Historia funduszu rzuca światło na upadek AIG


Joseph Cassano podkreślał, że korporacji American International Group Inc. nic nie grozi. Firma ubezpieczeniowa przestała gwarantować papiery powiązane z amerykańskimi kredytami hipotecznymi podwyższonego ryzyka w 2005 roku – zanim pożyczkodawcy stali się lekkomyślni – jak uspakajał inwestorów 5 grudnia 2007 roku szef działu instrumentów wtórnych AIG, ponieważ ceny domów spadały, a rosły straty na kredytach hipotecznych.

Ostatecznie zeszły tydzień główna para zakończyła na poziomie 1,4731, ale już poniedziałkowa sesja azjatycka przyniosła test poziomów pod 1,47. Prawie 90 mln zł będzie kosztować odbudowa i zabezpieczenie przed erozją 3-kilometrowego odcinka plaży w Kołobrzegu (Zachodniopomorskie). 74,8 mln zł będzie pochodzić z funduszy unijnych przekazanych Polsce na realizację programu Infrastruktura i Środowisko. Szwecja wyraża zgodę na przebieg rosyjsko-niemieckiego Gazociągu Północnego po dnie Bałtyku przez jej strefę ekonomiczną, będzie się jednak przyglądać wpływowi inwestycji na środowisko - ogłoszono w czwartek w Sztokholmie.Najwyżsi urzędnicy państwowi Rosji, w tym prezydent Dmitrij Miedwiediew i premier Władimir Putin, ogłosili swoje dochody za zeszły rok. Z ujawnionych deklaracji wynika, że prezydent zarobił w 2009 roku 3,34 mln rubli (115,3 tys. dolarów), a premier - 3,89 mln rubli (134,2 tys. dolarów). Oil and other commodity prices rose on Monday on a weak U.S. dollar and renewed optimism over the pace of economic recovery, while global equities gained, spurred higher by the stock of energy and materials companies. Druga największa gospodarka świata, Japonia, teoretycznie wyszła właśnie z recesji, gdyż jej PKB wzrósł w II kwartale. Inwestorzy uwzględnili to wcześniej w cenach akcji i na wszystkich azjatyckich giełdach zdecydowanie przeważali sprzedający.

Premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown w niedzielnej wypowiedzi opublikowanej na oficjalnej stronie internetowej urzędu premiera, "Number 10", zapewnił, iż gospodarka powróci na ścieżkę wzrostu przed końcem roku.

Inwestowanie w polskie obligacje staje się ryzykowne - akcentuje "Puls Biznesu". Rosną koszty ubezpieczenia polskiego długu. Udana biznesowa współpraca to pełna kooperacja zaprzyjaźnionych partnerów, dlatego tak ważne jest integrowanie i zacieśnianie więzi między ludźmi o podobnych celach.

Poniedziałek na giełdach w całej Europie wyglądał jak jedno wielkie oczekiwanie na coś, co może wreszcie pobudzi inwestorów do większej aktywności. Ale nic takiego nie nastąpiło. Nie było reakcji na dane o produkcji przemysłowej w strefie euro, która obniżyła się w październiku zgodnie z oczekiwaniami o 0,6 proc. w porównaniu do września i o 11,1 proc. w porównaniu do października ubiegłego roku. Amerykańska sekretarz stanu, Hillary Clinton wezwała władze Chin do przeprowadzenia śledztwa w sprawie niedawnych hakerskich ataków na serwery firmy Google. Według amerykańskich ustaleń, dojonano ich z terenu Chin. Wcześniej władze w Pekinie starały się zbagatelizować tę sprawę. Miniony dzień przyniósł kontynuację wzrostów na Wall Street. Co prawda wczorajsza sesja w USA rozpoczęła się lekkimi spadkami indeksów za sprawą gorszego od prognoz odczytu z amerykańskiego rynku pracy, jednak w dalszej części dnia sentyment inwestorów uległ znacznej poprawie.Produkcja przemysłowa w USA w październiku wzrosła o 0,1 proc., po wzroście we wrześniu 2009 o 0,6 proc. po korekcie - podała we wtorek Rezerwa Federalna (Fed). Władze Huty Stalowa Wola (HSW) podpisały w poniedziałek umowę z koncernem BAE Systems o wspólnej produkcji, promowaniu i sprzedaży wozu przeciwminowego RG31. Rada Polityki Pieniężnej nie podziela opinii zarządu Narodowego Banku Polskiego w sprawie uchwały odnośnie tworzenia rezerwy na ryzyko kursowe i uznaje za niezgodne z prawem krytykowanie przez zarząd banku centralnego uchwał RPP - poinformowała w rozmowie z PAP Elżbieta Chojna-Duch, członek RPP.

