Mocny spadek akcji AIB obawy, że rząd przejmie bank


- Akcje Allied Irish Banks mocno spadły w poniedziałek na giełdzie w Dublinie z powodu obaw, że rząd Irlandii przejmuje większościowy pakiet banku - podają maklerzy. Walory AIB zniżkowały o 22 proc., najmocniej od 28 X 2009 r.

Rząd w ramach zapowiedzianej przez premiera niemal całkowitej delegalizacji hazardu zamierza wyłapywać także grających w internecie. Jak? - Zakazywać łączenia przez polskie serwery ze stronami hazardowymi - tak jak w przypadku stron faszystowskich. I monitorowanie przelewów - tłumaczył w Poranku TVN24 wiceminister finansów Jacek Kapica. Na głównej parze walutowej obserwowaliśmy wczoraj przeważnie wzrosty. Wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz powiedział PAP, że resort skarbu zdecyduje do końca maja, czy należące do Skarbu Państwa spółki nieruchomościowe:Towarzystwo Obrotu Nieruchomościami Agro i Dipservice wprowadzić na giełdę jako jeden podmiot.- Cena złota wzrosła w środę w Londynie do 1095,40 dolarów za uncję - podają dilerzy. Inwestorzy chętnie kupują kruszec wykorzystując spadek kursu dolara. Na rynku pojawiają się też opinie, że banki centralne mogą zwiększyć zakupy złota. Budowa niemieckiego odcinka Gazociągu Północnego rozpoczęła się w czwartek w Lubminie niedaleko Greifswaldu - poinformowało konsorcjum Nord Stream. Na razie ruszyły prace konstrukcyjne na lądzie. Piątkowa sesja zakończyła się wzrostem indeksów, jedynie indeks małych spółek sWIG80 zamknął się w negatywnym terytorium. Najważniejszą jednak informacją jest to, iż zmiany procentowe nie były znaczące.

13-latka, od której poznany w sieci mężczyzna zażądał nagich autoportretów. 15-latek, który zmusił kolegę do tzw. "innej czynnej seksualnej", wszystko nagrał telefonem i rozpowszechniał w internecie. To tylko niektóre z licznych przykładów cyberprzestępczości. "Pomyśl, zanim wyślesz!" - pod tym hasłem obchodzony jest międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu.

W mało ciekawym stylu przebiegła wtorkowa sesja na rykach walutowych. Brak zdecydowania ze strony inwestorów sprawił, że kursy głównych par walutowych naprzemiennie wzrastały i spadały nie wybierając konkretnego kierunku. Dzisiejsza sesja na warszawskim GPW przynosi kontynuację zwyżek. Indeks WIG20 zyskuje o godzinie 11.15 0,3% i wynosi 2465pkt. Kroku większym spółkom dotrzymują spółki małe i średnie. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 zyskują odpowiednio 0,4% oraz 0,35%.

I kobiety, i mężczyźni będą pracować co najmniej do 67. roku życia - to jedno założeń projektu ustawy przesuwającej wiek emerytalny, do którego dotarł dziennik "Polska". Główny ekonomista Business Center Club prof. Stanisław Gomułka uważa, że poniedziałkowe dane GUS dotyczące PKB nie są niespodzianką. Jego zdaniem jest to wynik m.in. utrzymywania się nakładów inwestycyjnych na poziomie z ubiegłego roku oraz dobrych wyników w eksporcie netto. Banki centralne w USA, Polsce i Nowej Zelandii pozostawiły stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Po Portugalii i Grecji przyszła pora na obniżenie ratingu Hiszpanii.Kontrakty na indeksy amerykańskie rosną w poniedziałek nieznacznie, po lepszych od oczekiwań wynikach kwartalnych producenta sprzętu budowlanego, spółki Caterpillar. Zarząd Związku Banków Polskich podjął uchwałę, w której wyraził "najgłębsze współczucie" i żal z powodu niepowetowanej straty, jaką poniosła Polska w efekcie tragedii pod Smoleńskiem. ZBP zapewnił, że uczyni wszystko, by polskie instytucje finansowe były stabilne. Budimex podpisał umowę z gdańskim Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) na rozbudowę węzła Karczemki w Gdańsku o wartości 152,92 mln zł netto, poinformowała spółka w komunikacie.

