Moody's degraduje Grecję, rynki spokojne


Brak nerwowej reakcji inwestorów na obniżkę ratingu Grecji przez agencję Moody's pokazuje, że powoli zaczyna brakować informacji, które nie zostały wcześniej uwzględnione przez pesymistów w cenach. Byki po krótkim odpoczynku mogą przystąpić do kontrataku.

KGHM wdrożyła w IV kwartale 2009 roku strategie zabezpieczające cenę miedzi o łącznym wolumenie 58,5 tys. ton i horyzoncie czasowym przypadającym na 2010 rok i I połowę 2011 roku - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym. Czwartkowa sesja przynosi spadki indeksów na GPW. Przewaga podaży na krajowym parkiecie to efekt wczorajszego schłodzenia nastrojów na Wall Street. O godzinie 11.15 indeks WIG20 tracił 1,2% i wynosił 2460 pkt. Mniejsze straty notują spółki małe i średnie. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 tracą zgodnie po około 0,6%. Analitycy Beskidzkiego Domu Maklerskiego, w raporcie z 16 lutego, obniżyli rekomendację Kęt do "redukuj" z "akumuluj" poprzednio oraz wycenę akcji spółki do 103,2 zł z 118,7 zł.Po serii wzrostów na amerykańskich giełdach piątkowa sesja przyniosła zniżkę głównych indeksów. Dow Jones spadł o 0,35%, S&P 500 o 0,51%, a technologiczny Nasdaq stracił 0,71%. W kontekście całego minionego tygodnia najlepiej zaprezentowały się spółki telekomunikacyjne oraz przemysłowe. W piątek walory spółki Google powiększyły swoją stratę o kolejne 1,13% pod wpływem informacji, że ten internetowy gigant może wycofać się z chińskiego rynku ze względu na brak porozumienia z tamtejszym rządem. Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej otworzył postępowanie upadłościowe Techmeksu obejmujące likwidację majątku spółki - poinformował Techmex w komunikacie. Po tej wiadomości kurs Techmeksu na giełdzie spadł o 23,88 proc. 10 lat gwarancji zatrudnienia w przypadku utraty kontroli nad KGHM przez Skarb Państwa, a teraz odstąpienia od represjonowania pracowników za ostatnie protesty - to najważniejsze warunki, jakie stawiają zarządowi miedziowego giganta zakładowe związki zawodowe. - To koncert życzeń - odpowiada rzeczniczka zarządu.

PKN Orlen obniża od soboty hurtowe ceny benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 o 11 zł, a benzyny bezołowiowej Super Plus 98 o 13 zł i podnosi hurtowe ceny oleju napędowego o 3 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

Mimo stopniowej poprawy koniunktury, banki nie planują na razie złagodzenia polityki kredytowej względem przedsiębiorstw. Jak donosi "Gazeta Prawna", najtrudniej uzyskać kredyt firmom deweloperskim, transportowym, motoryzacyjnym oraz producentom sprzętu AGD i RTV. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wezwała w środę Japonię do podjęcia działań mających na celu zwiększenie liczby kobiet aktywnych zawodowo, aby w ten sposób poprawić produktywności kraju i rozwiązać problem kurczącej się populacji.

China has pledged to punish hackers who attacked Google if there is evidence to prove it, but said it has yet to receive any complaint from the world's top search engine. Qumak-Sekom posiada obecnie zamówienia do zrealizowania o wartości około 230 mln zł, w tym około 125-130 mln zł w IV kw. Spółka spodziewa się, że jej wyniki po trzech kw. 2009 r. będą zbliżone do tych sprzed roku. W całym 2009 r. aktualny jest plan wypracowania około 300 mln zł przychodów i wyniku netto zbliżonego r/r. Ministerstwo Zdrowia obiecało bezpieczne, rekombinowane leki na hemofilię. Wprowadzenie preparatów się opóźnia, a podanie dziecku specyfików starszej generacji, wyklucza go z nowego programu profilaktyki - pisze "Dziennik Polski".W Wielkiej Brytanii policja i służba zdrowia biją na alarm w związku z rosnącymi kosztami nadużywania alkoholu. W Szkocji władze są gotowe wprowadzić minimalne ceny na alkohol, tak jak to się ostatnio stało w Rosji. Pilots will hold further talks with Lufthansa this week to resolve a dispute over job security, a union said hours before a self-imposed deadline to refrain from labour strikes expired. Planujesz zakup akcji PZU podczas zbliżającego się debiutu giełdowego spółki? Zarząd ubezpieczyciela chce ci to ułatwić. Jak zapowiedział w TVN CNBC Biznes prezes PZU Andrzej Klesyk, spółka planuje przygotować dla przyszłych akcjonariuszy liczne "smaczki".

