Giełdy pod negatywnym wpływem informacji z Eurolandu


Wczorajsza sesja na Wall Street zniosła z nadwyżką poniedziałkowe wzrosty głównych indeksów. Spadki pod koniec wtorkowych notowań przekraczały 2 proc.. Dow Jones Industrial stracił 2,02 proc., S&P 500 zamknął się ze stratą na poziomie 2,38 proc., a technologiczny Nasdaq zniżkował o 2,98%.

Premier łotewskiego rządu Valdis Dombrovskis zdeklarował, że jego gabinet znajdzie dodatkowe 175 mln łatów oszczędności budżetowych, do czego zobowiązuje go umowa pożyczkowa z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Łotwa - niedawny bałtycki tygrys gospodarczy - od kilku miesięcy znajduje się niemal na graniczy bankructwa. Na rynku walutowym obserwujemy obecnie prawdziwą metamorfozę, bowiem uległa zachwianiu pewna prawidłowość, która była pewnym drogowskazem dla prognozowania toku wydarzeń. Mowa tutaj o wczorajszym umocnieniu europejskiej waluty względem dolara amerykańskiego. Stoczniowcy ze Szczecina pojawią się w przyszły czwartek w Warszawie. Chcą zapytać na posiedzeniu komisji skarbu i gospodarki o odszkodowania za nieudaną transakcję z Katarczykami. Powołują się na czerwcową wypowiedź wiceministra skarbu.Czwartek przyniósł korekcyjne osłabienie złotego do głównych walut. O godzinie 17:31 kurs USD/PLN testował poziom 2,8848 zł, rosnąc o 1,4 gr w stosunku do wczorajszego zamknięcia. W Polsce mamy dwa podstawowe źródła danych o bezrobociu. Pierwsze z nich to sprawozdania urzędów pracy dotyczące bezrobocia rejestrowanego. W tym przypadku definicja bezrobotnego wynika z zapisów pochodzących z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Drugie to ankietowe Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL). Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że ma zastrzeżenia do Telekomunikacji Polskiej "w sprawie nadużywania dominującej pozycji na rynku poprzez odmowę świadczenia płatnego dostępu do hurtowych usług szerokopasmowych". TP zapowiada, że odpowie na uwagi KE.

Portfel zamówień ES-System w drugim kwartale rośnie. To wskazuje, że kolejne kwartały powinny być lepsze od pierwszego. Spółka chciałaby ten rok zakończyć wyższym wynikiem niż rok ubiegły.

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 1,16 proc. i wyniósł 10.855,08 pkt. Ropa naftowa lekko tanieje na rynkach paliw w USA. Baryłka surowca jest wyceniana poniżej 72 USD - podają maklerzy.

W 2010 roku nakłady na świadczenia zdrowotne będą niższe o 1,5 mld zł w porównaniu z bieżącym rokiem - poinformowano na konferencji prasowej w Narodowym Funduszu Zdrowia. Przyjęta w poniedziałek przez rząd aktualizacja programu konwergencji przewiduje w scenariuszu bazowym wzrost PKB o 3,0% w 2010 r. (wobec 1,7% w 2009 r.), a także obniżenie deficytu sektora rządowego i samorządowego poniżej unijnego limitu (3% PKB), do 2,9% PKB w 2012 r., podano w dokumencie, opublikowanym we wtorek. Złoty powinien do końca tygodnia pozostać w trendzie wznoszącym, a pierwszy poziom oporu znajduje się na poziomie 3,94/EUR. Wartość złotego zależna będzie od sytuacji na rynkach bazowych.Recesja w bułgarskiej gospodarce w II kwartale 2009 r. jeszcze się pogłębiła, bo globalny kryzys finansowy wpłynął na znaczące ograniczenie inwestycji, produkcji przemysłowej i handlu. Cztery dni po przerwanym strajku pilotów niemiecka Lufthansa wróciła w piątek do obsługiwania wszystkich 1800 połączeń zgodnie z rozkładem lotów - poinformował rzecznik tych linii. Środowa sesja na Wall Street przyniosła uspokojenie po silnej przecenie akcji dzień wcześniej, ale inwestorzy cały czas pozostają ostrożni i niechętnie kupują akcje. Przez cały dzień giełdowe indeksy poruszały się wokół zamknięcia z poprzedniego dnia, na przemian wychodząc na plus i pod kreskę.

Funt ciągle słaby


Poniedziałek był spokojnym dniem. Euro podjęło próbę wzrostów, jednak w miarę upływu czasu, jego siła topniała w oczach. Dziś od rana sytuacja jest kontynuowana i dolar umacnia się.

