Nobel z ekonomii: lista faworytów


Dziś poznamy laureata tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. - Największe szanse, w świetle obecnej sytuacji gospodarki światowej przechodzącej jeden z największych kryzysów od czasów Czarnego Czwartku na Nowojorskiej Giełdzie, przyznać należy ekonomistom zajmującym się teoriami pieniężnymi i gospodarki monetarnej - pisze na blogu Grant Thornton Frąckowiak Marceli Mierzwicki.

Przyjęty w środę przez Komisję Europejską plan gospodarczy Europa 2020 jest dobrym punktem wyjścia do dyskusji o strategii rozwojowej Unii Europejskiej na kolejną dekadę - powiedział w czwartek PAP minister w kancelarii premiera Michał Boni. Przez większą część dnia na europejskich parkietach sytuacja posiadaczy akcji daleka była od komfortowej. Indeksy szybko traciły na wartości i nie było widać poprawy nastrojów. Z odsieczą bykom przyszły umiarkowanie dobre dane ze Stanów Zjednoczonych. The U.S. Federal Reserve's "extensive" review of executive compensation at the country's 28 largest banks will begin shortly, Federal Reserve Governor Daniel Tarullo said Monday.Gant planuje w 2010 roku sprzedać 994 nowe mieszkania, liczba rezygnacji ma być niewielka. W styczniu spółka sprzedała 60 mieszkań, a klienci zrezygnowali z zakupu ośmiu lokali - poinformowało kierownictwo spółki na poniedziałkowej konferencji prasowej. Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP), które jest właścicielem 50% akcji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (PAK) i 100-proc. właścicielem kopalni węgla brunatnego zaopatrujących te elektrownie w paliwo, może zdecydować jeszcze w listopadzie o wystawieniu na sprzedaż tylko samych kopalni, wynika ze środowej wypowiedzi wiceministra skarbu Jana Burego. Japońskie czyste technologie węglowe, dające wysoką sprawność energetyczną przy minimalnej emisji CO2, były w czwartek głównym tematem spotkania polskich i japońskich specjalistów w Katowicach. Firmy i instytuty z obu krajów deklarują współpracę w tej dziedzinie, choć konkretnych projektów na razie nie ma.

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła dziś stóp procentowych, ale osoby spłacające kredyty muszą się liczyć z nieznacznym wzrostem oprocentowania w kolejnych miesiącach. Polska należy obecnie do niezbyt licznej grupy państw, które mają ujemne realne stopy procentowe, chociaż stopy nominalne mamy stosunkowo wysokie.

W przyszłym tygodniu związki zawodowe organizują pierwsze referenda strajkowe wśród pracowników KGHM Polska Miedź. Organizacje związkowe domagają się od zarządu firmy nawet dwudziestoletnich gwarancji zatrudnienia, a także podwyżek płac. Ewentualny strajk miałby nastąpić najwczesniej w sierpniu. Zarząd PKP S.A. poinformował w piątek w oświadczeniu, że nie przekaże aportem spółce PKP Przewozy Regionalne 31 nieruchomości o wartości 161 mln zł, dopóki ta nie przedstawi dokumentów obrazujących jej sytuację finansową.

Spadki większości giełd azjatyckich były jednym z czynników, który popsuł wczoraj na parkietach europejskich w pierwszej połowie sesji, która upływała pod znakiem spadków najważniejszych indeksów. Do tego doszły pozostające na minusach kontrakty amerykańskie i w takich warunkach zapał popytu został skutecznie schłodzony. Główne wskaźniki otworzyły się wzrostami, ale od samego początku zaczęły słabnąć i powrót poniżej wcześniejszych zamknięć był kwestią czasu. Pod znakiem nienajlepszych nastrojów upłynęła pierwsza połowa notowań. Ropa naftowa tania na rynkach paliw w USA, choć w poniedziałek zdrożała o ponad 1 proc. - podają maklerzy. W środę pełny skład Trybunału Konstytucyjnego zbada skargę prezydenta Lecha Kaczyńskiego na nowelizację ustawy abonamentowej, która poszerza katalog zwolnionych z płacenia na TVP i Polskie Radio m.in. o bezrobotnych czy rencistów. Według prezydenta ustawa ogranicza wpływy TVP i Polskiego Radia, czym godzi w ich stabilność i przewidywalność realizacji przez nie misji publicznej.Komisja Europejska nałożyła w środę kary łącznej wysokości 622 milionów euro na 17 producentów wyposażenia łazienek, którzy dopuścili się nielegalnej zmowy cenowej. Najwięcej - 326 milionów euro - ma zapłacić amerykański producent Ideal Standard. Ok. 170 mld zł planuje wydać Polska Grupa Energetyczna na inwestycje energetyczne do 2030 roku, z czego ok. 40 mld zł ma trafić na przedsięwzięcia dot. bloków jądrowych - poinformował w piątek na konferencji prasowej wiceminister skarbu Jan Bury. Czy dojdzie do połączenia Naszej-Klasy i Gadu-Gadu? Rosyjska firma DST, która ma ponad 75 proc. udziałów w internetowym serwisie Nasza-Klasa.pl, rozmawia z południowoafrykańskim holdingiem Naspers, kontrolującym komunikator Gadu-Gadu, o połączeniu polskich aktywów - podał rosyjski "Kommiersant".

