Zarobki prezesa PZU wzrosną do ok. 100 tys. zł


Rada Nadzorcza PZU zacznie prace nad zmianą wynagrodzenia zarządu. Po wejściu firmy na giełdę Skarb Państwa ma w niej poniżej 50 proc. akcji, stąd nie obejmuje jej już ustawa kominowa - informuje "Rzeczpospolita".

Ubiegły rok był wyjątkowo niekorzystny dla branży samochodowej w Holandii. Kryzys gospodarczy spowodował, że w 2009 roku sprzedaż samochodów spadła aż o ponad 22 proc. Dość powszechnie firmy leasingowe przy zawieraniu umów, w szczególności gdy ich przedmiotem są samochody, refakturują na leasingobiorcę koszty ubezpieczenia związane z przedmiotem leasingu. W tej sytuacji pojawia się problem, czy ubezpieczenie to opodatkować należy stawką właściwą dla usługi ubezpieczeniowej, czy też dla umowy leasingu. Materiały budowlane przekazane na rzecz powodzian będą zwolnione z podatku VAT. Rozporządzenie ministra finansów w tej sprawie zostało właśnie podpisane - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa.Prawie 8 mln zł kary nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przedsiębiorstwa Śnieżka i Gerda oraz dystrybutorów ich produktów. UOKiK uznał, że firmy te ustalały ze swoimi kontrahentami ceny m.in. za farby i drzwi. Śnieżka nie zgadza się z decyzją UOKiK i złożyła odwołanie. Gerda odmówiła komentarza dla PAP. Dobra wiadomość dla zwolenników omijania Rosji w transporcie surowców. Ustanowieniem nowego szlaku eksportu swojej ropy do państw europejskich z pominięciem sieci rurociągów rosyjskich znów zainteresowany jest Kazachstan. Rząd szykuje restrykcyjną ustawę hazardową. W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Michał Boni, szef doradców premiera, przedstawia założenia projektu.

Pracownik niezadowolony z warunków pracy, to pracownik mniej wydajny. Stworzenie przyjaznego otoczenia pracy powinno być celem każdego przedsiębiorstwa.

Większość firm kończy zwolnienia i planuje pierwsze podwyżki dla pracowników. Takie zaskakująco optymistyczne wnioski wyłaniają się z danych firm rekrutacyjnych. Polska waluta pozostała stabilna we wtorek. Złotemu nie udało się sforsować poziomu 3,9120 zł za euro, ani 2,90 zł i może to być sygnał, że w najbliższych dniach złoty może zyskać na wartości, uważają analitycy.

Wynik handlowy spółki za 12 miesięcy ubiegłego roku wzrósł o 4,5 proc. do 323 mln funtów Tendencja wzrostowa liczby upadłości utrzymuje się, w ciągu 3 kwartałów 2009 r. liczba bankructw wzrosła o 55 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2008 r. - wynika z badania Euler Hermes. Zdaniem analityków, ten trend może utrzymać się jeszcze przez 2 lata. Reklamę alkoholu bardzo często uważa się za reklamę niedozwoloną czy też zakazaną. A jednak co jakiś czas oglądamy np. reklamy piwa. Jak więc jest naprawdę z reklamą alkoholu - jest zakazana czy nie?Ropa naftowa drożeje w środę, trzecią sesję z rzędu, w reakcji na spadek amerykańskich zapasów tego surowca - podają maklerzy. Baryłka lekkiej ropy WTI na NYMEX w Nowym Jorku w dostawach na grudzień w handlu elektronicznym drożeje rano czasu europejskiego o 71 centów do 79,85 USD. Największy na świecie dostawca gazu ziemnego, rosyjski Gazprom, zanotowała w ubiegłym roku 3-procentowy wzrost zysku netto. Stało się tak pomimo spadku popytu na jej produkt i mniejszej sprzedaży. Ceny miedzi spadły drugi dzień z rzędu w reakcji na spadki na amerykańskich rynkach akcji. Inwestorzy obawiają się, że ostatni wzrost cen metalu nie ma uzasadnienia w fundamentach.

CDS-y Grecji wskazują na 48 proc. szans, że zbankrutuje w ciągu 5 lat


CDS-y Grecji sygnalizują, że prawdopodobieństwo bankructwa tego kraju w ciągu najbliższych 5 lat wynosi 48 proc., po cięciu w poniedziałek ratingu kredytowego dla Grecji do poziomu śmieciowego przez agencję Moody's Investors Service.