Wspólnicy sprzedali Armatoora


Wczorajsza sesja na rynkach europejskich miała dwie odsłony. Pierwsza mało ciekawa, w przypadku głównych indeksów stojąca pod znakiem sporego niezdecydowania. Od drugiej połowy notowań nastroje zaczęły się jednak sukcesywnie poprawiać.

IDMSA: wyniki za I półrocze 2009 r.


Po I półroczu 2009 r. skonsolidowany zysk netto DM IDMSA wyniósł 19,9 mln zł, z czego w samym II kwartale roku Grupa Kapitałowa brokera wypracowała 14,6 mln zł. Jednostkowy zysk netto Domu Maklerskiego IDMSA po sześciu miesiącach roku przekroczył 9 mln zł.

BBI Development ma pozwolenie na budowę I etapu Konesera


Spółka zależna BBI Development uzyskała pozwolenie na budowę I etapu projektu Koneser na warszawskiej Pradze - poinformował BBI Development w środowym komunikacie.

Nasze biuro podróży od wielu lat organizuje dla szkół tanie wycieczki szkolne. Dzięki znajomości rynku wycieczek oraz dużemu doświadczeniu, nasze

tanie wycieczki szkolne

od wielu lat cieszą się dużą popularnością wśród szkół. Oferujemy wycieczki szkolne Warszawa w wariantach jednodniowych. Dzięki temu wycieczki przez nas organizowane to naprawdę tanie wycieczki szkolne, a Warszawa od lat należy do liderów, jeśli chodzi o cel wycieczek szkolnych.

Zapomnij o tanim lataniu


Tylko w ciągu ostatniego roku zbankrutowało ponad 20 tanich przewoźników w Europie. Eksperci oceniają, że tanie linie, to fikcja, bo ceny sprzedawanych przez nie biletów niebawem wzrosną nawet o połowę, zapowiada "Metro".

Powódź niszczy rolników


Zanosi się, że w tym roku z ponad połowy upraw rolnicy zbiorą mniejsze plony - informuje "Gazeta Wyborcza".

Grad: MSP w maju zaprosi inwestorów do prywatyzacji Polic i Puław


Minister skarbu Aleksander Grad zapowiedział w środę, że jego resort wyśle w maju oddzielne zaproszenia do inwestorów w sprawie prywatyzacji Zakładów Azotowych Puławy oraz Zakładów Chemicznych Police.

Reakcja na tragedię będzie spokojna


Minister z Kancelarii Premiera Michał Boni zapewnił w niedzielę na konferencji prasowej, że rząd jest w stałym kontakcie z zarządem NBP i nie widzi żadnych zagrożeń dla polskiej gospodarki.

Pracownicy fabryki Huhtamaki będą zarabiać więcej


Pracownicy wytwarzającej opakowania spożywcze fabryki Huhtamaki w Siemianowicach Śląskich będą zarabiać o kilka procent więcej niż dotychczas. O porozumieniu z pracodawcą w sprawie wzrostu wynagrodzeń poinformowała we wtorek śląsko-dąbrowska Solidarność.

Ceny mieszkań wciąż w dół


Na rynku nieruchomości nie widać ożywienia. Ceny, które całkiem niedawno rosły w niespotykanym dotąd w Polsce tempie, teraz - choć zdecydowanie wolniej - spadają. Największe spadki cen mieszkań na rynku wtórnym zanotowano we wrześniu w Krakowie, Łodzi i Poznaniu - wynika z raportu przygotowanego przez serwis nieruchomości Oferty.net.

Reklama ożyje za dwa lata


W przyszłym roku rynek reklamy się ustabilizuje, natomiast w 2011 może nastąpić już wzrost - przewiduje, w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl, prezes ZenithOptimedia Jakub Potrzebowski. Według niego, wciąż niedocenianym przez reklamodawców medium jest internet.

DI BRE wydało rekomendację „akumuluj” dla Rafako, wycena 11,6 zł


Analitycy Domu Inwestycyjnego BRE Banku wydali rekomendację "akumuluj" dla spółki Rafako oraz wyznaczyli cenę docelową na poziomie 11,6 zł , wynika z raportu z 14 sierpnia odtajnionego w piątek.

Dolar na pierwszym planie


W minionych sesjach na rynku walutowym zmienił się zasadniczo układ graficzny na głównych rynkach walutowych. Zaczynając od pary eurodolara, kurs wyłamał się z trendu wzrostowego i podąża w kierunku południowym. Piątkowe dane makro dotyczące amerykańskiego rynku pracy wsparły krajową walutę.

