Rośnie rola dyrektorów finansowych


Wzrasta rola dyrektorów finansowych w firmach. Wymaga się od nich nie tylko obsługi bieżących operacji finansowych, ale działań na rzecz redukcji kosztów oraz szybkiego podejmowania decyzji - wynika z zaprezentowanego w środę badania przeprowadzonego przez IBM.

Bank Światowy podwyższa prognozę wzrostu PKB dla Polski w 2010 roku do 2,5-3 proc. z 2,2 proc. wcześniej - poinformował dziennikarzy Kaspar Richter, starszy ekonomista Banku Światowego. Jeśli kupujesz mieszkanie, lepiej zmierz je bardzo dokładnie. Zdarza się bowiem, że deweloperzy, spółdzielnie mieszkaniowe i gminy zawyżają metraż sprzedawanych lokali. Jeśli jednak - tak jak w Warszawie - cena metra kwadratowego wynosi ok. 8 tys. zł, to każdy "doliczony" centymetr może być na wagę tysięcy złotych. Po tym jak okazało się, że dane o PKB w strefie euro w III kwartale, nie spełniły oczekiwań, jasne stało się, że to, czy EUR/USD zdoła sforsować poziom 1,4900 i przetestować wspominane rano okolice 1,4950, będzie zależeć od informacji, jakie napłyną po południu z USA.Anwil, wchodzący w skład grupy kapitałowej PKN Orlen, ma po trzech kwartałach 2009 roku 98,2 mln zł zysku netto - poinformował PKN Orlen w komentarzu do wyników kwartalnych. Polak to najbardziej lojalny pracownik w Europie - czytamy w "Pulsie Biznesu". Aż dwie trzecie rodaków deklaruje "całkowite przywiązanie" do swego dotychczasowego pracodawcy - wynika z cytowanej przez gazetę ankiety firmy doradztwa personalnego Kelly Services. Seria wzrostowych sesji na GPW została przerwana w czwartek. WIG20 zdołał jednak utrzymać się powyżej 2,6 tys. pkt. Odpoczynek rynkowi się należy, uważają analitycy.

Minister skarbu zaprosił inwestorów do negocjacji w sprawie 85 proc. akcji Koneckich Zakładów Odlewniczych, będących jednoosobową spółką Skarbu Państwa - poinformował resort.

Kampanię "Kromka Chleba" rozpoczyna w przyszłym tygodniu Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Przez cały rok w piekarniach partnerów akcji będzie można kupić specjalnie oznakowany chleb, dzięki któremu wspierane będą m.in. jadłodajnie i dożywianie dzieci. Nowo mianowany dyrektor zarządzający Allied Irish Banks, Colm Doherty, poinformował pracowników, że przedstawi swoją "wizję i strategię" w ciągu najbliższych 10 dni - pisze "Irish Independent".

Kolejny spór Białorusi z Rosją: po nierozwiązanej dotychczas sprawie ropy, teraz poszło o tranzyt energii elektrycznej z Rosji do Kaliningradu. Białoruś zagroziła, że może wstrzymać przesył przez swe terytorium, ponieważ strona rosyjska nie uzgodniła z nią warunków tranzytu - podał portal "Biełorusskije Nowosti". Według Rosjan, to szantaż. Wczorajszą sesję giełdy na Wall Street zakończyły na lekkim plusie na fali oczekiwań, że recesja może zbliżać się ku końcowi, co też zdaje się potwierdzać spora część opublikowanych ostatnio danych makro. Indeks Dow Jones wzrósł o 0,39%, S&P 500 o 0,69%, a technologiczny Nasdaq zyskał 0,53%. Przed sesją opublikowany został wynik finansowy Wal-Mart'u za drugi kwartał, który okazał się lepszy od oczekiwań. Political infighting in Ukraine ahead of a presidential election in January is holding up Kiev's payments for Russian gas, Russian President Dmitry Medvedev said in an interview with German weekly magazine Der Spiegel.Minister skarbu Aleksander Grad spotka się we wtorek po południu z przedstawicielami rządowej delegacji Zjednoczonych Emiratów Arabskich - zapowiedział wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz. "Będziemy rozmawiać o zainteresowaniu ich inwestorów naszymi ofertami prywatyzacyjnymi" - dodał. Wall Street wróciła w piątek z dalekiej podróży. Indeksy zakończyły dzień niewielką zwyżką, co można uznać za wielki sukces byków, jeśli spojrzeć na to, co działo się w "międzyczasie". W "międzyczasie" zaś wskaźniki wylądowały na poziomie najniższym od początku listopada ubiegłego roku. Produkt Krajowy Brutto (PKB) strefy euro wzrósł w III kwartale 2009 roku, po uwzględnieniu czynników sezonowych, o 0,4 proc. kwartał do kwartału, a liczony rok do roku spadł o 4,0 proc. - podał w piątek w komunikacie Eurostat, europejskie biuro statystyczne.