Uważaj! Świąteczne światełka mogą spalić ci dom


Prawie 1/3 świątecznych światełek zagraża bezpieczeństwu w domu - ostrzega w swoim sprawozdaniu Komisja Europejska. Grozi nam przede wszystkim ryzyko pożaru oraz porażenia prądem. Blisko połowa zbadanych dekoracji świetlnych pochodziła z Chin.

Niemcy przesadzili z niedzielnym handlem


Niemcy w konstytucji mają zapisaną "szczególną ochronę niedzieli", a berliński przepis, który dopuszcza m.in. handel we wszystkie cztery niedziele adwentu jest częściowo sprzeczny z ustawą zasadniczą - orzekł we wtorek niemiecki Trybunał Konstytucyjny.

KE: deficyt budżetowy Hiszpanii będzie jeszcze wyższy niż Grecji


Deficyt budżetowy Hiszpanii w 2010 r. będzie jeszcze wyższy niż Grecji - ocenia Komisja Europejska w opublikowanej wiosennej prognozie.

Oszczędności Polaków przekroczyły bilion złotych


Pomimo trwającego od dłuższego czasu kryzysu, nasze oszczędności finansowe osiągnęły rekordowy poziom, ponad biliona złotych - cieszy się "Rzeczpospolita".

Sprzedaż kredytów Getin Noble Banku w I kw. wzrośnie kw./kw.


Getin Noble Bank spodziewa się, że w I kwartale 2010 roku sprzedaż kredytów będzie wyższa niż w IV kwartale 2009 roku. Bank liczy, że w sprzedaż kredytów hipotecznych w 2010 roku wzrośnie o kilkadziesiąt procent - poinformował Krzysztof Rosiński, p.o. prezesa Getin Noble Banku.

Palacze czują się oszukani


Od 1 lipca na papierosy ze starą akcyzą doklejone są banderole legalizacyjne. Klienci nie chcą kupować takich paczek, bo cena na opakowaniu nie odpowiada tej, którą mają zapłacić.

ABM Solid wybuduje biurowiec za 19 mln zł


ABM Solid podpisał z Karpacką Spółką Gazownictwa umowę na wykonanie budynku administracyjno-biurowego w Tarnowie. Wartość kontraktu wynosi 19,24 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Szkoła płaci uczniom za frekwencję


Jedna ze szkół policealnych w nietypowy sposób mobilizuje swoich uczniów do nauki - informuje "Dziennik Polski".

Zgoda, by dalej przekazywać dane bankowe do USA


Mimo sprzeciwu Parlamentu Europejskiego, ministrowie spraw wewnętrznych "27" zgodzili się w poniedziałek, by USA dalej miały dostęp do danych bankowych Europejczyków w ramach walki z terroryzmem.

Grupa Integer.pl przewiduje 40-60 proc. poprawę wyników w 2010 roku


Grupa Integer.pl przewiduje w 2010 roku poprawę wyników finansowych o 40-60 proc.- poinformował na konferencji prasowej prezes spółki Rafał Brzoska.

Dylematy nad uprawami GMO


Uporządkowanie przepisów dot. upraw genetycznie modyfikowanych w Polsce, wprowadzenie kontroli nad badaniami laboratoryjnymi i rejestracja obrotu nasionami - to cele rządowego projektu ustawy o GMO, poinformował we wtorek wiceminister środowiska Janusz Zaleski.

Google w Azji


Indie mogą odnieść korzyści z możliwego zaprzestania operacji w Chinach przez firmę Google, giganta usług informatycznych. Takiego zdania są indyjscy eksperci do spraw rozwoju sektora IT.

Chiny wspierają giełdy


Podczas piątkowej sesji giełdy na Wall Street charakteryzowały się podwyższoną zmiennością, a główne indeksy często powracały w okolice poziomu poprzedniego zamknięcia.

Złoty może się dziś lekko osłabić, będzie na poziomie 4,05 za euro


Brak ważnych danych makro w poniedziałek spowodował, że rynki skupiły się głównie na Chinach i podjętej w weekend decyzji o powrocie do bardziej elastycznej polityki kursowej. Jednak wczorajszy optymizm i wzrost apetytu na ryzyko dość szybko wygasły i we wtorek od rana polska waluta oddaje zyski.

