Grecja przygotowuje się do skorzystania z pakietu pomocowego UE


Grecki premier Jeorjos Papandreu powiedział w niedzielę, że Grecja "podejmuje przygotowania" do skorzystania z pakietu pożyczek od UE, których wartość może wynieść wiele miliardów euro - poinformowało internetowe wydanie BBC News.

Zarząd Infovide-Matrix zarekomenduje akcjonariuszom spółki, by z zysku osiągniętego w 2009 roku na dywidendę trafiło 3,55 mln zł, co da 0,30 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie. Imperatyw większej globalnej stabilności walutowej oznacza, że świat nie może dłużej, tak jak to czynił od końca standard złota, polegać na walucie emitowanej przez jeden kraj, powiedział we wtorek szef MFW. Najbliższe godziny będą rozstrzygające w sprawie stoczni Gdynia i Szczecin. O północy minął ostateczny termin wpłacenia prawie 400 milionów złotych za stocznie. Urzędnicy w Ministerstwie Skarbu Państwa nerwowo obserwują stan konta. Z najnowszych informacji, do których dotarł reporter RMF FM wynika jednak, że pieniądze cały czas nie wpłynęły.Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) przewiduje, że popyt na gaz w Europie może spaść w tym roku nawet o 8-9 proc., a niepełne wykorzystanie gazociągów oraz światowych mocy skraplania gazu LNG może wynieść prawie 200 mld m sześc. gazu w 2015 roku. - Ważne jest więc, by kraje negocjujące długoterminowe kontrakty na dostawy gazu były twarde w rozmowach - powiedział PAP główny ekonomista MAE dr Fatih Birol. Brytyjski potentat farmaceutyczny GlaxoSmithKline przenosi do Polski część produkcji z Francji - dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna". Chodzi o jeden z najbardziej dochodowych leków stosowanych w leczeniu chorób urologicznych. Ma on być sprzedawany na ok. 80 rynkach całego świata. Wtorkowa sesja przyniosła skuteczne zniwelowanie strat z początku tygodnia. W efekcie indeks szerokiego rynku WIG jest najwyżej od sierpnia 2008 roku, a siła rynku potwierdza jego aspiracje do dalszych wzrostów, uważają analitycy.

Growth in demand for credit by South Africa's private sector slowed more than expected in September from a year earlier, rekindling talk of another interest rate cut to help struggling companies and households.

To chyba najważniejsze pytanie, które zadają sobie teraz inwestorzy. Czy rzeczywiście, tak jak chciałby tego szef Europejskiego Banku Centralnego, przedstawione wczoraj na szczycie Unii Europejskiej ustalenia, w sprawie Grecji, pomogą temu krajowi odzyskać zaufanie rynków finansowych? Ropa naftowa w piątek tanieje na rynkach paliw, a jej cena spadła poniżej 76 USD za baryłkę - podają maklerzy.

Za granicą internetowe sklepy z żywnością biją rekordy sprzedaży. Tak samo będzie w Polsce - pisze "Puls Biznesu". Spożywcze e-sklepy zainkasują w tym roku 300 mln zł - ocenia Jerzy Mazgaj, prezes Alma Market. Za 10 lat ma to już być... 10 mld. PKO BP, KGHM, Pekao, Immoeast oraz Getin to firmy, których znaczenie dla koniunktury giełdowej wzrosło najbardziej w ostatnich miesiącach. To w największym stopniu efekt zwyżki ich wartości rynkowej. Na drugim biegunie znalazły się TP, PKN Orlen, PBG, Asseco Poland oraz Cyfrowy Polsat. Od nowego roku zwiększy się opłata paliwowa, co prawdopodobnie spowoduje podwyżki cen oleju napędowego na stacjach. Przedstawiciele rządu zapewniają, że pieniądze uzyskane z podwyżki zostaną przeznaczone na budowę dróg i autostrad. W piątek w Sejmie posłowie przyjęli nowelizację ustawy, który ma wprowadzić te przepisy w życie.Wzrost za oceanem w zestawieniu z pozytywną reakcją giełd azjatyckich oraz rozbudzone nadzieje na ratunek dla Grecji, dały wczoraj popytowi na naszym kontynencie argumenty, ale nie wykorzystał on w pełni szansy. Poniedziałkowa sesja na globalnych rynkach akcyjnych miała bardzo udany przebieg. Na fali pozytywnego wyniku weekendowego spotkania ministrów finansów państw grupy G20 i pod nieobecność świętujących tego dnia inwestorów ze Stanów Zjednoczonych ogólnoświatowy indeks MSCI AC World wzrósł o 0,97%, co nastąpiło przy 0,91% zwyżce w gospodarkach rozwiniętych i 1,37% aprecjacji w gospodarkach wschodzących. Zdaniem Andrzeja Kaźmierczaka z Rady Polityki Pieniężnej kurs złotego na poziomie około 3,9 - 4,0 za euro byłby korzystny z punktu widzenia konkurencyjności polskiego eksportu.