Czyżby sytuacja zaczęła się stabilizować?


Ostatnie czasy przyzwyczaiły nas, że weekendy przynosiły szereg rewelacji, które owocowały zawirowaniami na rynku walutowym. Tego również można było spodziewać się po minionym weekendzie, zwłaszcza, że w piątek ministrowie finansów państw UE debatowali nad wzmocnieniem dyscypliny budżetowej.

Fiskus cię dopadnie. W sieci


Prowadzisz sklep i dorabiasz handlując w sieci? Wyprzedajesz na Allegro i e-bayu nietrafione prezenty lub rzeczy zalegające w szafie? Możesz mieć problem, jeśli nie płacisz podatków. Dopadną cię pracownicy urzędów kontroli skarbowej, którzy ostro wzięli się za analizę internetowych transakcji. Walczą także z fikcyjnymi kosztami.

USD/CHF - wykres dzienny


(Górne okno - cena, Dolne okno - Wolny Oscylator Stochastyczny; poziomy wsparcia/oporu - kolor żółty; linie trendu wzrostowego - kolor zielony; linie trendu spadkowego - kolor czerwony; formacje cenowe - kolor biały; 50-okresowa arytmetyczna średnia krocząca - kolor niebieski)

W piątek zloty straci w efekcie słabego globalnego apetytu na ryzyko


Mimo porannego umocnienia, złoty w ciągu dnia powinien tracić na wartości. Zdaniem analityków będzie to wynikiem globalnego spadku nastrojów.

Spadki w reakcji na słabe dane z USA


Indeksu zaufania amerykańskich konsumentów publikowany przez Conference Board spadł w październiku do 47,7 pkt. z 53,4 pkt. (po korekcie) miesiąc wcześniej. Dane mocno rozczarowały, gdyż rynek nie oczekiwał zmian tego indeksu.

Czwartek - dzień Opla?


W czwartek amerykański koncern General Motors podpisze umowę z konsorcjum Magna i rosyjskim Sbierbankiem, dotyczącą sprzedaży większości udziałów w spółce motoryzacyjnej Opel - zapowiada niemiecki dziennik gospodarczy "Handelsblatt".

Powstaje „Unia Europejska bis"


Tadżykistan i Kirgistan chcą przystąpić do utworzonej wczoraj w Mińsku Unii Celnej. Dokumenty o utworzeniu wspólnego obszaru celnego podpisali prezydenci: Rosji, Białorusi i Kazachstanu. Od 1-ego lipca 2010 roku znikną granice między tymi trzema państwami i zaczną obowiązywać jednolite przepisy celne, transportowe, handlowe i ubezpieczeniowe.

Renta nie do zdobycia


Mamy o ponad połowę mniej rencistów niż 11 lat temu. W 1998 r. na rencie było aż 2,7 mln Polaków. I był to europejski rekord - pisze "Gazeta Wyborcza".

Powrót pod szczyty na GPW, rekord złota, miedzi i Dow Jonesa


WIG ponownie znalazł się dziś powyżej poziomu 40 tys. punktów, a WIG20 przekroczył 2400 pkt. Wszystko to działo się jednak przy niskich obrotach, co było mankamentem sesji.

Inwestorzy odwrócili się od jena


Bieżący tydzień na rynku eurodolara upływa w nie najlepszej atmosferze. Kurs pary walutowej powraca do trenu spadkowego. W głównej mierzy przyczyniły się do tego nastroje panujące na europejskich parkietach, które uległy pogorszeniu wskutek wzrosty awersji do ryzyka. Wczorajsza publikacja przeszła bez echa na rynku walutowym.

W czwartek giełdy były zamknięte


Amerykańskie giełdy były w czwartek nieczynne ze względu na przypadające tego dnia Święto Dziękczynienia.

Jest plan wprowadzenia nas do euro


Wiceminister finansów Ludwik Kotecki zapowiedział we wtorek, że w drugim kwartale br. zostaną przedstawione Ramy Strategiczne Wprowadzenia euro, natomiast w 2011 roku Narodowy Plan Wprowadzenia Euro.