Obama o wzroście PKB: idziemy we właściwym kierunku


Prezydent USA Barack Obama i szefowa zespołu doradców ekonomicznych w Białym Domu Christina Romer skomentowali w piątek najnowsze dane o wzroście amerykańskiego PKB, jako kolejny dowód wychodzenia gospodarki amerykańskiej na prostą po kryzysie i recesji.

Dzieci kupione w sieci


W Internecie kwitnie proceder handlu dziećmi - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Dane z USA wsparły amerykańskie indeksy


Na czwartkowej sesji indeksy światowe zachowywały się dość spokojnie. Giełdy z Wall Street zyskały po tym, jak największy światowy producent aluminium, amerykański koncern Alcoa, zanotował pierwszy kwartalny zysk po serii trzech strat z rzędu.

W TVP zwolnienia, powtórki i mniej emisji


W TVP będzie mniej premier filmowych, a pracę w spółce może stracić kilkaset osób. "Rzeczpospolita" dotarła do planu restrukturyzacji, jaki telewizja publiczna przekazała ministerstwu skarbu.

Publiczna telewizja uderza w telewidzów


Zakodowanie sygnału satelitarnego cyfrowych kanałów TVP uderza w abonentów. Proces cyfryzacji kraju znów został zablokowany przez biurokratów - uważa Instytut Globalizacji.

Wielka wyprzedaż


Rząd deklaruje, że jeszcze w tym roku chce się pozbyć większości spółek, w których udział ma Skarb Państwa. A ekonomiści zastanawiają się, czy to dobry moment. Działania rządu w ostatnim miesiącu budziły konsternację u ekonomistów i finansistów. I bardzo mocno niepokoiły związki zawodowe.

750 mln zł dla małych firm


Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosi dziś pierwsze po wakacjach konkursy na unijne dotacje na inwestycje dla przedsiębiorstw.

Rostowski: Polska, jako jedyny kraj w OECD, przejdzie przez kryzys bez recesji


Polska przejdzie przez kryzys bez recesji i będzie jedynym krajem w OECD, który uzyska wzrost gospodarczy w 2009 roku, wynika z czwartkowej wypowiedzi ministra finansów Jacka Rostowskiego. W jego ocenie to w największym stopniu zasługa polskich przedsiębiorców.

W Wietnamie stopy procentowe w górę


W przeciwieństwie do podobnego posunięcia australijskiego banku centralnego, głównym argumentem Banku Wietnamu nie jest stłumienie inflacji, ale powstrzymanie kapitału od odpływu za granicę.

Google Expands Enterprise Apps Advertising Campaign


Google Inc. (GOOG) is going global with its "Going Google" billboard campaign, a move the Internet search company hopes will accelerate the momentum of its enterprise applications business.

Jeszcze Tygrysy czy już Lwy ?


W połowie XXI wieku gospodarki Brazylii, Rosji, Indii i Chin będą silniejsze niż wszystkich krajów grupy G6. Co ważniejsze, rynki te doskonale się uzupełniają i nakręcają światową koniunkturę.

Philippines Unlikely To Move Up In Ease-Of-Business Survey


The Philippines isn't expected to improve its standing in the World Bank-International Finance Corp. survey, which measures the ease of doing business in 183 countries, and which is due out next week.

RWE nie jest zainteresowane Eneą


Niemiecki koncern RWE, który jesienią rozważał złożenie oferty na kupno Enei, obecnie nie ma planów udziału w ponownym przetargu na kupno akcji poznańskiej spółki - poinformował dziennikarzy w poniedziałek prezes RWE Polska Filip Thone.

