Wzrosła produkcja przemysłu w strefie euro


Produkcja przemysłowa w strefie euro w sierpniu 2009 roku wzrosła o 0,9 proc. miesiąc do miesiąca, po wzrośnie o 0,2 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie - poinformował w środę w komunikacie Eurostat, europejskie biuro statystyczne.

Po czterech miesiącach prezesury, ze stanowiska szefa Axel Springer Polska, odchodzi Marek Sowa. - Zdecydowałem się kontynuować karierę poza organizacją - napisał w komunikacie do pracowników wydawnictwa. Na jego miejsce tymczasowo został powołany Andreas Tilk. Spółka informatyczna Comarch Inc oraz spółka zależna Comarch podpisały umowę z amerykańską linią lotniczą JetBlue Airways Corporation na dostawę oprogramowania i zapewnienie usług hostingu, poinformowała spółka w czwartek. Wartość kontraktu wynosi ok. 5,2 mln USD netto (ok. 15,3 mln zł netto). Związkowcy ze Stoczni Marynarki Wojennej z Gdyni kontynuują swój rajd po Warszawie. Przez kilkadziesiąt minut manifestowali pod siedzibą MON, potem przeszli pod resort skarbu. Przy dźwiękach trąbek i syren krzyczą: "Oszuści, złodzieje", "Nie chcemy zasilać rzeszy bezrobotnych". Protestują przeciwko planowanym zwolnieniom w zakładzie.Spółka informatyczna Comarch prowadzi rozmowy z chińską firmą Inspur nt. przedsięwzięcia joint-venture, poinformowała spółka w komunikacie na swojej stronie internetowej. Wkładem Comarchu mógłby być m.in. system ERP Semiramis. W mediach pojawiają się głosy, że przejecie BZ WBK może zostać dokonane bez ogłoszenia wezwania. Ministerstwo kultury liczy na szybką nowelizację prawa, które nakaże organizacjom takim jak ZAiKS składać sprawozdanie z działalności. Jeśli Sejm uchwali nowelizację, ZAiKS będzie musiał wytłumaczyć się z nietrafionej inwestycji - poinformowało PAP MKiDN.

O ekologicznych grzechach - spalaniu śmieci, wywożeniu ich do lasu, niesegregowaniu ich - opowiada nowa kampania edukacyjna Ministerstwa Środowiska "Nie zaśmiecaj swojego sumienia", która ruszy od wtorku w telewizji, radiu i internecie.

Złoty kontynuował w poniedziałek umocnienie do głównych walut. O godzinie 18:15 za dolara trzeba było zapłacić 2,7303 zł, a za euro 4,0871 zł, wobec odpowiednio 2,7444 zł i 4,0955 zł w piątek pod koniec dnia. Nadwyżka w handlu strefy euro w XII 2009 r. wyniosła 4,4 mld euro, bez uwzględniania czynników sezonowych, wobec nadwyżki 4,0 mld euro w listopadzie, po korekcie - poinformował w komunikacie Eurostat w Luksemburgu.

Ponad 60 proc. firm zrzeszonych w BCC pozytywnie postrzega lobbing i zapowiada prowadzenie tej działalności w swoim interesie - powiedział w środę na konferencji prasowej prezes Związku Pracodawców BCC Marek Goliszewski. W styczniowym rankingu funduszy inwestycyjnych zaszła jedna zmiana w gronie liderów, czyli wśród funduszy, które w horyzoncie 3-letnim mają najwyższą notę 5a. UniKorona Zrównoważony (UniFundusze FIO), po wielu miesiącach utrzymywania się w tym gronie, otrzymał w styczniu słabsze noty w obu horyzontach: 4a w 36- miesięcznym i 3a w 12-miesięcznym. Bezpieczne fundusze dla osób zbliżających się do emerytury, zakaz akwizycji i ograniczenia w reklamach - takie zmiany przewiduje projekt zmian w OFE, do którego dotarła "Gazeta Wyborcza"Włochy zrobiły więcej niż Grecja, aby ukryć stan swoich finansów publicznych w celu zapewnienia członkostwa w strefie euro - powiedział w środę wicepremier Grecji Theodoros Pangalos. Skontaktowaliśmy się z Izbą Ubezpieczycieli, aby zaapelowała do swoich członków o możliwie szybkie działanie i możliwie szybkie wypłacanie zaliczek poszkodowanym w powodzi - powiedział w środę w Krakowie szef MSWiA Jerzy Miller. Wejście PGE do indeksu WIG 20 nastąpi po rozpoczęciu notowania akcji spółki zamienionych z praw do akcji. Procedura kwalifikacji do indeksu nastąpi jednak wcześniej, możliwe, że już w dniu debiutu PGE na parkiecie - podała GPW w komunikacie prasowym.

