Podaż łamie kolejne bariery


Europejskie parkiety zaczęły wczorajszą sesję w umiarkowanie dobrych nastrojach, co w obliczu przeceny W Azji i lekkich spadków amerykańskich kontraktów było pozytywnym zaskoczeniem. Korzystny sentyment nie przetrwał jednak długo i już po kilkudziesięciu minutach indeksy zaczęły słabnąć.

Polska jest nadal w środku kryzysu, potrzebna jest reforma finansów publicznych - uważa b.wicepremier i minister gospodarki Janusz Steinhoff. Z kolei b. wiceminister finansów prof. Stanisław Gomułka dostrzega symptomy wychodzenia z kryzysu, jednak przestrzega przed rosnącym zadłużeniem publicznym. Ewolucyjne podnoszenie wieku emerytalnego, włączenie do powszechnego systemu ubezpieczeń służb mundurowych i żołnierzy, powiązanie emerytur z KRUS z dochodami rolników - to część założeń Planu Rozwoju i Konsolidacji Finansów 2010-2011 dotycząca systemu ubezpieczeń emerytalnych. W Dubaju zostanie jutro otwarty najwyższy wieżowiec świata - "Wieża Dubaju". Jego dokładna wysokość nie została jeszcze ujawniona, ale wiadomo, że przekroczy 817 metrów.Analitycy UniCredit obniżyli wycenę akcji TP SA o 4 proc. do 16,8 zł. Niemal dwukrotnie wzrosła liczba sporów sądowych dotyczących pomocy publicznej w UE. Z powodu niejasnych przepisów firmy mają jednak trudności z dochodzeniem swoich racji - wynika z raportu kancelarii Lovells, przygotowanego na zlecenie Komisji Europejskiej. Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski jest jedyną osobą, której podatnicy w ub. roku zafundowali abonament na ochronę zdrowia za 700 zł miesięcznie, informuje "Gazeta Wyborcza".

Na kupno od Skarbu Państwa 96 proc. akcji spółki Elbud Gdańsk złożono 10 ofert. Wśród chętnych są m.in. Capital Partners, EFH Żurawie Wieżowe i konsorcjum z udziałem Chemoservisu Dwory.

W środę rano złoty kontynuował umocnienie rozpoczęte dzień wcześniej. Analitycy oceniają, że bezpośrednim sygnałem dla wzrostu kursu złotego były dobre dane z Niemiec i spodziewają się, że polska waluta będzie kontynuowała umocnienie przez większość dzisiejszej sesji. Wydawca "Gazety Wyborczej", grupa medialna Agora zanotowała w II kwartale 2009 r. 12,27 mln zł zysku netto. To 43 proc. mniej niż w tym samym okresie przed rokiem. Mimo to prezes spółki zapowiedział, że Agora szykuje się do zakupów na rynku medialnym.

Narodowy Bank Szwajcarii nie zmienił parametrów polityki monetarnej, zapowiadając uczynienie wszystkiego co w jego mocy aby zapowiedz niekorzystnym zmianom cen w szwajcarskiej gospodarce. Przez to sformułowanie należy jednak rozumieć zapobieganie nie wzrostowi cen, a wręcz przeciwnie - deflacji. Ruszają poszukiwania nowych złóż gazu. Za kilka miesięcy rozpoczną się w Polsce pierwsze próbne odwierty. Jeżeli zakończą się sukcesem, mamy szansę uniezależnić się od dostaw z Rosji - ocenia "Dziennik Gazeta Prawna". Żałoba narodowa i wybuch wulkanu były przyczyną dużych strat w naszych hotelach - oznajmia "Puls Biznesu".Cena ropy naftowej zanotowała najszybszy wzrost od sześciu tygodni na fali optymizmu wywołanego przez przypuszczenie o większym popycie ze strony USA. Wczoraj w Nowym Jorku ropa z dostawą w grudniu zyskała 2,55 dolara na baryłkę i wyniosła $78,90 za baryłkę, co było największym wzrostem od 30 września. Jednakże w ciągu dnia ceny ropy nieznacznie cofnęła się, a o 15:32 czasu singapurskiego była niższa o 20c i wynosiła $78,70 za baryłkę. Analitycy spodziewają się, że wyniki Dom Development w III kwartale będą gorsze niż w poprzednim kwartale i w analogicznym okresie roku ubiegłego. Na pogorszenie wyników będzie wpływać zmniejszenie ilości przekazywanych mieszkań oraz mniejsze marże na nich uzyskiwane. Rynek rozrywki i mediów będzie wzrastał w ciągu najbliższych 4 lat w tempie 5 proc. rocznie osiągając w 2014 roku poziom 1,7 bln dolarów – wynika z najnowszego raportu firmy PricewaterhouseCoopers (PwC) "Global Entertainment & Media Outlook 2010-2014". W Polsce będzie rozwijał się trochę szybciej i skumulowana roczna stopa wzrostu wyniesie do 2014 roku 5,5 proc.

