MF do KE: nie było potrzeby notyfikacji przepisów o hazardzie


Ustawa o grach hazardowych nie zawiera przepisów technicznych, w związku z tym nie było potrzeby jej notyfikowania - uważa resort finansów. Opinię taką MF przedstawiło w odpowiedzi na pismo z Brukseli dotyczące polskiej ustawy hazardowej.

Ze względu na niższe przychody NFZ nie płaci szpitalom za tegoroczne tzw. nadwykonania. Część z nich planuje więc przesunięcie na przyszły rok niektórych planowych zabiegów. Sejm, który zbiera się we wtorek na ostatnie w tym roku posiedzenie, zajmie się m.in. projektem ustawy budżetowej na 2010 rok. Posłowie wysłuchają również informacji na temat misji polskich wojsk w Afganistanie. Dramatycznie spadła liczba inwestycji zagranicznych w Polsce. Od początku tego roku do końca września ich napływ wyniósł 4,8 mld euro, czyli około 40 proc. mniej niż przed rokiem - poinformował resort gospodarki na stronach internetowych.BRE Bank chce wykorzystać środki z oferty publicznej do końca 2012 roku. Około 40 proc. środków bank chce wykorzystać na wsparcie strategii, a około 60 proc. na dostosowanie wskaźnika Tier 1 do potencjalnych nowych wymogów kapitałowych - poinformował bank w prospekcie. Protest przeciwko zwolnieniom grupowym zorganizowali dziś pracownicy Zakładu Narzędziowego w Świdniku, spółki-córki PZL Świdnik. Pikieta przed zakładem miała być wyrazem niezadowolenia na zapowiedź o zwolnieniu 50% załogi. Przedsiębiorcom, którzy ponieśli szkody z powodu powodzi, można pomóc stosując ustawy, które były w ubiegłym roku przygotowane na czas kryzysu - uważa wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Dodaje, że trzeba będzie tylko rozszerzyć ich zakres.

Takiego otwarcia w historii branży rozrywkowej jeszcze nie było. W ciągu pierwszych 24 godzin od premiery, przychody ze sprzedaży gry Call of Duty: Modern Warfare 2 w samych USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii osiągnęły zawrotną sumę 310 mln dol. Tym samym gra wideo zdystansowała poprzedniego rekordzistę - filmowy przebój o przygodach Batmana pt. "Mroczny rycerz".

Producent napojów Gatorade zrezygnował z dalszej współpracy z najlepszym golfistą świata Tigerem Woodsem. To skutek zamieszania wokół osoby 34-letniego Amerykanina, który dopuścił się zdrady i chwilowo zawiesił karierę, by ratować małżeństwo. W środę rozpoczęły się negocjacje między przedstawicielami zarządu PZU a związkami zawodowymi w sprawie restrukturyzacji zatrudnienia w grupie. Rzecznik grupy Michał Witkowski powiedział PAP, że mają one potrwać nie dłużej niż do 10 marca br.

O 1. września posiadacze telefonów w należących do Polkomtela sieci Simplus, Sami Swoi, czy 36,6 nie będą mogli doładować swoich kont w kioskach Ruchu. Spółka nie przedłużyła wygasającej umowy z operatorem. W związku z tym, że chce on ściąć marże dla dystrybutorów doładowań do swoich pre-paidów, na podobną decyzję mogą zdecydować się kolejni sprzedawcy. Już w styczniu rusza cykl szkoleń "Inwestuj bez granic" organizowanych przez GO4X we współpracy z Fundacją Studenckie Forum Business Centre Club. Nowością będzie sposób prowadzenia szkoleń wspólnie z dużą organizacją studencką oraz materiały dydaktyczne jakie zaprezentuje zespół GO4X. Na największą uwagę zasługuje przygotowany, we współpracy z maklerami Trader's Book - unikalne i dotąd niepraktykowane na polskim rynku kapitałowym wydawnictwo edukacyjne. Desygnowany na komisarza UE ds. budżetu Janusz Lewandowski opowiedział się w poniedziałek podczas przesłuchania w Parlamencie Europejskim (PE) przeciwko utworzeniu unijnego podatku, z którego finansowany byłby unijny budżet oraz przeciw nacjonalizacji Wspólnej Polityki Rolnej (WPR).Pracownicy zatrudnieni w fabrykach Opla w Wielkiej Brytanii (występuje tam pod handlową nazwą Vauxhall) zgodzili się na dwuletnie zamrożenie płac. To zaboli ich żony, kochanki i sklepikarzy w Ellesmere Port oraz Luton. Lepiej jednak zarabiać przez dwa lata tyle samo, niż nic... NWZA spółki LUG, notowanego na NC producenta opraw oświetleniowych, zdecydowało o splicie akcji w stosunku 4:1, obniżając wartość nominalną akcji serii A i B z kwoty 0,04 zł do 0,01 zł, bez zmiany wysokości kapitału zakładowego - poinformowała spółka w komunikacie. Choć nastroje na rynkach finansowych pogorszyły się już w połowie stycznia, dopiero w tym tygodniu z amerykańskiej gospodarki nadeszły niepokojące informacje. Wszystkie razem, niestety, składają się na niepokojący obraz.

