Zysk Ciechu znacznie niższy od oczekiwań


Zysk netto grupy Ciech, przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej, spadł w II kwartale tego roku do 4,99 mln zł z 52,74 mln zł przed rokiem i był znacznie niższy od konsensusu rynkowego na poziomie 15,2 mln zł.

Czy omyłkowo nadpłacona pensja stanowi bezpodstawne wzbogacenie pracownika? Jak w tej sytuacji powinien postąpić pracodawca? Takie sprawy najlepiej rozstrzyga sąd. Bank Gospodarstwa Krajowego sprzedawał w czwartek euro, co może być dla rynków sygnałem do realizacji zysków i umocnić polską walutę do 4,10 za euro. Jednak nadal kluczowe są informacje odnośnie problemów fiskalnych części krajów strefy euro. Wtorkowa sesja na rynkach walutowych minęła w wyniku silnego umocnienia amerykańskiej waluty. Na skutek tego kurs pary eurodolar wydłużył trend spadkowy. Obecnie zbliżyliśmy się do ważnej strefy wsparcia w okolicy 1,3365 - 1,3415.Ministerstwo Skarbu Państwa ogłosiło w piątek nowy nabór kandydatów na członków rady nadzorczej PZU SA. Po debiucie PZU na giełdzie członkowie rady muszą być wyłonieni według kryteriów obowiązujących spółki publiczne - poinformował rzecznik MSP Maciej Wewiór. W warunkach trwającej żałoby narodowej nie należy spieszyć się z wyborem prezesa NBP. Bank funkcjonuje bez zakłóceń - powiedział w TOK FM szef doradców premiera Michał Boni. A rally in mining and oil shares on Monday on the back of firmer commodity prices helped European equities to close higher, with investors waiting for a slew of heavyweight earnings results this week for near-term direction.

Złoty, przy niewielkich obrotach, umocnił się nieznacznie w poniedziałek. Jeśli nie wydarzy się nic, co mogłoby wpłynąć negatywnie na postrzeganie polskiej waluty, ma ona potencjał do stabilnego wzrostu - uważają specjaliści.

Analitycy KBC Securities w raporcie z 8 lutego podwyższyli rekomendację dla BRE Banku do "trzymaj" i dla Getin Holdingu do "kupuj". Podtrzymali wcześniejsze zalecenia dla PKO BP, Pekao, BZ WBK, ING BSK i Millennium. Australian Prime Minister Kevin Rudd said Saturday that the Asia Pacific Economic Cooperation summit provides a fresh opportunity to "work toward the successful conclusion" of the Doha round of trade talks.

Europejski Bank Inwestycyjny będzie dążył do tego, by w tym roku poziom zaangażowania banku w Polsce był na poziomie z poprzedniego roku, kiedy to wysokość kredytów udostępnionych wyniosła 6.942 mln euro - powiedziała wiceprezes EBI Marta Gajęcka. Spółka celowa Polskie LNG, która będzie budować terminal regazyfikacyjny skroplonego gazu ziemnego LNG w Świnoujściu, Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System oraz bank PKO BP podpisały porozumienie dotyczące organizowania finansowania budowy terminalu, poinformował Gaz-System we wtorek. Nawet tysiąc polskich firm, szkół, a nawet urzędów mogło zostać naciągnięte na setki tysięcy euro. Pieniądze wyciąga od nich firma DAD z Hamburga. Organy ścigania po obu stronach granicy nie podejmują żadnych działań, bo ich zdaniem Niemcy działali legalnie.- Nie jest zaskoczeniem to, że ubiegły rok Polska zakończyła ze wzrostem PKB jako jedyny kraj Unii Europejskiej. Powinniście być z tego dumni - chwalił w Warszawie szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn. Według niego nasza sytuacja poprawiła się m.in. na skutek przyznania dostępu do elastycznej linii kredytowej MFW. Lepsze zamknięcie indeksów na Wall Street, spowodowane dobrymi zyskami Citigroup, a także ranna publikacja wyników Daimlera w Europie, poprawiły nastroje na giełdach i tym samym apetyt na ryzyko zaczął powracać. W tle cały czas pozostawała sprawa Goldman Sachs, chociaż obecnie inwestorzy obawiają się (i poniekąd słusznie), iż może ona przyspieszyć podjęcie decyzji o nałożeniu nowych, ostrzejszych regulacji na instytucje finansowe. Wykres dzienny

WIG20 wzrósł o 2,04 proc. i wyniósł 2495,13 pkt


WIG20 na zamknięciu sesji w czwartek wzrósł o 2,04 proc. i wyniósł 2495,13 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 211 spółek, 107 spadł, 33 nie zmienił się. Akcjami 4 spółek nie handlowano.