Dyrektywa o leczeniu za granicą zablokowana z udziałem Polski


Siedem krajów, w tym Polska i Hiszpania, zablokowało we wtorek przyjęcie nowej unijnej dyrektywy, która miała wzmocnić prawa pacjentów do zwrotu kosztów usług medycznych w innym kraju UE, a przez to ułatwić wyjazdy na leczenie za granicą.

Mimo werbalnych interwencji złoty był nadal mocny w czwartek


Mimo interwencji słownych przedstawicieli Narodowego Banku Polskiego (NBP), Rady Polityki Pieniężnej (RPP) oraz rządu złoty nadal jest bardzo mocny. Zdaniem analityków dobry sentyment dla Polski może jeszcze utrzymywać się, a interwencje werbalne zachęcają do spekulacji.

Wypowiedzi kierowały rynkiem


Wczorajsze popołudnie przyniosło spore zamieszanie na głównej parze walutowej. Najpierw komentarz Trichet'a wywołał mocno podwyższone wahania kursu, który początkowo dotarł do poziomu 1,48, a następnie spadł w okolice 1,4720 by ponownie wzrosnąć, tym razem ponad 1,48.

Tanie chińskie oferty na A2


PBG i Hydrobudowa są w konsorcjum z irlandzkim SRB, które złożyło najkorzystniejsze oferty na budowę dwóch odcinków A2 - donosi "Parkiet".

Polo autkiem roku


Volkswagen Polo został wybrany samochodem 2010 roku, pokonując w wyścigu 30 innych samochodów i zdobywając dla Volkswagena ten tytuł po raz pierwszy od 18 lat. Drugie miejsce zajęła Toyota iQ mini car wyprzedzając najnowszy model Opla Astra.

Lekkie odreagowanie w Europie


Wczorajszą sesję giełdy na Wall Street zakończyły na plusach. Indeks Dow Jones wzrósł o 1,33%, S&P 500 o 1,45%, a technologiczny Nasdaq zyskał 1,38%. Giełdy amerykańskie wzrosły powyżej tegorocznych szczytów, a złoto bije kolejne rekordy, jednak widoczna jest także dywergencja pomiędzy wspomnianymi rynkami a rynkiem ropy i eurodolara.

Nowe monety NBP w rocznicę likwidacji łódzkiego getta


65. rocznicę likwidacji łódzkiego getta Narodowy Bank Polski uczci emisją monet kolekcjonerskich. 17 sierpnia pojawią się obiegowe 2-złotówki wykonane ze stopu Nordic Gold, a dwa dni później – srebrna, oksydowana 20-złotówka.

PIT wypełni za ciebie pracodawca


Jeszcze w tym roku wszyscy pracujący na jednym etacie mogą zostać zwolnieni z konieczności wypełniania i wysyłania do urzędu skarbowego formularza PIT. - Z tej możliwości powinno skorzystać od 2 do 5 mln podatników - poinformował po wtorkowym posiedzeniu rządu premier Donald Tusk.

Aviva OFE ma ponad 5 proc. Azotów Tarnów


Aviva OFE ma 2.667.859 akcji Azotów Tarnów, stanowiących 6,82 proc. kapitału zakładowego i głosów na WZA - podała spółka w komunikacie.

Gdzie najwięcej zarobisz na lokacie?


Najzyskowniejszych ofert depozytów należy szukać wśród tych z codzienną kapitalizacją. Najwyższe odsetki oferują obecnie Noble Bank, Meritum Bank i Polbank na swoim konie oszczędnościowym – wynika z analizy Expandera. Najniższe oprocentowanie mają natomiast lokaty ze zmiennym oprocentowaniem.

Francja pomoże Włochom w budowie elektrowni jądrowych


Francja i Włochy chcą zdynamizować współpracę w dziedzinie energetyki jądrowej - głosi wspólna deklaracja obu krajów po piątkowym szczycie w Paryżu. Dwustronne porozumienie przewiduje m.in. budowę francuskich elektrowni jądrowych we Włoszech.

Jeśli jesteś z Łodzi i szukasz pomocy psychologa, zapraszam do mojego gabinetu. Jako psycholog Łódź pracuję w pobliskim szpitalu, ale także przyjmuję moich pacjentów w gabinecie prywatnym. Masz pewność, że zajmie się tobą psycholog Łódź posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy jako psycholog Łódź.