Rejestracja spółki z o.o. w jeden dzień


W połowie przyszłego roku spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością będzie można zarejestrować w ciągu 24 godzin - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Dziś trwa to średnio od 7 do 14 dni.

Europa żeruje na greckiej tragedii


Minął ponad rok od krwawych zamieszek i masowych demonstracji, które przetoczyły się przez półwysep peloponeski. Wieść o zastrzeleniu przez policjanta 15-letniego Alexandrosa Grigoropoulosa wywołała wściekłość wśród młodych, sfrustrowanych brakiem perspektyw młodych Greków.

Żądają nawet 70 procent!


Dystrybutorzy wykorzystują powrót klientów do Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, i od nowych partnerów żądają już nawet 70 proc. opłaty za zarządzanie - informuje "Parkiet".

Szansa na wielki przełom


Tragedia zbliżyła Polaków i Rosjan. Polityczne pojednanie otwiera drogę do odbudowania mostów gospodarczych - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Największe targi górnictwa - od wtorku w Katowicach


Jedno z największych w Europie spotkań przedstawicieli branży górniczej rozpocznie się we wtorek w Katowicach. Szacuje się, że w organizowanych co dwa lata targach i towarzyszących im seminariach weźmie udział co najmniej 25 tys. osób.

Stopniowe umocnienie złotego


Dzisiejsza sesja europejska upłynęła w dość dobrych nastrojach. Na większości parkietów Starego Kontynentu oglądaliśmy ponad 1-procentowe wzrosty głównych indeksów. Euro zyskało na wartości względem dolara - kurs EUR/USD odnotował swoje maksimum w pobliżu poziomu 1,2270.

Niejasna matematyka? Ważne, że zainteresowała


W telewizyjnym spocie promującym matematykę jest błąd - informowała w poniedziałek "Rzeczpospolita". Błędu nie ma, to nieporozumienie - odpowiadają zgodnie CKE, która spot zamówiła i agencja reklamowa, która go przygotowała. I jednocześnie cieszą się, że zamieszanie wokół reklamówki wzbudziło zainteresowanie... matematyką.

CZAT: Czy Polska może obronić złotego?


Czy Polska jest gotowa na atak spekulantów walutowych przy wchodzeniu naszego kraju do strefy euro? Zapraszamy na CZAT z analitykiem finansowym Markiem Wołosem z TMS Brokers, w czwartek, 18 lutego o godzinie 14.

Argentyna będzie protestować przeciwko chińskim próbom zablokowania importu oleju sojowego


Argentyna złoży w poniedziałek formalny protest przeciwko Chinom w związku z planami Pekinu, by zablokować import oleju sojowego z tego południowoamerykańskiego kraju, powiedział w sobotę rano tamtejszy minister spraw zagranicznych.

Złoty umocnił się rano wobec euro i dolara


Czwartkowa sesja na rynku walutowym rozpoczęła się od umocnienia kursu złotego wobec głównych walut. Zdaniem analityków, polska waluta może zachować większość porannych zysków i pozostawać w konsolidacji wokół obecnych poziomów.

Drugi tydzień marca przyniósł dalszy spadek cen produktów rolnych - MRiRW


Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 8-14 marca większość produktów rolnych taniała. Droższe były tylko kurczaki, a ceny indyków nie uległy zmianie.

Rynek czeka na nowe impulsy


Złoty kończy środowe notowania niewielkimi zmianami do głównych walut. O godzinie 17:20 kurs USD/PLN spadał 0,5 gr i testował poziom 2,8432 zł, natomiast kurs EUR/PLN rósł o 0,4 gr do 4,0933 zł.

Jeśli jesteś z Łodzi i szukasz pomocy psychologa, zapraszam do mojego gabinetu. Jako psycholog Łódź pracuję w pobliskim szpitalu, ale także przyjmuję moich pacjentów w gabinecie prywatnym. Masz pewność, że zajmie się tobą psycholog Łódź posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy jako psycholog Łódź.