Złoty nie udźwignie greckiego kryzysu


Złą wiadomość dla osób, które mają kredyty w walutach lub zaplanowały wakacje za granicą, przynosi "Metro". Jak przewidują cytowani przez gazetę analitycy, w sezonie urlopowym za euro trzeba będzie zapłacić ponad cztery złote.

Balcerowicz Grada by odwołał


- Każdego człowieka należy oceniać po efektach pracy. A te są mizerne – tak o ministrze skarbu mówił były wicepremier Leszek Balcerowicz w Radiu Zet.

Hiszpania obniża pensje budżetówki pod wpływem UE


Socjalistyczny premier Hiszpanii Jose Luis Rodriguez Zapatero dokonał we środę politycznego zwrotu i obniżył płace w budżetówce, ulegając presji reszty Europy, by odchudził budżet i uniknął pogorszenia się kryzysu na wzór Grecji.

Samochody wyjadą z Europy i USA


Mniej pracy przy produkcji samochodów w Europie, więcej na rynkach wschodzących. Prezes Renault Nissan Carlos Ghosn zapowiedział podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos ograniczenie produkcji i zwolnienia w sektorze motoryzacyjnym.

Odbicie po trzech dniach przeceny


Poprawa nastrojów na europejskich giełdach w czwartek wspiera złotego, który po trzech dniach silnej wyprzedaży, próbuje odrabiać straty. O godzinie 11:05 kurs USD/PLN testował poziom 2,8132 zł, tracąc 0,8 gr. Kurs EUR/PLN spadał natomiast o 1,5 gr i testował poziom 4,1414 zł.

Rząd nie przewiduje totalnej wyprzedaży


Firmy państwowe, w tym KGHM, to własność kraju, a nie związków zawodowych; rząd będzie zdeterminowany, by przyspieszyć ich prywatyzację, m.in. ze względu na potrzeby budżetu - deklarował szef resortu spraw wewnętrznych wicepremier Grzegorz Schetyna przebywający w środę w Rusinowicach (Śląskie) i w Radomsku (Łódzkie).

Na GPW spokojna sesja i umiarkowane wzrosty w poniedziałek po południu


Sesja na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych mija w spokojnej atmosferze, przy umiarkowanych obrotach i niewielkich wzrostach głównych indeksów. Analitycy oceniają, że rynki finansowe spokojnie przyjęły sobotnią tragedię.

Giełda w górę dzięki słabemu dolarowi


Słaby dolar przyczynił się w czwartek do wzrostu wartości głównych indeksów na Wall Street.

Szkoły zaczynają zwalniać


Niektóre gminy zaleciły, a inne wręcz nakazały dyrektorom szkół zwalnianie nauczycieli. To m.in. efekt niższych dochodów z PIT oraz wprowadzenia w życie w tym roku specjalnych dodatków do nauczycielskich pensji - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

PGNiG miał 493,45 mln zł straty netto w I poł. 2009 r., wobec zysku przed rokiem


Spółka PGNiG miała 493,45 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w pierwszej połowie 2009 roku wobec 1059,60 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie półrocznym w poniedziałek.

Toyota to detail recall fix; Korean rivals gain


Toyota Motor Corp will announce on Monday details of its plan to fix accelerator pedals that have led to the recall of 2.4 million cars in the United States as it scrambles to put its worst public relations crisis behind it.

Erste oczekuje poprawy na polskim rynku reklamowym w 2010, silnego odbicia w 2011


Analitycy Erste Bank spodziewają się, że wydatki na reklamę na rynkach krajów Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) zwiększą się nieznacznie w 2010 r., a w 2011 r. poprawa będzie już zdecydowana, wynika z raportu dotyczącego segmentu mediów. Analitycy pozytywnie oceniają perspektywy polskiej gospodarki i liczą na to, że lokalne media na niej znacząco skorzystają.

Moody's obniżył rating CFR dla TVN do B1 z Ba3


Agencja Moody''s obniżyła corporate family rating (CFR) dla TVN do B1 z Ba3, ustalając perspektywę ratingu na stabilną - poinformował Moody''s w komunikacie.

Prezes banku centralnego Czech zrezygnował


Prezes banku centralnego Czech rezygnuje ze stanowiska z dniem 30 czerwca 2010 - poinformował w czwartek bank centralny Czech w komunikacie.