PO: Rostowski racjonalnie ocenił możliwości budżetu


Wiceszef klubu PO Grzegorz Dolniak uważa, że minister finansów - informując o wzroście do 52,2 mld zł deficytu budżetowego w 2010 roku - racjonalnie ocenił możliwości budżetu. Dolniak zaznaczył jednocześnie, że - jeżeli program prywatyzacji okaże się sukcesem, a zysk NBP będzie rzeczywisty - to deficyt będzie niższy niż ta prognoza.

PBG zainteresowane stadionem we Wrocławiu


PBG jest zainteresowane przejęciem budowy wrocławskiego stadionu, po tym jak miasto zdecydowało się rozwiązać umowę z dotychczasowym wykonawcą, Mostostalem Warszawa z powodu opóźnień w realizacji - poinformował w środę PAP Jacek Krzyżaniak, rzecznik PBG.

Spadek przy niskich obrotach, GPW "obrażona"


Notowania na europejskich parkietach rozpoczęły się od spadków w reakcji na nienajlepszą sesję w USA wczoraj wieczorem. Do końca dnia skala zniżek była jednak niwelowana.

To rok drogiej truskawki


Kilogram polskich truskawek kosztuje teraz na targowiskach około 30 złotych. Cena będzie spadać, ale trzeba się pogodzić z tym, że w tym roku truskawki będą drogie. Powód? Jak to bywa najczęściej - pogoda.

JPMorgan Chase wypłaci miliardowe premie


, drugi co do wielkości bank w USA, przeznaczył w 2009 roku 9,3 miliarda dolarów na wynagrodzenia i premie dla pracowników pionu bankowości inwestycyjnej. To dość, by każdy z nich dostał 378.600 dolarów.

Udział TVN w oglądalności w I kwartale spadł do 15,0 procent


Pod względem oglądalności ogółem udział TVN w pierwszym kwartale 2010 roku spadł rok do roku do 15,08 proc. z 15,9 proc. Stacja znalazła się z TVP2 na drugim miejscu w zestawieniu po TVP1 - podał Presserwis na podstawie danych AGB Nielsen Media Research.

Przełom: Unia dopłaci ci do wczasów?


Już niebawem dalekie podróże zagraniczne będą w zasięgu ręki niemal każdego obywatela Unii Europejskiej. To za sprawą prawdziwego przełomu w unijnym prawodawstwie - informuje "Polska The Times".

O parówce lepiej nie wiedzieć za dużo


Cały przemysł mięsny opiera się na w Polsce na niepozornej parówce - wynika z publikowanych przez Nielsena danych. - Parówka to wciąż gwiazda na rynku wędlin paczkowanych - komentuje "Puls Biznesu".

Dane GUS – domów będzie więcej niż mieszkań


Opublikowane dziś dane GUS potwierdzają trendy zarysowane w budownictwie mieszkaniowym od kilku kwartałów. Deweloperów czeka chudy okres.

Wzrost PKB w IV kwartale w Polsce około 2 proc.


Wzrost PKB w Polsce w IV kwartale może osiągnąć poziom około 2 proc., zaś w całym roku około 1,5 proc. - uważa Halina Wasilewska-Trenkner z Rady Polityki Pieniężnej.

PGE znów na sprzedaż


Ministerstwo Skarbu Państwa chce zwiększyć liczbę akcji PGE na stołecznej giełdzie. Skarb planuje sprzedać 24 proc. swoich udziałów w Polskiej Grupie Energetycznej - zapowiedział w "Rzeczpospolitej" wiceminister skarbu, Jan Bury. Ministerstwo ma zamiar zostawić sobie jedynie pakiet kontrolny.

PGE: 8 tys. megawatów nowych mocy do 2020 roku


Do 2020 roku dzięki projektom inwestycyjnym PGE, ma powstać 8 tys. MW nowych mocy, a 2,3 tys. MW przestarzałych bloków energetycznych będzie wyłączonych. Ponadto PGE wybuduje dwie elektrownie jądrowe - w 2020 roku pierwszą - o łącznej mocy 6 tys. MW.

DI BRE wydało rekomendację „akumuluj” dla Rafako, wycena 11,6 zł


Analitycy Domu Inwestycyjnego BRE Banku wydali rekomendację "akumuluj" dla spółki Rafako oraz wyznaczyli cenę docelową na poziomie 11,6 zł , wynika z raportu z 14 sierpnia odtajnionego w piątek.