Praca za granicą - pamiętaj o ubezpieczeniu


Studenci, urlopowicze, osoby bezrobotne - w wakacje najwięcej osób wyjeżdża do pracy sezonowej za granicę. Niestety w sezonie urlopowym często ulegamy kontuzjom i wypadkom.

Powódź w niewielkim stopniu wpłynie na gospodarkę


Powódź w niewielkim stopniu wpłynie na gospodarkę naszego kraju i budżet państwa - uważają eksperci, z którymi rozmawiała w piątek PAP. Rząd ma środki na nadzwyczajne sytuacje - dodają.

USA: Perspektywy finansów publicznych gorsze, niż oczekiwano


W ciągu najbliższej dekady łączny deficyt budżetowy w USA będzie o 1,2 bln dolarów (3,4 bln zł) wyższy, niż zapowiedział w lutym prezydent Barack Obama - oceniło w opublikowanym w piątek raporcie ponadpartyjne Kongresowe Biuro Budżetowe (CBO).

Microsoft zarabia krocie na Windows 7


Aż o 60 proc. wzrosły zyski Microsoftu za ostatni kwartał ubiegłego roku w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Największa w tym zasługa flagowego produktu koncernu z Redmond, czyli systemu operacyjnego Windows 7.

Co piąta firma w Polsce ma kłopot


19 procent firm w Polsce ma problemy z terminowym regulowaniem należności - wynika z opublikowanego raportu InfoMonitor Biura Informacji Gospodarczej. Ponad połowa przedsiębiorców uważa, że prawo nie sprzyja egzekwowaniu długów.

Getin Noble Bank rozpoczyna budowę własnej windykacji


Getin Noble Bank rozpoczął w czwartym kwartale 2009 roku projekt budowy własnej windykacji - poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej p.o. prezesa banku Krzysztof Rosiński.

NYSE Fines Three Firms, Suspends Two Individuals For Violations


The regulatory arm of the New York Stock Exchange levied fines against three firms and disciplined two individuals for various violations.

URE zatwierdził taryfę dla PGNiG, taryfa wejdzie w życie od 1 czerwca


Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę dla paliw gazowych Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Taryfa wejdzie w życie od 1 czerwca - poinformował PGNiG w komunikacie.

Police liczą na porozumienie z PGNiG


Zakłady Chemiczne Police, które winne są PGNiG 126 mln zł za dostawy gazu w pierwszym półroczu 2009 roku, liczą na szybkie osiągnięcie porozumienia z PGNiG w sprawie warunków spłaty zadłużenia - poinformowały Police w komunikacie prasowym.

Złoty stosunkowo silny na początku sesji


Wczorajsza sesja na rynku złotego przyniosła lekkie umocnienie krajowej waluty. Notowania EUR/PLN zniżkowały w pobliże poziomu 4,1300, a kurs USD/PLN spadł pod koniec notowań w Europie w okolice 2,8600. Wkrótce jednak, wraz z odreagowaniem dziennego wzrostu przez EUR/USD i powrotem tej pary walutowej zdecydowanie pod poziom 1,4400, złoty osłabił się względem dolara o około 2 grosze.

ADP słabszy od oczekiwań


Pomimo kolejnego słabszego raportu makroekonomicznego rynkom akcji w USA udało się ustanowić nowe tegoroczne maksimum. Jako że posiedzenie Banku Anglii zaplanowane jest dopiero na przyszły tydzień, dziś kluczowe znaczenie będą miały publikacje wskaźników aktywności w sektorach usług.

WIG20 na krawędzi


Sytuacja na krajowym rynku akcji coraz bardziej nabiera rumieńców. Warszawski indeks WIG20 walczy o utrzymanie nad ważnym wsparciem w strefie 2350pkt., jednak ogólnie sytuacja byków nie jest komfortowa.

Ergis Eurofilms wyemituje obligacje zamienne za 30 mln zł


Ergis Eurofilms wyemituje obligacje zamienne za 30 mln zł na refinansowanie kredytu zaciągniętego na przejęcie udziałów w dwóch firmach niemieckich - poinformował na konferencji prasowej prezes spółki, Tadeusz Nowicki.

