Bruksela widzi Polskę jeszcze bardziej zieloną


Wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie w 2010 r. 2,6 proc. - szacuje Komisja Europejska w najnowszych prognozach gospodarczych dla największych gospodarek Unii Europejskiej.

Wczorajsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów, a z szeregu wyłamał się jedynie mWIG40, który przysłowiowym "rzutem na taśmę" zapewnił sobie zamknięcie w pozytywnym terytorium. Stołeczne biblioteki coraz chętniej współpracują z firmami windykacyjnymi - pisze "Życie Warszawy". Do osób, które przetrzymują książki, przychodzą komornicy. 98 proc. rolników starających się o dopłaty bezpośrednie za 2009 rok otrzymało już pieniądze. Na ich konta trafiło prawie 12 mld zł - poinformował w czwartek na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke.British Airways odwołała w piątek 3 loty z Warszawy do Londynu i 2 z Londynu do Warszawy. Kilkuset pasażerów, którzy rozpoczęli już podróż, może liczyć na pomoc przewoźnika - powiedziała w piątek PAP rzeczniczka prasowa British Airways Sylwia Pawlina. Zdaniem analityków cena emisyjna dla akcji PGE zostanie ustalona na 23 zł. W dniu debiutu papiery grupy mogą zdrożeć, a perspektywy dla kursu spółki na najbliższe miesiące są dobre ze względu na przyszły udział w WIG-u 20 i ewentualne wejście do indeksów MSCI. Nowy brytyjski premier, konserwatysta David Cameron chce ukrócić wysokie premie w biurokracji państwowej, zwłaszcza na jej najwyższych szczeblach. Liczy, że zmniejszenie premii o 2/3 pozwoliłoby mu zaoszczędzić około 15 mln funtów rocznie.

W czasie dzisiejszej sesji notowania polskiej waluty podlegały lekkiemu osłabieniu. Kurs EUR/PLN zwyżkował do poziomu 3,9000, natomiast wartość dolara względem złotego wzrosła w okolice 2,8800.

Mniej zwalnianych w przemyśle, zatrudnianie nowych pracowników w budownictwie i branży IT (m.in. Dell Bratysława, Ness Koszyce) - takie są, na razie małe, oznaki poprawy w słowackiej gospodarce. Stale jednak niepokoi wysokie bezrobocie, chociaż w czerwcu do pośredniaków zgłosiło się dwa tysiące osób - najmniej w 2009 r. Uruchomienie usługi "Flu Shot Finder", dzięki której użytkownik będzie mógł znaleźć najbliższe miejsce, gdzie można się zaszczepić na grypę - zapowiada firma Google. Usługa obejmie jedynie teren Stanów Zjednoczonych.

Na rynku EUR/USD nastał okres bardzo znienawidzony przez inwestorów. Kurs europejskiej pary oscyluje w trendzie bocznym. Poziom 2400 pkt dla WIG20 już po raz siódmy w ostatnich sześciu miesiącach okazuje się istotną barierą dla indeksu. Tym razem pełni rolę wsparcia, które udało się dziś obronić. Mirosław Sekuła uważa, że niepłacenie abonamentu jest wielką szkodą obywatelską. Zdaniem polityka PO, jeśli państwo nakłada na obywateli ustawowy obowiązek płacenia abonamentu, ci powinni i muszą się z niego wywiązywać.- Urząd Regulacji Energetyki wezwie sprzedawców energii elektrycznej do kolejnej korekty taryf, gdyż zaproponowane we wtorek korekty są nadal zbyt małe - poinformował PAP prezes URE Mariusz Swora. Taka sytuacja może spowodować, że regulator zatwierdzi nowe taryfy dopiero w przyszłym roku. PKO BP złoży w najbliższych dniach do Komisji Nadzoru Finansowego prospekt emisyjny w związku z emisją do 300 mln akcji serii D - poinformował w poniedziałek p.o. prezesa PKO BP, Wojciech Papierak. Najsroższa od 30 lat zima w Wielkiej Brytanii, gdzie temperatury dochodzą do minus 21 stopni C i występują silne opady śniegu, spowodowała zakłócenia w transporcie na terenie całego kraju, co negatywnie wpływa na stan dotkniętych kryzysem światowym przedsiębiorstw.