Rosną ceny miedzi w Londynie


- Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną w reakcji na osłabienie się dolara wobec innych walut. W gospodarce USA widać poprawę i wzrost popytu na surowce - podają maklerzy.

New Zealand Government To Consolidate Crown Monitoring Unit Into Treasury


The New Zealand Treasury said Thursday that following an internal review focusing on the agency's leadership, all the monitoring responsibilities currently held jointly by the Treasury and the Crown Company Monitoring Advisory Unit will be consolidated and undertaken by one unit inside the Treasury.

DI BRE obniżył cenę akcji TVN-u


- Analitycy Domu Inwestycyjnego BRE Banku, w raporcie z 4 listopada, obniżyli cenę docelową akcji TVN-u do 15,3 zł z 16 zł poprzednio, podtrzymując rekomendację "akumuluj".

Dane z USA i Niemiec kluczowe dla złotego


Zdaniem analityków kluczowe z punktu widzenia kursu złotego będą we wtorek dane z amerykańskiego rynku nieruchomości oraz odczyt indeksu wyprzedzającego ZEW w Niemczech. Krajowe dane z rynku pracy publikowane przez GUS nie będą mieć większego wpływu na notowania, a złoty powinien pozostać w przedziale 3,88-3,91 za euro.

Mieszane wyniki na giełdzie


Akcje na piątkowej sesji na Wall Street traciły na wartości, po tym jak centralny bank Chin podjął kolejną decyzję o podniesieniu stopy rezerw obowiązkowych. Jednak, po dosyć mocnych spadkach w pierwszej części dnia, w drugiej indeksy odrobiły większość strat, a technologiczny Nasdaq wyszedł nawet na plus.

Wzrost PKB Węgier w I kw. 2010


Produkt Krajowy Brutto Węgier wzrósł w I kwartale 2010 r. o 0,9 proc. rdr, po uwzględnieniu czynników sezonowych, po wzroście w IV kw. 2009 r. o 0,2 proc. - poinformował w środę w komunikacie urząd statystyczny w Budapeszcie.

Popyt jest słaby, ale wciąż ma szansę


Po dotarciu w ubiegły piątek przez WIG20 do istotnego wsparcia przy wysokim poziomie wyprzedania, można było zakładać ze sporym prawdopodobieństwem, że w tym tygodniu zobaczymy jakiś kontratak popytu. Jednocześnie w takich sytuacjach warto oceniać styl odbicia, służący jako element prognozy na przyszłość. Po pierwszych dwóch sesjach tygodnia można powiedzieć, że kondycja popytu nie jest najlepsza.

Banki za lokaty płacą mniej


Oprocentowanie depozytów powoli, ale systematycznie spada. W ostatnim miesiącu kolejne banki zdecydowały się na obniżki.

Indeks PMI composite w strefie euro bez zmian


Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 2010 r. 53,7 pkt wobec również 53,7 pkt w styczniu - podano wstępne wyliczenia na stronach internetowych.

Pracodawcy nie wyślą na badania


Przez półtora roku Ministerstwo Zdrowia nie przedstawiło resortowi projektu rozporządzenia, które wprowadzałoby obowiązkową mammografię i cytologię - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta przypomina, że minister zdrowia Ewa Kopacz obiecywała takie rozwiązanie w 2008 roku. Zapowiedziała wtedy, że każda Polka będzie obowiązkowo wykonywać te badania w ramach badań pracowniczych. Na słowach się jednak skończyło - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna".

Nielegalne porozumienie na rynku telewizji mobilnej?


Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy na rynku telewizji mobilnej nie doszło do zawarcia nielegalnego porozumienia oraz naruszenia zasad konkurencji. UOKiK wszczął kontrolę w trzech spółkach telefonii komórkowej: Polkomtel, PTC, P4 oraz w dwóch przedsiębiorstwach działających na rynku telewizji mobilnej: Info-TV-FM oraz NFI Magna Polonia.

Gazprom: gaz łupkowy może zmienić światowy rynek gazowy


Gazprom przyznał, że wzrost wydobycia gazu z niekonwencjonalnych złóż w Stanach Zjednoczonych może radykalnie zmienić cały światowy rynek gazowy i zagrozić takim strategicznym projektom rosyjskiego koncernu, jak zagospodarowanie gigantycznego złoża gazowego paliwa Sztokman, na Morzu Barentsa.

Jeśli jesteś z Łodzi i szukasz pomocy psychologa, zapraszam do mojego gabinetu. Jako psycholog Łódź pracuję w pobliskim szpitalu, ale także przyjmuję moich pacjentów w gabinecie prywatnym. Masz pewność, że zajmie się tobą psycholog Łódź posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy jako psycholog Łódź.