Czarne chmury nad dywidendami?


Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła bankom, by z zysków za 2008 r. nie wypłacały dywidend. Czy ta sytuacja powtórzy się przy wynikach za 2009 rok - pyta "Rzeczpospolita".

Szczecin: nowy terminal w porcie


Działająca w ramach Grupy Kapitałowej KGHM spółka Metraco zamierza wybudować na terenie szczecińskiego portu terminal do przeładunku kwasu siarkowego. Umowę w sprawie dzierżawy terenu portowego pod inwestycję podpisano w czwartek w Szczecinie.

Rozpalą w wielkim piecu


Koncern hutniczy ArcelorMittal Poland jeszcze w marcu planuje ponowne uruchomienie drugiego wielkiego pieca w swoim zakładzie w Dąbrowie Górniczej. Piec dawnej Huty Katowice został wygaszony jesienią 2008 roku, kiedy na hutniczym rynku zapanował zastój.

Posady wielu szefów zagrożone


Ten rok może zatrząść stołkami szefów wielu firm. W Polsce łowcy głów spodziewają się roszad głównie w sektorze finansowym i farmacji - pisze "Rzeczpospolita". Na świecie co czwarta spółka może wymienić prezesa - twierdzą specjaliści od kadr.

Dostęp do Sieci prawem obywatelskim


Dostęp do internetu jednym z elementarnych praw obywatelskich - uznał Parlament Europejski, który niemal jednogłośnie zatwierdził reformę prawa telekomunikacyjnego UE. M.in. zakazano odcinania dostępu do Sieci bez możliwości odwołania się do sądu.

Dobry tydzień dla euro


Nowy tydzień na rynkach walutowych przynosi pewną zmianę w układzie sił. Szczególnie dobrze obserwujemy to na rynku eurodolara, gdzie wspólna waluta zyskuje na wartości po długotrwałej wyprzedaży na rynku.

Okazyjne zakupy akcji w Europie Wschodniej


Martwisz się, że przegapiłeś akcje na wschodzących rynkach? Może nie w Europie Wschodniej.

Uważaj na świąteczne oszustwa!


Instytut badawczy Forrester Research z Cambridge w stanie Massachusetts przewiduje, że konsumenci wydadzą na te święta 45 mld dolarów, czyli 8 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Jednym z największych problemów nie są nawet podróbki...

Spadł rynek reklamy telewizyjnej


Grupa TVN, na podstawie danych Starlink, szacuje, że w trzecim kwartale 2009 roku rynek reklamy telewizyjnej zmniejszył się o 12,6 proc. rok do roku, do 625 mln zł. W prezentacji dla inwestorów spółka wskazuje na pierwsze oznaki poprawy na rynku reklamy w czwartym kwartale.

Powrót pod szczyty na GPW, rekord złota, miedzi i Dow Jonesa


WIG ponownie znalazł się dziś powyżej poziomu 40 tys. punktów, a WIG20 przekroczył 2400 pkt. Wszystko to działo się jednak przy niskich obrotach, co było mankamentem sesji.

Apel ws. zakazu spekulacjami


Przywódcy Francji, Niemiec, Grecji i Luksemburga domagają się, aby Unia Europejska zakazała spekulacji tak zwanymi instrumentami pochodnymi. List z żądaniem w tej sprawie wystosowali do przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuela Barroso. Operacje spekulacyjne dotyczące tych instrumentów finansowych są uważane za jedną z przyczyn obecnego kryzysu w Grecji.

Niespodziewany spadek produkcji przemysłu we Francji


Produkcja przemysłowa we Francji niespodziewanie spadła we wrześniu 2009 r. o 1,5 proc. mdm, po wzroście w sierpniu po korekcie o 2,8 proc. - poinformowało we wtorek w komunikacie biuro statystyczne.