Eurodolar wciąż bez rozstrzygnięć


Dzisiejsza sesja na rynku eurodolara nie przyniosła żadnego rozstrzygnięcia co do dalszego kierunku notowań tej pary walutowej i to pomimo dużej liczby publikacji, jakie napłynęły na rynek. Kurs EUR/USD niezmiennie pozostaje w przedziale wahań 1,4800 - 1,5000 - po godz. 16.00 wartość euro względem dolara kształtowała się w pobliżu poziomu 1,4950.

Sport ma pomóc w sprzedaży telewizorów


Takie imprezy jak olimpiada w zimowa w Kanadzie czy piłkarskie mistrzostwa świata w RPA mogą spowodować w tym roku wzrost sprzedaży telewizorów o 10-15 proc. - czytamy w "Rzeczpospolitej". Liczą na to zarówno producenci jak i sieci sklepów z elektroniką.

Informacja o przejściowym niestosowaniu zasady ładu korporacyjnego


Raport ładu korporacyjnego numer: 3/2010

Wzrost zapasów miedzi uderzył w jej ceny


Cena miedzi spada po informacji o wzroście chińskich zapasów.

Infovide-Matrix wygrała przetarg


Konsorcjum Infovide-Matrix i Dahliamatic wygrało przetarg na usługi doradczo-konsultingowe związane z budową, rozbudową, wdrożeniem i promocją projektu Geoportal 2, organizowany przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Wartość kontraktu to 4,58 mln zł netto - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

Dobre nastroje na giełdach i rynku towarowym


Sytuacja gospodarcza w Stanach Zjednoczonych poprawia się. Oczekiwania inflacyjne są zakotwiczone, przez co nie ma obecnie zagrożenia wzrostem inflacji. Warunki kredytowe powinny się poprawiać. Sytuacja na rynku pracy pozostaje trudna, co będzie wpływać na ograniczenie wydatków przez gospodarstwa domowe. To najważniejsze wnioski z opublikowanego we wtorek wieczorem protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC (minutes).

Czas pracy wciąż mało elastyczny


Polski rynek pracy pozostaje za mało elastyczny, przez co nie może w pełni reagować na wymogi, jakie stawia współczesna gospodarka. Chociaż pod względem niestandardowych umów i organizacji nie odbiegamy od europejskiej średniej, to jednak wciąż daleko nam do czołowych krajów na kontynencie.

Dolarowy rollercoaster


Obserwowane wczoraj umocnienie dolara na fali słabszego odczytu indeksu IFO z Niemiec i zaskakującego spadku indeksu zaufania Conference Board w USA, dzisiaj nieznacznie wyhamowało. Kluczowym wydarzeniem dnia były popołudniowe zeznania szefa FED przez Izbą Reprezentantów Kongresu, które rozpoczęły się o godz. 16.

Złoty będzie tracił we wtorek w wyniku pogorszenia globalnych nastrojów


Wtorkowa sesja na rynku walutowym nie będzie dobra dla złotego, który może przebić nawet pozom 3,90 za euro. Zdaniem analityków zdecydują o tym coraz słabsze nastroje globalne, szczególnie widoczne w spadkach na giełdach.

PZU oraz aukcja pięciolatek wspierają złotego


Udany debiut ubezpieczyciela PZU wraz z dobrą aukcją pięciolatek wspiera pozytywne nastroje na rynku finansowym, co przekłada się na wzrost wartości złotego - uważają analitycy.

Budimex chce kupić 50 proc. Budimeksu Nieruchomości za 385 mln zł


Budimex parafował projekt umowy kupna 50 proc. udziałów Budimeksu Nieruchomosci za 385 mln zł od drugiego wspólnika - Grimaldi Investments. Zapłata za udziały ma nastąpić do 16 listopada tego roku - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

Od poniedziałku w PKP Intercity tańsze bilety dla studentów


Od poniedziałku będzie w PKP Intercity obowiązywał nowy cennik biletów PKP Intercity - poinformował w czwartek rzecznik przewoźnika Paweł Ney. Tańsze będą bilety dla studentów, emerytów i dla osób korzystających z przedziałów biznesowych.

Faza korekty


Pierwsza w tym tygodniu sesja na globalnych rynkach finansowych zakończyła się wyraźną przeceną bardziej ryzykownych aktywów oraz doprowadziła do znacznego wzmocnienia amerykańskiej waluty. W poniedziałek ogólnoświatowy indeks akcyjny MSCI AC World spadł o 1,05 proc. do 292,14 pkt, banchmarkowy dla rynku towarowego indeks Reuters/Jefferies CRB zniżkował o 1,59 proc . do 275,88 pkt, indeks dolarowy wzrósł o 0,79 proc. do 76,061, a kurs EUR/USD poszedł w dół o 0,95 proc. do 1,4864.

