęła się prawdziwa wojna cenowa. Salony prześcigają się w promocjach, które wspomagają osłabioną kryzysem sprzedaż - czytamy w "Rzeczpospolitej". Wczorajsza wieczorna wypowiedź przewodniczącego FED Bena Bernanke wywołała spory zamęt na rynku walutowym. Po jego pierwszych słowach, w których wspomniał o konieczności wspierania wartości dolara, kurs głównej pary spadł o ponad 1 centa. Jednak kolejne słowa utwierdziły inwestorów w przekonaniu, że stopy w USA przez długi czas pozostaną na niskim poziomie, dlatego euro szybko odzyskało siły i doszło do przebicia bariery 1,50. Mimo to w sesji azjatyckiej te wzrosty nie utrzymały się i dziś rano kurs EUR/USD znajduje się na poziomie 1,4955.Eksperci z amerykańskiej firmy zajmującej się bezpieczeństwem w internecie nie mają wątpliwości - za grudniowymi atakami na ponad 30 amerykańskich firm z Google na czele stoi chiński rząd. O raporcie Verisign iDefence Labs donosi brytyjski dziennik "The Guardian". Chińczycy odpowiadają: - Nasze prawo zabrania jakiejkolwiek formy cyber-ataków, w tym hakerstwa - powiedziała rzeczniczka MSZ Jiang Yu. "Nasz Dziennik" pisze, że resort skarbu zamierza kontynuować prywatyzację warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, mimo że wiążącą ofertę zakupu pakietu większościowego złożył tylko jeden inwestor - frankfurcka Deutsche Boerse, a pozostali się wycofali. W trakcie dzisiejszej sesji europejskiej w notowaniach EUR/USD obserwowaliśmy stopniowy spadek. Ruch ten jednak nie przyniósł żadnego rozstrzygnięcia, bowiem zniżkę zatrzymało istotne wsparcie na poziomie 1,4300.

Za blisko 71 mln zł samorząd Olsztyna wybuduje nad jeziorem Skanda w tym mieście park technologiczny. Pieniądze na realizację inwestycji pochodzić będą m.in. z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

Minister pracy Jolanta Fedak proponuje, by przedsiębiorcy, którzy założą przyzakładowy żłobek, mogli odliczać wydatki ponoszone na ten cel od kosztów uzyskania przychodu. Propozycję traktuje jako element polityki rodzinnej państwa. Pracodawcy i związkowcy pomysł popierają. Resort finansów twierdzi, że go rozważy, choć zastrzega, że na razie oficjalnie o nim nie wie. Obniżka ratingu przez agencję Fitch dla Portugalii do "AA minus" z perspektywą negatywną, na pewno nie jest tym, co inwestorzy chcieliby zobaczyć przed rozpoczynającym się jutro szczytem Unii Europejskiej.

Już za 20 lat ponad połowę pracowników na polskim rynku pracy będą stanowiły osoby przekraczające 45 rok życia. Co czwarty mieszkaniec kraju osiągnie 65 lat. Zmiany demograficzne niosą ogromne wyzwania dla gospodarki, systemu emerytalnego i dla samych przedsiębiorstw. Do Urzędu Regulacji Energetyki (URE) wpłynął w piątek rano wniosek taryfowy PGNiG - poinformowała PAP rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska. Rzeczniczka nie podała innych informacji o wniosku, ponieważ jest on objęty tajemnicą handlową. Przedpołudniowa część pierwszych w tym tygodniu notowań przynosi zwyżkę WIG, która pozwala mu ponownie otrzeć się o tegoroczny szczyt. Wypada przy 39,2 tys. pkt. Jego znaczenie potwierdziło się w minionym tygodniu, kiedy w czwartek rynek próbował przejść tę barierę, ale ostatecznie przeważyła chęć realizacji zysków.Poczta Polska zmienia logo. Trąbka, zamiast na niebieskim tle, ma być na czerwonym - dowiaduje się "Gazeta Wyborcza". W czwartek w Szczecinie podpisano porozumienie, które określa zasady współpracy między Polskim LNG, Urzędem Morskim i portem w Szczecinie oraz firmą Gaz System SA przy realizacji inwestycji na rzecz budowy terminalu LNG w Świnoujsciu. Największy polski portal społecznościowy, Nasza Klasa, który ma 14 mln użytkowników, zorganizuje w sieci wybory prezydenckie - pisze "Rzeczpospolita". Każdy dorosły użytkownik portalu będzie mógł oddać głos na kandydata oficjalnie zarejestrowanego przez Państwową Komisję Wyborczą.