Indonesia sees gasoline consumption up to 23.3 mln kl


Indonesia's downstream oil regulator, BPH MIGAS, on Monday raised its estimate for 2010 gasoline consumption to 23.2 million kilolitres from 21.4 million kilolitres previously.

Dane makro bez wpływu na złotego


Według analityków złoty powinien w piątek kształtować się w przedziale 4,10-15 za euro. Krajowe dane makroekonomiczne, jak inflacja w październiku oraz podaż pieniądza nie powinny mieć większego znaczenia dla notowań. Inwestorzy czekają na publikację wstępnego szacunku PKB w strefie euro w III kw., który może wpłynąć na wzrost apetytu na ryzyko, co będzie korzystne także dla złotego. Zdaniem analityków w piątek możliwe są wzrosty cen krajowych obligacji, zwłaszcza na krótkim końcu krzywej rentowności.

Korbank zadebiutuje na NC pod koniec sierpnia?


Dolnośląski dostawca internetu, firma Korbank, planuje pod koniec sierpnia zadebiutować na rynku NewConnect, a w lipcu planowane jest przeprowadzenie oferty prywatnej o wartości ok. 1 mln zł - poinformował w komunikacie prasowym Certus Capital, który będzie doradcą transakcyjnym spółki.

Makarony Polskie liczą, na rekordowy wynik


Makarony Polskie liczą, że w II półroczu tego roku wynik netto będzie lepszy niż w pierwszej połowie roku. W całym roku grupa chce osiągnąć rekordowy wynik netto, czyli wyższy niż w 2007 roku, gdy wyniósł 2,4 mln zł - poinformował prezes spółki, Paweł Nowakowski.

MG: projekt regulujący prawo drogi w elektroenergetyce


Ministerstwo Gospodarki przygotowało założenia do projektu ustawy, która ma rozwiązać problem gruntów pod linie przesyłowe, tzw. prawo drogi. Projekt przewiduje utworzenie specjalnych korytarzy, w których przedsiębiorcy będą mogli lokować urządzenia przesyłowe.

Analitycy: złoty powinien umacniać się


Złoty w najbliższych dniach powinien dalej umacniać się, na bazie dobrych danych krajowych - uważają analitycy. Prognozują, że jeszcze w tym tygodniu nasza waluta zbliży się do sierpniowych szczytów na poziomie 4,06 wobec euro.

Goldman Sachs robi miliard w miesiąc


Amerykański bank Goldman Sachs podał w czwartek wyniki finansowe za trzeci kwartał. Od lipca do września spółka zarobiła na czysto 3,19 mld dolarów. Prognozy analityków mówiły, że zysk będzie o jedną czwartą mniejszy.

Inflacja w strefie euro w styczniu 1 proc. rdr


Inflacja w strefie euro wyniosła w styczniu 2010 r., w ujęciu rok do roku, 1,0 proc. - podał w piątek Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, we wstępnych wyliczeniach.

Zelmer wydzieli ze struktur firmy dwa oddziały


Zarząd rzeszowskiego Zelmeru podjął decyzję o wydzieleniu ze struktur firmy Zakładu Silników oraz Zakładu Metalowego. Ma to związek z koniecznością zwolnienia ok. 200 pracowników i zwiększającą się automatyzacją firmy.

Eksperci: zmiany w ubezpieczeniach trzeba konsultować z obywatelami


Kryzys i starzenie się społeczeństw są przyczyną kłopotów wszystkich europejskich systemów ubezpieczeniowych. Trzeba je reformować, ale rozważnie, konsultując zmiany z obywatelami - mówili uczestnicy Międzynarodowego Forum Zabezpieczenia Społecznego.

134 miliony ludzi idą na zakupy


134 miliony klientów. Tylu Amerykanów ma - według szacunków Narodowej Federacji Detalistów - zrobić świąteczne zakupy dziś, w Czarny Piątek i w najbliższy weekend. To więcej, niż przed rokiem. "Zrobić zakupy" to zresztą niedokładne określenie, bo Amerykanie w Czarny Piątek dosłownie szturmują sklepy.

Otworzą kawałek autostrady


Autostrada Kraków - Szarów zostanie oddana do użytku, mimo zastrzeżeń wielickich strażaków, informuje "Dziennik Polski".

Jeśli jesteś z Łodzi i szukasz pomocy psychologa, zapraszam do mojego gabinetu. Jako psycholog Łódź pracuję w pobliskim szpitalu, ale także przyjmuję moich pacjentów w gabinecie prywatnym. Masz pewność, że zajmie się tobą psycholog Łódź posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy jako psycholog Łódź.