PKO BP z nowym szefem rady


Cezary Banasiński został nowym przewodniczącym rady Nadzorczej PKO BP. Wcześniej z zajmowanego stanowiska zrezygnowała Marzena Piszczek - zdecydowało walne zgromadzenie akcjonariuszy PKO BP.

USA: Bez paniki, mimo pesymistycznych prognoz


W piątek nie sprawdziły się niektóre najczarniejsze prognozy, dotyczące sytuacji na Wall Street po spadku cen akcji w następstwie niepomyślnych wiadomości z amerykańskiego rynku pracy i kryzysu w Europie.

Stopniowe umocnienie złotego


Dzisiejsza sesja europejska upłynęła w dość dobrych nastrojach. Na większości parkietów Starego Kontynentu oglądaliśmy ponad 1-procentowe wzrosty głównych indeksów. Euro zyskało na wartości względem dolara - kurs EUR/USD odnotował swoje maksimum w pobliżu poziomu 1,2270.

Prezes na cztery miesiące


Po czterech miesiącach prezesury, ze stanowiska szefa Axel Springer Polska, odchodzi Marek Sowa. - Zdecydowałem się kontynuować karierę poza organizacją - napisał w komunikacie do pracowników wydawnictwa. Na jego miejsce tymczasowo został powołany Andreas Tilk.

UPC Polska miał 264 tys. abonentów telewizji cyfrowej na koniec I kw.'10


UPC miała 264 tys. abonentów telewizji cyfrowej na koniec pierwszego kwartału 2010 roku - podał UPC Polska w komunikacie prasowym.

Internetowa pułapka


Często internauci, nie czytając regulaminów, padają ofiarą właścicieli serwisów, którzy ukrywają cenniki świadczonych usług - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Każdy ma, a wciąż idą jak woda


W 2009 roku na świecie sprzedano 1,21 miliarda telefonów komórkowych - wynika z raportu firmy analitycznej Gartner. To tylko o 0,9 proc. mniej niż w 2008 roku.

Po I półroczu samorządy miały 6,56 mld zł nadwyżki


Jednostki samorządu terytorialnego po półroczu osiągnęły nadwyżkę 6.560,0 mln zł wobec planowanego deficytu na 2009 rok w wysokości 26.304,0 mln zł - podał resort finansów w komunikacie.

Nowa firma może przejąć stadion we Wrocławiu w poniedziałek


W piątek został parafowany protokół zdawczo-odbiorczy, który jest niezbędny do przekazania placu budowy wrocławskiego stadionu na EURO 2012. Oznacza to, że nowy wykonawca stadionu Max Boegl może przejąć plac budowy od Mostostalu Warszawa w poniedziałek.

DM PKO BP obniżył rekomendację dla Elektrotimu do "redukuj"


Analitycy DM PKO BP w raporcie z 19 października obniżyli rekomendację dla Elektrotimu do "redukuj" z "kupuj", wyznaczając dla akcji spółki cenę docelową na poziomie 12,50 zł.

Przeciek z Polski do KGB


Z Polski do białoruskiego KGB wyciekły setki danych o transakcjach obywateli Białorusi w naszym kraju - donosi "Gazeta Wyborcza".

Wzrosty na giełdach pod nieobecność inwestorów z USA


Wczoraj ze względu na obchody Święta Pracy w USA tamtejsze rynki finansowe nie pracowały. Nieobecność Ameryki widoczna była m.in. w notowaniach eurodolara, który skonsolidował się wokół poziomu 1,4335.

Inspektorzy MAE w IRanie


Inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) po raz pierwszy kontrolowali nowy irański zakład wzbogacania uranu - poinformowały władze w Teheranie.

Amerykańska delegacja bada sprawę chińskich płyt budowlanych


Amerykańska delegacja bada w Chinach sprawę eksportowanych do USA stosowanych w budownictwie chińskich płyt gipsowo-kartonowych, nie spełniających międzynarodowych standardów i szkodliwych dla zdrowia ludzi.