Zarobki w działach marketingu w 2009 roku


W 2009 roku połowa asystentów w działach marketingu zarabiała w przedziale pomiędzy 1700 PLN a 3450 PLN brutto. Mediana wynagrodzeń na tym stanowisku wyniosła 2500 PLN. Stanowiło to 39 proc. płac product managerów (mediana 6450 PLN) oraz 68 proc. zarobków specjalistów ds. marketingu (mediana 3700 PLN). Wynagrodzenie co czwartego dyrektora ds. marketingu wyniosło powyżej 26 000 PLN - wynika z danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak.

Hazard - kto i ile za to płaci


Kto i ile płaci za hazard? W odróżnieniu do zwykłych firm, które muszą płacić podatek dochodowy (CIT), firmy hazardowe dodatkowo płacą "podatek od gier". Jego wysokość jest określona w ustawie o grach i zakładach wzajemnych. I właśnie te stawki rząd teraz chce podnieść.

Złoty osłabił się w związku z gorszymi nastrojami globalnymi


Złoty osłabił się w poniedziałek w związku z gorszymi nastrojami na światowych rynkach. Kolejne dni mogą przynieść lekkie umocnienie naszej waluty wobec euro, uważają analitycy.

Komorowski rozmawiał telefonicznie z szefem EBC


Marszałek Sejmu, wykonujący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski rozmawiał telefonicznie z prezesem Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claudem Trichetem - poinformowało w środę biuro prasowe Kancelarii Sejmu.

Zwalniani muszą poczekać na pomoc


Osoby, które tracą pracę, nie mogą we wszystkich województwach liczyć na szybką pomoc unijną w znalezieniu nowego zajęcia. W kilku regionach konkursy ogłoszone w wakacje mogą potrwać jeszcze kilka tygodni.

Sumitomo Corp: Signed MOU To Build Vietnam Coal Power Plant


Sumitomo Corp. said Tuesday it has signed a memorandum of understanding with the Vietnam government to build and operate a coal-fired thermal power plant in the southeast Asian country.

Novitus wnosi do LSI o realizację umowy


Novitus skierował do zarządu LSI Software oświadczenie o rezygnacji z niektórych warunków zawieszających umowę zawartą w kwietniu między spółkami oraz wniósł o jej realizację i zwołanie przez spółkę NWZA. Novitus jest gotowy negocjować cenę akcji nowej emisji LSI, które miałby objąć, ale najpierw chce się zapoznać z sytuacją finansową spółki.

Hipermarkety pod ścianą


- Coraz więcej polskich firm dyktuje dużym sieciom handlowym warunki sprzedaży - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". To odwrotność tego, co na rynku obserwowano jeszcze do niedawna.

Kurs EUR/PLN znów w pobliżu 4,1000


Notowania EUR/PLN rozpoczęły dzisiejszą sesję w pobliżu poziomu 4,1000. Kurs USD/PLN natomiast, pod wpływem spadków eurodolara, zwyżkował aż w okolice 2,9000. O godz. 10.00 z Polski na rynek napłynęły grudniowe dane o sprzedaży detalicznej oraz stopie bezrobocia. Sprzedaż wzrosła w grudniu o 7,2% r/r, oczekiwano natomiast zwyżki o 6,1% r/r. Publikacja ta świadczy o silnym popycie wewnętrznym w Polsce. Stopa bezrobocia okazała się nieco wyższa od prognoz - udział osób pozostających bez pracy w grupie aktywnych zawodowo wzrósł w minionym miesiącu do 11,9% z 11,4% w listopadzie (prognoza 11,8%).

Dane z USA mogą umocnić złotego


Słaby sentyment może sprawić, że złoty będzie w środę słabszy, jednak dane z rynku pracy w USA mogą umocnić polską walutę - uważają analitycy. Na rynku długu, przy słabszym sentymencie, aukcja obligacji BGK na rzecz KFD da wskazówkę co do nastrojów wśród inwestorów - oceniają eksperci.

Będą zwalniać od PCC


Senat opowiedział się w czwartek za nowelizacją, bez poprawek, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), zwalniającą z tego podatku niektóre transakcje zawierane przez zagraniczne firmy inwestycyjne.

Jeśli jesteś z Łodzi i szukasz pomocy psychologa, zapraszam do mojego gabinetu. Jako psycholog Łódź pracuję w pobliskim szpitalu, ale także przyjmuję moich pacjentów w gabinecie prywatnym. Masz pewność, że zajmie się tobą psycholog Łódź posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy jako psycholog Łódź.