Tusk z premierem Grecji m.in. o gospodarce


Kryzys gospodarczy, prywatyzacja, kwestie klimatyczne i rozszerzenie UE były głównymi tematami piątkowych rozmów premiera Donalda Tuska z szefem rządu Grecji Georgiosem Papandreou - poinformował PAP minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz.

Polska w czołówce Europy pod względem wydawania środków unijnych


Polska jest na pierwszym miejscu w Europie pod względem wydawania środków unijnych na lata 2007-2013 i w czołówce państw, które najlepiej wykorzystały fundusze strukturalne na lata 2000-2006 - podało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.

WIG20 spadł o 0,10 proc. i wyniósł 2426,98 pkt


WIG20 na zamknięciu sesji we wtorek spadł o 0,10 proc. i wyniósł 2426,98 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 124 spółek, 192 spadł, 34 nie zmienił się. Akcjami 5 spółek nie handlowano.

Najlepiej pożyczać od tego, co ma


Pożyczać najlepiej od tego co ma. Oczywiste. Wśród banków notowanych na giełdzie największy potencjał kryje się w Banku Handlowym.

Pora na korektę korekty


Piątkowe dane z rynku pracy w USA dostarczyły argumentów zarówno dla inwestorów przekonanych, że recesja dobiegła końca, jak również dla tych spodziewających się drugiego dna.

Na wysokich obrotach


Jako, że zmiany wartości WIG20 na wczorajszej sesji były niewielkie, najważniejszym elementem wtorkowych notowań była wartość obrotów, która przekroczyła 2,4 mld złotych. Drugi dzień z rzędu aktywność inwestorów była ponadprzeciętna, co przy relatywnie mniejszych zmianach indeksu wskazuje na dysproporcje w oczekiwaniach inwestorów instytucjonalnych.

Kontrakty na europejskie indeksy w górę przed danymi ZEW w Niemiec


Rosną kontrakty na europejskie indeksy przed spodziewanymi dobrymi danymi z Niemiec o wzroście zaufania tamtejszych inwestorów - podają maklerzy.

"Spiegel": coraz więcej Niemców ze wschodu zarabia w Polsce


Coraz więcej Niemców z północno-wschodnich regionów przygranicznych pracuje w sąsiedniej Polsce - pisze w najnowszym numerze niemiecki tygodnik "Der Spiegel".

Dlaczego efekt stycznia nie nadszedł?


Oczekiwany efekt stycznia nie nadszedł. Złośliwi mówią wręcz o defekcie stycznia, bo zamiast wzrostów cen akcji, te w zasadzie nie zmieniły wartości.

Fedak: wkrótce program wspierania rodzin wielodzietnych


Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak zapowiedziała w środę, że na przełomie roku ministerstwo przedstawi założenia nowego programu wspierania rodzin. Jednym z jego zadań ma być większa pomoc dla rodzin, które wychowują więcej niż jedno dziecko.

Egipt: plama ropy na morzu w rejonie Hurghady


Na platformie wydobywczej na Morzu Czerwonym doszło do wycieku ropy naftowej, której plama dotarła w rejon znanej miejscowości wypoczynkowej Hurghada - poinformowały we wtorek egipskie media.

Bernanke presses for reforms, eyes bank capital


U.S. Federal Reserve Chairman Ben Bernanke on Friday laid out his most detailed description yet of the central bank's post-crisis approach to regulation and said requiring big banks to hold more capital was under consideration.

Bum w kulturze


Na świetne polskie filmy walą tłumy, polski teatr podbija Europę, polscy artyści dostają ważne nagrody. Takiego roku nie było od lat - akcentuje "Gazeta Wyborcza".

Sprzedaż grupy Makarony Polskie wzrosła o 30% r/r do ok. 86 mln zł w I-IX 2009 r.


Sprzedaż produktów grupy Makarony Polskie wzrosła o 30% do około 86 mln zł w okresie styczeń-wrzesień 2009 roku wobec 66 mln zł w analogicznym okresie rok wcześniej, poinformowała spółka w komunikacie w piątek.