Sejm doprecyzuje reguły w NBP


Sejm chce doprecyzować reguły zastępowania szefa Narodowego Banku Polskiego. Pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o NBP przeprowadzi w czwartek sejmowa Komisja Finansów Publicznych - poinformowała wiceszefowa tej komisji Krystyna Skowrońska (PO).

Piątkowa sesja na GPW zapowiada się neutralne, możliwa jednak realizacja zysków


Po wczorajszej eksplozji optymizmu na GPW, w piątek nastroje mogą być nieco bardziej stonowane. Humory inwestorom może przede wszystkim popsuć zamknięcie sesji na Wall Street. Nie jest to jednak wyrok.

PGNiG będzie renegocjował z Gazpromem cenę i reeksport gazu


Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce renegocjować z Gazpromem cenę gazu oraz usunięcie z kontraktu jamalskiego klauzuli zakazującej reeksportu rosyjskiego gazu - poinformował wiceprezes PGNiG Radosław Dudziński.

MF: będzie projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym


W I półroczu 2010 r. będzie gotowy projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Dzięki niemu osoby starsze otrzymają pieniądze, bez konieczności płacenia rat, pod zastaw np. mieszkania. Bank odzyska należności po śmierci kredytobiorcy - ze sprzedaży lokalu.

Nadwyżką VAT można regulować inne podatki


Podatnicy VAT, u których w danym okresie rozliczeniowym wystąpiła nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, mają do wyboru kilka możliwości co z nią zrobić. Mogą ją bowiem przenieść do rozliczenia na następny miesiąc lub wykazać do zwrotu na rachunek bankowy. Mają też możliwość uregulowania powstałą nadwyżką zaległych, bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych.

Obama proponuje zwiększenie budżetu NASA o 6 mld dolarów


Prezydent Barack Obama ma przedstawić w czwartek zrewidowany program kosmiczny USA, który przewiduje m. in. zwiększenie budżetu agencji NASA o 6 mld dolarów i rozpoczęcie przygotowań do lotu na Marsa.

Świąteczny spokój na rynku walutowym


W drugiej połowie wczorajszej sesji europejskiej oraz na początku notowań w USA kurs EUR/USD odnotował zwyżkę z poziomu 1,4250 w okolice 1,4360. Dzisiaj kształtuje się on w pobliżu wczorajszych maksimów.

Toyota wstrzymała sprzedaż Lexusów GX 460


Koncern Toyota Motor Corp. podjał we wtorek decyzję o czasowym wstrzymaniu sprzedaży w USA modelu Lexus GX 460 po tym jak magazyn konsumentów "Consumer Reports" postawił pod znakiem zapytania jego zdolności trakcyjne. Pismo ostrzegło swych czytelników przed kupowaniem tych samochodów.

Ludzie wolą sprawdzić wodę palcem


Pomimo umiarkowanych wzrostów przez większą część dnia, środowa sesja na nowojorskiej giełdzie ostatecznie zakończyła się na minusach.

"Wiedza Powszechna" pod młotek


10 grudnia odbędzie się aukcja 85 proc. udziałów warszawskiego Wydawnictwa "Wiedza Powszechna" - poinformował w czwartek resort skarbu. Resort ogłosił też aukcje udziałów i akcji kilku kolejnych spółek.

MG: gazowe porozumienie z Rosją możliwe po pierwszej połowie marca br.


Dyrektor departamentu ropy i gazu w resorcie gospodarki Maciej Kaliski powiedział we wtorek dziennikarzom, że po pierwszej połowie marca br. możliwe jest podpisanie międzyrządowego porozumienia z Rosją w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski.

Ile nam urośnie za cały rok?


Nie umilkły jeszcze komentarze po poniedziałkowej publikacji przez GUS danych o polskim PKB za III kwartał, a ekonomiści już prognozują o ile wzrośnie nasza gospodarka w IV kwartale i w całym 2009 roku.

Jeśli jesteś z Łodzi i szukasz pomocy psychologa, zapraszam do mojego gabinetu. Jako psycholog Łódź pracuję w pobliskim szpitalu, ale także przyjmuję moich pacjentów w gabinecie prywatnym. Masz pewność, że zajmie się tobą psycholog Łódź posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy jako psycholog Łódź.