PGE wybierze partnera do budowy elektrowni jądrowej


- PGE, która podpisała niedawno z EdF list intencyjny w sprawie rozpoczęcia współpracy w zakresie energii jądrowej, chce stworzyć kolejne dwie-trzy grupy robocze z innymi podmiotami. W ciągu roku spółka zdecyduje z kim wybuduje elektrownię atomową - powiedział w środę Wojciech Topolnicki, wiceprezes PGE.

Spokojny początek tygodnia na rynku złotego


Pierwsza sesja bieżącego tygodnia na rynku złotego rozpoczyna się w spokojnych nastrojach. Notowania EUR/PLN oscylują nieco poniżej poziomu 4,1000. Kurs tej pary walutowej znajduje się jednak ponad wybitą przed dwoma tygodniami linią trendu spadkowego, co wciąż daje jej potencjał do ponownej zwyżki.

Rekomendacja Erste dla AmRestu obniżona


Analitycy Erste, w raporcie z 28 sierpnia, obniżyli rekomendację AmRestu do "sprzedaj" z "trzymaj", podnosząc cenę docelową akcji spółki do 75 zł z 62 zł. W dniu wydania raportu kurs AmRestu wynosił 90 zł. W poniedziałek ok. godz. 09.25 za jedną akcję spółki płacono 86,5 zł.

USA: Sesja przebiegała o wiele spokojniej


Po wczorajszej sesji już chyba mało kto pamięta o piątkowych zawirowaniach związanych z Goldman Sachs. Główne wskaźniki nowojorskich giełd wróciły bowiem do normalności sprzed burzliwej końcówki ubiegłego tygodnia.

Sunex chce wejść na NC do końca roku i pozyskać 2-4 mln zł


Sunex, producent rozwiązań techniki solarnej, planuje do końca 2010 roku zadebiutować na rynku NewConnect. Spółka zamierza podnieść kapitał o 5-10 proc., pozyskując z emisji 2-4 mln zł, które przeznaczy na rozwój nowych linii technologicznych.

Fed stopy pozostawił bez zmian


Amerykańska Rezerwa Federalna podjęła decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej - poinformował Fed po zakończeniu posiedzenia. Główna stopa procentowa funduszy federalnych nadal wynosi więc 0 do 0,25 proc.

MSP podpisało umowę sprzedaży WPEC Legnica z Energetyką z grupy KGHM


Ministerstwo Skarbu Państwa podpisało z lubińską Energetyką z grupy KGHM umowę sprzedaży 85 proc. akcji Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Legnicy - podało MSP w komunikacie.

Lokaty: Który bank da zarobić?


W oprocentowaniu lokat coraz większy ruch. Po stabilizacji w pierwszych tygodniach roku i obniżkach w lutym, można zaobserwować pierwsze sygnały zmian na lepsze. Część banków nieznacznie obniża oprocentowanie, ale widać też zwiększającą się konkurencję o pieniądze klientów.

Kluza o ewentualnym przejęciu BZ WBK przez PKO BP


Przewodniczący KNF Stanisław Kluza powiedział w czwartek PAP, że wpływ ewentualnego przejęcia BZ WBK przez PKO BP na sektor bankowy będzie można ocenić w momencie, gdy będą znane szczegóły transakcji, przede wszystkim - jej finansowanie.

Dobry sposób na tańszą energię?


Od 2010 roku rodziny i wspólnoty mieszkaniowe mogą liczyć na dofinansowanie kredytu wziętego na zakup kolektorów słonecznych do ogrzewania wody - zapowiedział prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Jan Rączka.

YouTube przetestuje wypożyczarkę


Od piątku amerykańscy użytkownicy YouTube będą mogli na serwisie wypożyczać filmy. Na początku udostępnione będzie wprawdzie pięć tytułów wyświetlane w ramach Sundance Film Festival, nad którym YouTube ma patronat, ale z czasem oferta ma zostać rozszerzona.