Czekamy na impulsy z rynku


W ostatnich dniach przeważała tendencja wzrostowa kursu EURUSD. Z punktu widzenia analizy technicznej impulsem do zwyżki była formacja gwiazdy doji ukształtowana przez świecę dzienną. Sugerowała ona wzrost EURUSD, jednak potwierdzeniem tej formacji miało być przekroczenie maksimum świecy w okolicach poziomów 1,1990 - 1,2000.

Specjalizacja produkcji szansą dla polskiego przemysłu stoczniowego


Szansą dla polskiego przemysłu stoczniowego jest jego wyspecjalizowanie się i produkcja zgodna z nowoczesnymi technologiami - uważa dyrektor Forum Okrętowego Jan Czuczman. Przyszłość przemysłu stoczniowego w Polsce i w Europie była jednym z tematów zakończonego w piątek w Gdyni 9. Międzynarodowego Forum Gospodarczego.

Ceny miedzi jeszcze powiększają tygodniowy spadek


Ceny miedzi spadły podczas piątkowej sesji w Azji, powiększając jeszcze tygodniową zniżkę, z powodu spekulacji, że wychodzenie z największej w powojennej historii recesji przedłuży się - podają maklerzy.

Finamo w stajni Leszka Czarneckiego?


- Getin Holding należący do znanego inwestora Leszka Czarneckiego zamierza kupić pośrednika finansowego Finamo - dowiedziała się Rzeczpospolita. Według informacji gazety obecnie prowadzone są rozmowy w tej sprawie pomiędzy udziałowcami obu spółek.

Poranne odreagowanie na rynku złotego


Na początku dzisiejszej sesji notowania złotego podlegają umocnieniu. Kurs EUR/PLN zszedł poniżej poziomu 4,1300. Po siedmiogroszowym spadku z wczorajszych szczytów, notowania tej pary walutowej podlegają konsolidacji.

"FTD": Koncern RWE zainteresowany Eneą


Niemiecki koncern energetyczny RWE chce przejąć większość udziałów w polskiej grupie energetycznej Enea i znacznie rozbudować swoją pozycję w Polsce - poinformował w poniedziałek niemiecki dziennik "Financial Times Deutschland".

TBS możesz już mieć na własność


Po wielu latach oczekiwań, najemcy mieszkań w TBS-ach będą mogli je wykupić na własność. Wartość lokalu wyceni rzeczoznawca, a pieniądze uzyskane ze sprzedaży będą przeznaczone na budowę kolejnych mieszkań pod wynajem - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

WIG20 wzrósł o 0,36 proc. i wyniósł 2359,88 pkt.


WIG20 na zamknięciu sesji w środę wzrósł o 0,36 proc. i wyniósł 2359,88 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 143 spółek, 156 spadł, 48 nie zmienił się. Akcjami 9 spółek nie handlowano.

Obama daje małym, car tnie dużym


Prezydent USA Barack Obama chce użyć państwowych pieniędzy, aby ułatwić małym przedsiębiorcom dostęp do kredytu. Jednocześnie Kenneth Feinberg, tzw. płacowy car, zamierza ograniczyć płace w zarządach spółek, które skorzystały z państwowej pomocy o połowę.

Qumak-Sekom chce utrzymać dynamikę wzrostu, obecny backlog to 186 mln zł


Qumak-Sekom chce utrzymać notowaną w ostatnich latach dynamikę wzrostu przychodów. Obecny portfel zamówień spółki ma wartość 186 mln zł, a w końcowej fazie uzgodnień są kontrakty o wartości około 50 mln zł. Na dywidendę z zysku za 2009 r. może trafić około 8 -10 mln zł, a argumentem za pozostawieniem pozostałej gotówki w spółce mają być planowane inwestycje.

PKN ma potencjalnych partnerów do budowy bloku energet., może też zbudować go sam


PKN Orlen ma kilku potencjalnych partnerów, z którymi mógłby budować blok energetyczny, ale nie wyklucza, że sam zrealizuje ten projekt - powiedział dziennikarzom Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes Orlenu. Chodzi o gazowy blok energetyczny we Włocławku o mocy 460 MW.

Jeśli jesteś z Łodzi i szukasz pomocy psychologa, zapraszam do mojego gabinetu. Jako psycholog Łódź pracuję w pobliskim szpitalu, ale także przyjmuję moich pacjentów w gabinecie prywatnym. Masz pewność, że zajmie się tobą psycholog Łódź posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy jako psycholog Łódź.