Spadek rentowność Puław


Średnia rentowność sprzedaży produktów Puław spadła w IV kw. roku obrotowego 08/09 do 9 proc. z 30 proc. na początku roku obrotowego - podała spółka w komentarzu do wyników finansowych.

Ciech spodziewa się spadku marż


Ciech spodziewa się w drugim półroczu spadku marży w dywizji sodowej, która jednak ma zachować największy pozytywny wpływ na wyniki grupy. Wzrosnąć mają marże w dywizji agro i organika - poinformował członek zarządu Ciechu, Robert Bednarski.

DM IDM SA podwyższył cenę docelową dla Emperii Holding do 83,9 zł


DM IDM SA w raporcie z 18 listopada podwyższył cenę docelową dla Emperii Holding do 83,9 zł z 78 zł, podtrzymując rekomendację "kupuj".

Tuzy finansów uczą się polskiego


Polska staje się coraz ważniejszym miejscem dla banków inwestycyjnych. Z czołowej dziesiątki świata brakuje już tylko dwóch, informuje "Puls Biznesu".

Wytwarzasz odpady medyczne albo odpady weterynaryjne? Jeśli tak zapraszamy do współpracy. Nasza firma odbiera odpady medyczne oraz odpady weterynaryjne od klientów w całej Polsce. Jeśli chodzi o odpady medyczne oraz

odpady weterynaryjne

to organizujemy również transport odpadów niebezpiecznych przy użyciu wyspecjalizowanego sprzętu do transportu odpadów niebezpiecznych.

W sprawie Gopła skarżą do Brukseli


Gmina Kruszwica złożyła w poniedziałek uzupełnienie do swojej wcześniejszej skargi skierowanej do Komisji Europejskiej przeciwko budowoe nowej odkrywki węgla brunatnego w miejscowości Tomisławice. Odkrywkę buduje Kopalnia Węgla Brunatnego "Konin", co budzi sprzeciwy i obawy o środowisko naturalne w okolicy.

URE nie przewiduje kolejnych podwyżek cen prądu w 2010 r.


Urząd Regulacji Energetyki nie przewiduje w 2010 r. kolejnych podwyżek cen prądu - uważa wiceprezes URE, Marek Woszczyk.

Airbus prognozuje wysoki popyt na bardziej ekologiczne samoloty


Trzykrotnie większa flota samolotów obsłuży ruch lotniczy w Polsce w ciągu następnych 20 lat.

Wsparcie UE dla przedsiębiorczości


Ponad 200 mln zł z unijnych dotacji jest do rozdysponowania do końca roku między osobami, które chcą założyć własną działalność gospodarczą - wynika z szacunków "Gazety Prawnej".

Wyniki Apple'a przebiły najśmielsze prognozy


Apple, kalifornijski producent kultowych komputerów i gadżetów elektronicznych, po zamknięciu wtorkowej sesji na Wall Street przedstawił spektakularne wyniki za I kwartał 2010 r. Przebiły one nawet najbardziej optymistyczne prognozy analityków.

Nikt nie będzie wkopywać rury


W zezwoleniu wydanym przez Federalny Urząd Żeglugi i Hydrografii (BSH) w Hamburgu, dotyczącym budowy gazociągu Nord Stream w niemieckiej strefie ekonomicznej, nie ma klauzuli o wkopaniu rury w dno Bałtyku - dowiedział się "Nasz Dziennik".

Dane o produkcji z USA lepsze od prognoz


W trakcie dzisiejszej sesji azjatyckiej w notowaniach EUR/USD obserwowaliśmy niewielką korektę ostatnich wzrostów. Wartość euro względem dolara chwilowo zeszła do poziomu 1,2255. Następnie miał miejsce powrót w okolice 1,2300.

Premier Finlandii: Zgoda na Nord Stream zapewne jeszcze w tym roku


Premier Finlandii Matti Vanhanen powiedział w niedzielę po rozmowie z szefem rządu Rosji Władimirem Putinem w Petersburgu, że Helsinki prawdopodobnie jeszcze w tym roku wydadzą zgodę na budowę Nord Stream (Gazociągu Północnego).