Rynek w cieniu danych makro


Wczorajsza sesja przyniosła spadki na GPW. WIG20 stracił 1,19% i obecnie notuje wartość 2240,28 pkt. Na czerwono zakończyły wczorajsze sesje także parkiety w Stanach Zjednoczonych. S&P500 stracił 1,21%, DJIA 0,97% a technologiczny NASDAQ 1,28%.

Nieśmiały, bez charyzmy - człowiek roku"Time'a"


- Łysy człowiek z brodą i zmęczonymi oczami, mówiący o ekonomii. Jest nieśmiały, nie ma wyglądu dumnego przywódcy, ani charyzmy i nie jest porywającym mówcą - tak określa swojego człowieka roku amerykański tygodnik "Time". Został nim Ben Bernanke, szef Rezerwy Federalnej, czyli banku centralnego USA.

Optymizm na rynkach akcji nie gaśnie


Nie widać wciąż czynnika, który mógłby poważniej zagrozić trwającej ponad rok tendencji zwyżkowej na giełdach. Optymizm zdaje się być niczym niezakłócony. I to może być jeden z powodów do rozpoczęcia korekty. Dziś nikt o niej w Warszawie nie myślał, i to mimo spadających kontraktów na amerykańskie indeksy oraz kiepskiego początku handlu na Wall Street.

Powódź w niewielkim stopniu wpłynie na gospodarkę


Powódź w niewielkim stopniu wpłynie na gospodarkę naszego kraju i budżet państwa - uważają eksperci, z którymi rozmawiała w piątek PAP. Rząd ma środki na nadzwyczajne sytuacje - dodają.

Cyrrus obniżył rekomendację dla CEZ


Analitycy Cyrrus obniżyli rekomendację dla czeskiego koncernu energetycznego CEZ do "trzymaj" z "kupuj" po czwartkowej publikacji wyników spółki za II kwartał.

Projekcja NBP: CPI w celu na początku 2010, później poniżej aż do połowy 2011


Inflacja będzie się obniżać do III kwartału 2010 roku. Cel inflacyjny osiągnie na początku przyszłego roku, a po okresie kształtowania się poniżej celu powróci do 2,5 proc. w połowie 2011 roku - wynika z październikowego raportu NBP o inflacji opublikowanego w piątek.

Złoto najdroższe od 3 miesięcy


Cena złota osiągnęła najwyższy poziom od trzech miesięcy Cena metalu zaliczyła wczoraj poziom $980,1 za uncję.

Dane o PKB z Polski lepsze od oczekiwań


Dzisiejsza sesja na rynku złotego przyniosła odreagowanie w notowaniach polskiej waluty. Kurs EUR/PLN zniżkował nawet chwilowo pod poziom 4,1300, a USD/PLN zszedł w okolice 2,7400. Złoty odrabia straty, podążając za zwyżkującym ponownie eurodolarem. Nastroje poprawiły się po tym, jak opadły negatywne emocje związane turbulencjami finansowymi Dubaju, a bank Emiratów Arabskich zapowiedział wsparcie sektora bankowego.

TVP kupuje buty. 670 par


TVP planuje zakup 670 par butów i twierdzi, że to jej sprawa wewnętrzna. Telewizja Polska radykalnie przycina budżety anten i oddziałów, stara się o 100 mln zł pożyczki i wysłała do polityków listy z apelem o pomoc, ale z zakupu 670 par butów nie rezygnuje.

Negocjacje zerwane. Europa zaskoczona decyzją ws. Opla


Niemiecki Opel i jego siostrzany brytyjski Vauxhall pozostaną w rękach General Motors - zdecydowały władze amerykańskiego koncernu. Rządy europejskich krajów, w których znajdują się zakłady Opla nie kryją zaskoczenia. Podobnie jak rosyjski, który za pośrednictwem państwowego Sbierbank miał stać się współudziałowcem Opla.

Wyłudziła ponad 500 tys. zł za pomoc w uzyskaniu dotacji z UE


Ponad 500 tys. zł, za rzekomą pomoc w ułatwieniu uzyskania dotacji z UE, wyłudziła od rolnika 38-letnia mieszkanka jednej z miejscowości położonej blisko Kalisza.

Jeśli jesteś z Łodzi i szukasz pomocy psychologa, zapraszam do mojego gabinetu. Jako psycholog Łódź pracuję w pobliskim szpitalu, ale także przyjmuję moich pacjentów w gabinecie prywatnym. Masz pewność, że zajmie się tobą psycholog Łódź posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy jako psycholog Łódź.