Asia stocks, oil advance before US job numbers


Asian stocks rose ahead of the latest U.S. payrolls report on Friday, expected to show the fewest job losses since August 2008, while oil prices recovered to $80 a barrel after a sharp drop on high U.S. fuel inventories.

WIG 20 spadł o 1,4 proc. i wyniósł 2274,72 pkt.


WIG20 na zamknięciu sesji w piątek spadł o 1,40 proc. i wyniósł 2274,72 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 164 spółek, 140 spadł, 46 nie zmienił się. Akcjami 4 spółek nie handlowano.

Pół miliona nowych domen w 2 lata


Liczba domen internetowych z końcówką ".pl" utrzymywanych w rejestrze Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej osiągnęła 1,8 mln. W końcu 2008 r. było to 1,3 miliona.

Spokojna sesja na rynku


Dzisiejsza sesja na rynku walutowym upłynęła w spokojnych nastrojach. Eurodolar przez większość dnia konsolidował się nieco powyżej poziomu 1,3600 i dopiero po południu notowania EUR/USD zeszły pod tę wartość. Niska zmienność była w dużym stopniu efektem święta narodowego w Stanach Zjednoczonych i związanej z tym mniejszej aktywności inwestorów. Poza tym kalendarz ekonomiczny był dziś wyjątkowo ubogi, co również przyczyniało się do stabilizacji na rynku.

Azji może przypaść kluczowe stanowisko w świecie księgowości


Poszukiwanie nowego prezesa najważniejszej organizacji wyznaczającej światowe standard w księgowości wywołało dyskretną batalię o to stanowisko. Chrapkę na nie mają kandydaci z Azji, bo ekonomiczny punkt ciężkości przesuwa się na wschód.

Niemcy znajdują pracę


Liczba bezrobotnych w Niemczech w październiku nieoczekiwanie spadła o 0,3 punktu procentowego. Bez pracy było o 118 tysięcy ludzi mniej niż miesiąc wcześniej - podała Bundesagentur fĂźr Arbeit.

PZ Cormay szacuje przychody w 2009 roku na 35-40 mln zł


PZ Cormay szacuje, że przychody grupy w 2009 roku wyniosą między 35 a 40 mln zł - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami prezes spółki, Tomasz Tuora.

RPP podjęła uchwałę popierającą przedłużenie dostępu do FCL - jeden z członków RPP


RPP na zakończonym w środę wieczorem posiedzeniu podjęła uchwałę, która popiera wniosek o przedłużenie dostępu do elastycznej linii kredytowej (FCL) Międzynarodowego Funduszu Walutowego" - powiedział PAP jeden z członków RPP, pragnący zachować anonimowość.

Dziewięciu gigantów chętnych na PZU


W przyszłym tygodniu w resorcie skarbu odbędą się spotkania z przedstawicielami dziewięciu największych światowych banków, potencjalnych koordynatorów przyszłorocznej oferty publicznej PZU - powiedział w czwartek rzecznik MSP Maciej Wewiór.

Bielecki szefem Rady przy premierze?


Jan Krzysztof Bielecki zostanie przewodniczącym Rady Gospodarczej przy premierze - donosi radio PIN, powołując się na nieoficjalne informacje. Nowe ciało doradcze miałoby powstać pod koniec I kwartału przyszłego roku.

Ponad 6 milionów Polaków klepie biedę


71 proc. Polaków uważa, że w Polsce rozpowszechniona jest bieda - wynika z opublikowanych we wtorek przez Komisję Europejską wyników Eurobarometru. To niższy odsetek niż w niektórych znacznie zamożniejszych krajach, takich jak Francja, Niemcy, Belgia i Włochy.

Jeśli jesteś z Łodzi i szukasz pomocy psychologa, zapraszam do mojego gabinetu. Jako psycholog Łódź pracuję w pobliskim szpitalu, ale także przyjmuję moich pacjentów w gabinecie prywatnym. Masz pewność, że zajmie się tobą psycholog Łódź posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy jako psycholog Łódź.