Można planować podróż Lufthansą


Na razie nie będzie strajku pilotów niemieckich linii lotniczych Lufthansa. Piloci zrzeszeni w związku zawodowym Cockpitt odwołali zaplanowany na przyszły tydzień protest i wraz z zarządem firmy wracają do negocjacji na temat wynagrodzeń.

Gliwice otwierają Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej


Od najbliższego wtorku odwiedzający Gliwice goście i mieszkańcy miasta będą mogli korzystać z nowego Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej. W przyszłości placówka ma zostać włączona do projektowanego w regionie Śląskiego Systemu Informacji Turystycznej.

320 tys. e-deklaracji podatkowych


Polacy złożyli przez internet 320 tys. deklaracji podatkowych za 2009 r. Najwięcej e-PIT-ów przesłali mieszkańcy Mazowsza, aż 69 tys. - poinformowało w środę w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Wojas chce zakończyć w II połowie roku inwestycję w rozbudowę zakładu produkcyjnego


Wojas planuje zakończyć w drugiej połowie roku inwestycję w rozbudowę zakładu produkcyjnego i modernizację linii technologicznych. Na koniec tego roku chce zwiększyć liczbę sklepów w kraju do 115.

Zagrożenie azbestem nie zniknąło


Tylko w ubiegłym roku co trzecia firma usuwająca materiały azbestowe z budynków nie oznakowała strefy zagrożenia tym surowcem - wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy. Tymczasem azbest to cichy zabójca - mówi rzecznik Inspekcji Danuta Rutkowska

Duże sklepy zamknięte na czas pogrzebu


- W niedzielę zamknięte będą duże sklepy w Krakowie. W innych miastach będą pracowały krócej, choć niektóre zostaną zamknięte na cały dzień - zapowiedział dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Andrzej Faliński. Do POHiD należą m.in.: Tesco, Lidl, Biedronka, Kaufland, Carrefour, E.Leclerc, Real.

Wypych: wzrost PKB cieszy, niepokoi spadek inwestycji


Minister w kancelarii prezydenta RP Paweł Wypych komentując w piątek dla PAP dane GUS dotyczące wzrostu gospodarczego powiedział, że niepokoi go spadek inwestycji, choć wzrost PKB może cieszyć.

Na rynku FX spodziewana stabilizacja lub lekkie umocnienie PLN


Zdaniem dilerów, na skutek lekkiej poprawy globalnego sentymentu we wtorek, na rynku złotego możliwa jest stabilizacja, a nawet lekkie umocnienie. Krajowy długu nadal będzie pozostawał pod wpływem nastrojów na rynkach oraz notowań PLN.

Pegas Nonwovens rozważy akwizycji oraz przenoszenie produkcji w nowe miejsca


Czeski producent włóknin Pegas Nonwovens, notowany na GPW, będzie przyglądać się potencjalnym możliwościom akwizycyjnym oraz możliwościom przenoszenia produkcji w nowe regiony, poinformowała spółka w raporcie w czwartek.

Dolniak: Ministerstwo Skarbu Państwa znajdzie inwestora dla polskich stoczni


Wiceszef Platformy Obywatelskiej wierzy, że Ministerstwo Skarbu Państwa znajdzie inwestora dla polskich stoczni.

W Europie spadki kontraktów; obawy, że wzrosty na giełdach były za wysokie


W zachodniej Europie spadki kontraktów na indeksy. Inwestorzy obawiają się, że ostatnie wzrosty notowań na giełdach nie pozostają w korelacji z wynikami spółek - podają maklerzy.

US, China ties grow closer, economics still rankle


Chinese President Hu Jintao's visit to Washington for a nuclear security summit this week is the latest sign of a warming in relations with President Barack Obama's administration that looks set to continue in the months ahead.

Byki przejęły inicjatywę


Wtorkowe przełamanie strefy wsparcia: 2340 - 2347 pkt wygenerowało krótkoterminowy sygnał słabości WIG-u 20. W konsekwencji indeks dodarł bardzo szybko do kolejnego obszaru zgrupowanych zniesień/projekcji cenowych Fibonacciego: 2255 - 2261 pkt.

Jeśli jesteś z Łodzi i szukasz pomocy psychologa, zapraszam do mojego gabinetu. Jako psycholog Łódź pracuję w pobliskim szpitalu, ale także przyjmuję moich pacjentów w gabinecie prywatnym. Masz pewność, że zajmie się tobą psycholog Łódź posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy jako psycholog Łódź.