Chiński boom gospodarczy sprzyja wzrostowi zachorowań na kiłę


Chiny przeżywają nawrót epidemii kiły, którą udało się opanować w latach 60. - piszą media internetowe, powołując się na dane przedstawione przez chińskiego urzędnika w wywiadzie dla Biuletynu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Ciężka sytuacja paliwowego giganta


Dla BP to niesłychanie trudny czas. Do Zatoki Meksykańskiej wciąż wycieka ropa z szybu naftowego, a przyszłość firmy wygląda równie mętnie jak wody u wybrzeży stanu Luizjana. Analitycy ING szacują, że straty koncernu z powodu wycieku ropy mogą wynieść nawet 5,1 mld dol. Wizerunek firmy został być może już nieodwracalnie splamiony.

Rosyjska prasa o porozumieniu gazowym z Polską


Rosja i Polska usunęły główne przeszkody na drodze do podpisania nowego kontraktu gazowego - wybija we wtorek dziennik "Kommiersant", informując o ustaleniach, poczynionych poprzedniego dnia w Moskwie przez rosyjskiego ministra energetyki Siergieja Szmatko oraz polskiego wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka.

W święta wielkanocne może handlować tylko właściciel


4 i 5 kwietnia, czyli święta wielkanocne, to dni ustawowo wolne od handlu. Jeśli sklep w te dni ma być otwarty, to sprzedawać w nim może tylko właściciel lub osoba zatrudniona na umowę zlecenie. Nie dotyczy to pracowników np. stacji benzynowych i aptek.

EBOiR podwyższył prognozę PKB dla Polski na 2010 r.


Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podwyższył prognozę PKB dla Polski na 2010 r. do 2,3 proc. rok do roku, z prognozowanych wcześniej 1,8 proc. proc. rok do roku. Przewiduje, że w 2011 roku będzie to natomiast 3,0 proc.

Będzie dyskusja nt. składek rentowych


Rząd powinien rozważyć zmiany w definicji długu publicznego - powiedział minister Michał Boni, szef zespołu doradców strategicznych premiera.

Kursy językowe przed Euro 2012


Dzięki mistrzostwom Europy w piłce nożnej urzędnicy, policjanci, inni funkcjonariusze publiczni, a także taksówkarze, nauczą się języków obcych - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna".

Bum w kulturze


Na świetne polskie filmy walą tłumy, polski teatr podbija Europę, polscy artyści dostają ważne nagrody. Takiego roku nie było od lat - akcentuje "Gazeta Wyborcza".

Millennium DM obniżył rekomendację TP SA


Analitycy Millennium DM, w raporcie z 9 kwietnia obniżyli rekomendację Telekomunikacji Polskiej do "redukuj" z "neutralnie" poprzednio. Cenę docelową akcji telekomu ustalono na 15,2 zł.

Action planuje przeznaczyć 30 proc. zysku na dywidendę, czyli 0,85 zł na akcję


Action planuje przeznaczyć 30 proc. zysku za rok obrotowy 2008/09 na wypłatę dywidendy. Wysokość dywidendy na jedną akcję wyniesie 0,85 zł - poinformował spółka w komunikacie.

Wynagrodzenia: Gdzie zabiorą ci najwięcej?


Podatek dochodowy PIT oraz składki na ubezpieczenia społeczne to główne obciążenia dochodu każdego pracownika. Kraje europejskie wykazują pod tym względem duże zróżnicowanie. Najniższy wskaźnik opodatkowania pracy charakteryzuje takie państwa jak: Wielka Brytania, Irlandia, Malta oraz Cypr.

Masowe zwolnienia w wielkim banku


Lloyds Banking Group Plc - największy brytyjski bank udzielający kredytów hipotecznych - chce zwolnić pięć tysięcy pracowników, głównie z działów administracji oraz IT. Trwają rozmowy ze związkami. Decyzje zostaną ogłoszone jeszcze dzisiaj.

Rząd chce, żebyś dłużej pracował


Rząd planuje dużą reformę finansów publicznych. Jej główne założenia to: późniejszy wiek emerytalny, stopniowe wyrównanie go dla kobiet i mężczyzn, znoszenie przywilejów emerytalnych dla mundurowych, zmiany w KRUS - informuje "Gazeta Wyborcza".