Utrzymują się negatywne nastroje


Wczorajsze dane makro ze Strefy Euro nie wpłynęły zbytnio na zachowanie inwestorów, którzy dużo większą wagę przykładali do informacji dotyczących stanowiska Grecji wobec finansowania ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

PKO BP złoży prospekt emisyjny do KNF


PKO BP złoży w najbliższych dniach do Komisji Nadzoru Finansowego prospekt emisyjny w związku z emisją do 300 mln akcji serii D - poinformował w poniedziałek p.o. prezesa PKO BP, Wojciech Papierak.

Moody's obniżył rating dla BP


Agencja ratingowa Moody's obniżyła rating kredytowy dla brytyjskiego koncernu paliwowego BP do A2 z Aa2 - poinformował Moody's w komunikacie.

Łatwiej o kredyt na słupa


Prawnicy z największych polskich banków ostrzegają, że nowelizacja ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczej zawiera lukę, którą mogą wykorzystać grupy przestępcze wyłudzające kredyty na tzw. słupy, informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Grecja nieustannie huśta nastrojami inwestorów


Sprawa pomocy Grecji pozostaje czynnikiem silnie oddziałującym na nastroje inwestorów. Na razie pozostają one dobre, dlatego też złoty ma szanse w środę na wzrost - uważają analitycy.

Dobre dane dziś nie wystarczyły


W USA sprzedaż nowych domów wzrosła w lipcu o 9,6 proc. w porównaniu do czerwca - znacznie powyżej oczekiwań. Lepiej od prognoz wypadły też zamówienia na dobra trwałe. Lecz giełdy spadały.

Szef Fed zostaje


Ben Bernanke zostaje na drugą kadencję na stanowisku prezesa banku centralnego USA - ujawnił w poniedziałek anonimowy przedstawiciel administracji Baracka Obamy.

Unii spadł kamień z serca


Komisja Europejska sprawdzi, czy przedstawiona przez General Motors (GM) koncepcja restrukturyzacji Opla "ma sens z punktu widzenia polityki przemysłowej" - powiedział w piątek niemiecki minister gospodarki Rainer Bruederle. W Brukseli uczestniczył on w spotkaniu szefów resortów gospodarczych państw Unii.

Inwestorzy wierzą, iż pomoc dla Grecji nadejdzie szybko


W czwartek na rynkach wyczuwalny był ostrożny, ale jednak optymizm. Było to zauważalne zwłaszcza na rynkach akcji - w Warszawie indeks WIG20 poszedł blisko 2 proc. w górę. Złoty lekko zyskał, ale euro pozostało w okolicach 3,91 zł, a dolar 2,9550 zł.

W 2010 roku Hiszpania będzie na sprzedaż. Cena? 1 euro


W 2010 roku zagraniczne fundusze będą głównymi nabywcami przygniecionych długami hiszpańskich przedsiębiorstw, które zmuszone będą wywiesić tabliczki „na sprzedaż”. Jak ocenia dyrektor niszowego banku inwestycyjnego, w wielu przypadkach cena firmy będzie czysto symboliczna i wyniesie 1 euro.

Nowy podatek od telewizora


Producenci i importerzy urządzeń RTV i nośników pamięci będą przekazywać 1 proc. od sprzedaży swoich produktów na Narodowy Instytut Audiowizualny. Na takim projektem pracuje resort kultury - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Za te pieniądze Instytut ma zamiar zdigitalizować ważne dla kultury dzieła audiowizualne. To - zdaniem ekspertów - przełoży się na cenę sprzętu RTV.

50 proc. firm prawie wcale nie odczuło kryzysu


Około 50 proc. małych i średnich firm w Polsce uważa, że światowy kryzys finansowy prawie wcale nie wpłynął na ich działalność - wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Grecja: niedobory benzyny wskutek strajku celników


Po czterech dniach strajku celników w Grecji niedobory paliw płynnych stały się jeszcze dotkliwsze, a kolejki przed stacjami benzynowymi wydłużyły się - poinformowała grecka telewizja.

Wall Street: Spadki po słabych danych


Czwartkowe notowania na Wall Street zakończyły się spadkami z powodu zaskakująco słabych danych ISM o aktywności w usługach. Nie pomogła nawet pozytywna informacja, że Bank of America zamierza zwrócić 45 mld USD pomocy rządowej.

Jeśli jesteś z Łodzi i szukasz pomocy psychologa, zapraszam do mojego gabinetu. Jako psycholog Łódź pracuję w pobliskim szpitalu, ale także przyjmuję moich pacjentów w gabinecie prywatnym. Masz pewność, że zajmie się tobą psycholog Łódź posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy jako psycholog Łódź.