UE nie podwyższa celu redukcji emisji CO2 do 30 proc.


Unia Europejska na razie nie podwyższy swojego celu redukcji emisji CO2 do 30 proc., podtrzymując uzgodnione już stanowisko, że do roku 2020 zmniejszy swoje emisje o 20 proc., a pójdzie dalej tylko wtedy, kiedy inne uprzemysłowione potęgi zdobędą się na porównywalny wysiłek.

Petrol says interested in buying Croatian Crobenz


Slovenia's largest fuel retailer Petrol said on Thursday it is interested in buying Crobenz, a small fuel retailer of Croatian oil group Ina put up for sale for anti-trust reasons.

Konsekwencje podatkowe (nie)objęcia samochodu ubezpieczeniem AC


Samochody (firmowe i stanowiące prywatną własność przedsiębiorcy) są powszechnie wykorzystywane w działalności gospodarczej. Od tego czy zostaną one objęte ubezpieczeniem dobrowolnym (AC) zależy możliwość rozliczenia w kosztach wydatków na ich remonty powypadkowe oraz podatkowe ujęcie otrzymanego odszkodowania.

Wzmocnienie znaczenia linii trendu


Najważniejszym wydarzeniem ubiegłego tygodnia na GPW był piątkowy debiut PGE. Choć ze względu na wysoką redukcję nawet bardzo przyzwoity wzrost na pierwszej sesji mógł być dla wielu inwestorów rozczarowujący, to w mojej ocenie przy gigantycznej skali tego IPO, można po piątkowym debiucie mówić o sukcesie. Skala obrotów na pierwszej sesji potwierdza istotność spółki dla inwestorów instytucjonalnych, którzy muszą być nią zainteresowani chociażby ze względu na przyszłą wagę PGE w giełdowych indeksach.

Merkel: Gospodarka najgorsze ma już za sobą, jednak kryzys wciąż trwa


Gospodarka niemiecka najgorsze ma już za sobą, jednak kryzys wciąż jeszcze nie dobiegł końca - powiedziała kanclerz Niemiec, Angela Merkel w piątek.

CBŚ ujęło członków gangu oszustów kredytowych


Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali w Łódzkiem i Wielkopolsce 10 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która na ogromną skalę wyłudzała kredyty.

Król handlu pożyczy film przez sieć


Światowy potentat handlu detalicznego Wal-Mart potwierdza, że kupuje Vudu - internetowy serwis umożliwiający oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości w telewizorach. Zdaniem ekspertów, wniosek jest jeden: przyszłością biznesu - każdego biznesu - jest internet.

WZ Amiki zdecydowało o umorzeniu akcji stanowiących 2,7% kapitału spółki


Walne Zgromadzenie spółki Amika zdecydowało obnizeniu kapitału zakładowego i umorzeniu akcji nabytków w ramach przeprowadzonego buy-backu, poinformowała firma w komunikacie w środę. W ramach buy-backu Amica odkupiła 236,79 tys. akcji własnych stanowiących 2,7% jej kapitału za 1,83 mln zł.

Los złotego zależy od EBC i popytu na hiszpańskie obligacje


Czwartkowy poranek przynosi kontynuację osłabienia złotego. O godzinie 10:05 kurs USD/PLN testował poziom 3,1981 zł, rosnąc o 1,6 gr w stosunku do wczorajszego zamknięcia. Kurs EUR/PLN, po wzroście o 1,4 gr, testował poziom 4,0926 zł. Dziś już za dolara trzeba było zapłacić 3,23 zł, a za euro ponad 4,11 zł.

Ryanair: większość lotów odwołana do poniedziałku


Irlandzkie linie Ryanair ogłosiły w piątek, że z powodu zagrożenia, jakie stanowi chmura pyłu wulkanicznego znad Islandii, i braku pewności co do ewolucji sytuacji odwołują większość lotów aż do południa w poniedziałek.

Poprawa sytuacji na wyspach


Wczorajszy handel miał mieszany charakter. Euro traciło względem dolara, jednak funt okazał się mocniejszy. Nie publikowano w środę znaczących danych makroekonomicznych, szczególnie za oceanem.

Miedź w Azji coraz droższa; w Londynie ceny najwyższe od 14 miesięcy


Miedź zdrożała w środę na rynkach azjatyckich z powodu oczekiwań, że zwiększony popyt na metale w Chinach złagodzi spadek zapotrzebowania, widoczny w USA - podają maklerzy.

Jeśli jesteś z Łodzi i szukasz pomocy psychologa, zapraszam do mojego gabinetu. Jako psycholog Łódź pracuję w pobliskim szpitalu, ale także przyjmuję moich pacjentów w gabinecie prywatnym. Masz pewność, że zajmie się tobą psycholog Łódź posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy jako psycholog Łódź.