ARP proponuje Policom pomoc publiczną


Agencja Rozwoju Przemysłu sugeruje Policom ubieganie się o środki finansowe w ramach indywidualnej pomocy publicznej na ratowanie spółki, co ma umożliwić firmie sfinansowanie bieżącej działalności.

Konsorcjum z PBG nie dostanie kontraktów na odcinki autostrady A2


Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uznała za nieważne oferty na dwa fragmenty autostrady A2 złożone przez konsorcjum SRB Civil Engineering Ltd, w skład którego wchodziło PBG i Hydrobudowa - podała w czwartkowym komunikacie GDDKiA.

Deutsche Bank podwyższył rekomendację dla TVN do "kupuj"


Analitycy Deutsche Banku podwyższyli rekomendację dla TVN do "kupuj" z "trzymaj" - podała agencja Bloomberg.

ABM Solid podpisał dwa kontrakty na łącznie 65 mln zł


ABM Solid podpisał dwa kontrakty o łącznej wartości 65 mln zł. Obecnie portfel zamówień spółki na 2010 r. wynosi 250 mln zł i jest o około 30 proc. większy w porównaniu do portfela na 2009 r. w analogicznym momencie ubiegłego roku - poinformowała spółka w komunikacie.

Konsolidacja EUR/USD powyżej 1,3600


Dzisiejszą sesję złoty rozpoczął od umocnienia. Kurs EUR/PLN zszedł pod poziom 3,9600 i dotarł w pobliże dołka z początku bieżącego miesiąca (poziom ten stanowi również okolice rocznego minimum). Przynajmniej chwilowo wartość ta powinna hamować aprecjację polskiej waluty względem euro. Jeśli jednak zostanie ona przebita, złoty zyska potencjał do większego umocnienia. W notowaniach USD/PLN najbliższe istotne wsparcie usytuowane jest w okolicach 2,8900.

Złoty utrzyma się poniżej 4,0 za euro?


Jeśli sentyment na rynkach światowych nadal będzie dobry, złoty powinien utrzymywać się we wtorek w przedziale 3,95-4,00 za euro - oceniają analitycy. Ich zdaniem dla rynku istotne będą dane z USA oraz aktualizacja planu konwergencji. Mocny złoty, w opinii analityków, może przyczynić się do spadków rentowności na rynku długu.

Przedsiębiorco! To się zmieniło!


Pod względem liczby zmian w obowiązujących przepisach rok 2009 był bardzo obfity. Oczywiście ilość powstających aktów prawnych nie zawsze przekłada się na ich jakość. W poniższym podsumowaniu przedstawione zostaną najważniejsze i najbardziej korzystne dla przedsiębiorców nowelizacje, które weszły w życie w zeszłym roku.

Polska nauczycielka w angielskiej szkole


Magda pracuje w brytyjskiej szkole podstawowej w Norwich jako pomocnik nauczyciela. Do jej obowiązków oprócz nauczania należy pilnowanie spokoju w klasie i opieka nad trudnymi uczniami. Polka zarabia 7 funtów na godzinę.

Seco/Warwick może mieć stratę


Grupa Seco/Warwick ocenia, że w 2010 roku jej wyniki będą dobre, choć w pierwszym kwartale tego roku grupa prawdopodobnie zanotuje jeszcze stratę - poinformowali na konferencji przedstawiciele Seco/Warwick.

Do 6 listopada uderzą nowe taryfy!


Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Mariusz Swora uważa, że nie powinno dojść do podwyżek cen sprzedaży energii dla odbiorców indywidualnych; firmy energetyczne mają czas do 6 listopada na złożenie skorygowanych wniosków taryfowych.

Przedwojenny gigant wskrzeszany do życia


Kolejna spółka, która przed wojną była gigantem polskiej gospodarki, chce wrócić do życia - pisze "Puls Biznesu". Chodzi o warszawskie Towarzystwo Przemysłowe Zakładów Mechanicznych Lilpop, Rau i Loewenstein - międzywojennego producenta maszyn.

Sejm za wzmocnieniem pozycji Polski w MFW


Sejm jednogłośnie opowiedział się w czwartek za ratyfikacją poprawek do umowy o Międzynarodowym Funduszu Walutowym, które m.in. wzmocnią pozycję Polski w funduszu i zwiększą nasz wpływ na decyzje podejmowane przez tę organizację.

Jeśli jesteś z Łodzi i szukasz pomocy psychologa, zapraszam do mojego gabinetu. Jako psycholog Łódź pracuję w pobliskim szpitalu, ale także przyjmuję moich pacjentów w gabinecie prywatnym. Masz pewność, że zajmie się tobą psycholog Łódź posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy jako psycholog Łódź.