Rocznicowy prezent Google’a: 420% zysku


Wartość akcji giganta wśród wyszukiwarek internetowych zwiększyła się kilkukrotnie od sierpnia 2004 roku, kiedy firma trafiła na giełdę. Czy jednak następne pięć lat Google’a będzie równie udane jak pięć ostatnich?

ARP ma zgodę UOKiK na przejęcie Kopalni Soli Kłodawa


Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) otrzymała od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zgodę na przejęcie państwowej Kopalni Soli Kłodawa, poinformował urząd w środę.

EUR/GBP - wykres dzienny


(Górne okno - cena, Dolne okno - Wolny Oscylator Stochastyczny; poziomy wsparcia/oporu - kolor żółty; linie trendu wzrostowego - kolor zielony; linie trendu spadkowego - kolor czerwony; formacje cenowe - kolor biały; 50-okresowa arytmetyczna średnia krocząca - kolor niebieski)

GUS podał dane o produkcji przemysłowej


Produkcja przemysłowa w lipcu 2009 roku spadła o 4,6 proc. rok do roku, po spadku o 4,5 proc. rdr w czerwcu 2009 roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 2,8 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Sesja się odbyła


Na całym świecie indeksy poruszają się w bardzo wąskim zakresie. Nowe argumenty otrzymują i optymiści, i pesymiści. Rozstrzygnięcia brak.

Duża zmienność na rynku


Po wczorajszych silnych wzrostach na rynkach azjatyckich oraz europejskich zwyżkę obserwować można było także na giełdach na Wall Street. Amerykańskie indeksy zanotowały najsilniejszy wzrost od ponad roku, wsparte przez informacje o opracowaniu pakietu pomocowego dla gospodarek strefy euro.

ING obniżył cenę docelową dla BRE


ING obniżył cenę docelową dla akcji BRE do 236 zł z 256 zł, podtrzymując rekomendację "sprzedaj".

Ważny wieczór w USA


Sesja azjatycka nie przyniosła większych zmian na rynku walutowym, dlatego para EUR/USD pozostaje przy lokalnych minimach. Brakuje pozytywnych informacji, które mogłyby pomóc wspólnej walucie, a dodatkowo pojawiają się niepokoje związane z sytuacją pomiędzy Koreą Północną a Południową. Ponadto dziś wieczorem czekają nas spore emocje związane z decyzją FOMC oraz wystąpieniem prezydenta USA. Można zatem liczyć, że szczególnie końcówka sesji europejskiej przyniesie dziś sporą zmienność. Obecnie kurs EUR/USD wynosi 1,4047.

Mo-Bruk we wtorek zadebiutuje na NewConnect


Mo-Bruk, firma z branży utylizacji odpadów oraz produkcji paliw alternatywnych, zadebiutuje na rynku NewConnect we wtorek 29 czerwca .

Prezes na cztery miesiące


Po czterech miesiącach prezesury, ze stanowiska szefa Axel Springer Polska, odchodzi Marek Sowa. - Zdecydowałem się kontynuować karierę poza organizacją - napisał w komunikacie do pracowników wydawnictwa. Na jego miejsce tymczasowo został powołany Andreas Tilk.

JP Morgan obniżył prognozę PKB dla Polski


W reakcji na korektę prognoz dla eurostrefy, JP Morgan obniżył prognozy dla czterech państw Europy Centralnej (Polski, Czech, Węgier i Rumunii) za 2011 r. o 0,5-1,2 pkt proc. i zmienił swoje oczekiwania wobec stóp procentowych w tych krajach.

Grzegorz Mędza prezesem PKP Intercity


Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PKP Intercity powołało Grzegorza Mędzę na stanowisko prezesa spółki - poinformował w środę rzecznik Grupy PKP Łukasz Kurpiewski. Akcjonariusze odwołali z funkcji prezesa Krzysztofa Celińskiego.

Opór przeszkadza bykom


Na wstępie wczorajszej sesji pojawił się negatywny czynnik w postaci spadkowego ruchu EURUSD. Mimo z osłabionej korelacji dolara z giełdami i rynkami surowców w ostatnim okresie, trudno było całkowicie zignorować to wydarzenie, szczególnie, że tym razem wybicie tej pary nie wygląda na techniczną pułapkę.

Jeśli jesteś z Łodzi i szukasz pomocy psychologa, zapraszam do mojego gabinetu. Jako psycholog Łódź pracuję w pobliskim szpitalu, ale także przyjmuję moich pacjentów w gabinecie prywatnym. Masz pewność, że zajmie się tobą psycholog Łódź posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy jako psycholog Łódź.