Nord Stream: bezpieczny - i zarabiający


Kontrowersyjny projekt gazociągu przez Bałtyk, czyli Nord Stream, będzie realizowany zgodnie z planem - zapewniają przedstawiciele konsorcjum prowadzącego tę inwestycję. Kładzenie rury na dnie morza rozpocznie się w kwietniu, a pierwsze dostawy gazu mają być możliwe już w 2011 roku. Sebastian Sass z Nord Stream zapewnia w rozmowie reporterem TVN CNBC Biznes Cezarym Królakiem, że inwestycja jest bezpieczna dla środowiska i nie ma wymiaru politycznego.

Rosja i Wenezuela zawarły w poniedziałek w Moskwie porozumienie o utworzeniu joint-venture dla zagospodarowania wenezuelskiego złoża ropy naftowej Junin-6, którego zasoby ocenia się na 53 mld baryłek - poinformowały rosyjskie władze. Złoty umocnił się po danych o dynamice PKB, jednak w dalszej części dnia zaczął tracić. Zdaniem analityków umocnienie było tylko chwilowe, a rynek będzie obserwował dane zza granicy. Rząd amerykański nie popełni błędu, jaki popełniło wiele rządów w przeszłości, które to wycofywały zbyt wcześnie programy stymulacyjne z gospodarek wychodzących z kryzysu - powiedział amerykański sekretarz skarbu, Timothy Geithner.Środowe przedpołudnie przynosi niewielkie osłabienie złotego. O godzinie 10:43 tracił on po 0,8 gr do dolara i euro, za które trzeba było zapłacić odpowiednio 2,9042 zł i 4,0836 zł. Analitycy Goldman Sachs Group podwyższyli wycenę dla akcji New World Resources do 7,20 USD z 5,70 USD. Blisko 20 mln zł wydali w zeszłym roku Polacy na zakupy audiobooków. Co miesiąc przybywa 25 nowych tytułów do słuchania - szacuje spółka Net Press Digital, a informuje o tym "Gazeta Wyborcza".

Liniom British Airways (BA) grozi paraliż w okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, ponieważ personel kabinowy zapowiedział 12-dniowy strajk, mający się rozpocząć 22 grudnia. Plany wyjazdowe tysięcy ludzi mogą stanąć pod znakiem zapytania.

Kontrakty na indeksy w USA rosną w poniedziałek, po dobrych danych z gospodarki chińskiej. - Pomimo klęski powodzi, która dotknęła Polskę stopa bezrobocia w maju powinna obniżyć się z 12,3 proc. szacowanych przez resort pracy w kwietniu - poinformowała PAP Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej. Resort pracy przygotował szereg instrumentów wsparcia rynku pracy związanych z powodzią.

Polski sport otrzyma w 2010 roku z budżetu państwa rekordową sumę około 2,5 mld złotych. Gros tej sumy pochłoną przygotowania do finałów piłkarskich mistrzostw Europy EURO 2012 oraz realizacja planu budowy Orlików - poinformował w Sejmie minister Adam Giersz. Dzisiejsza sesja europejska upłynęła pod znakiem spadku kursu EUR/USD. Wartość euro względem dolara zdołała przebić wsparcie na poziomie 1,3400 i zeszła do 1,3360. Pod koniec notowań na Starym Kontynencie obserwowaliśmy próbę powrotu ponad wspomnianą barierę. Jeśli zakończy się ona niepowodzeniem, potwierdzone zostaną sygnały do spadku w okolice minimów z marca (usytuowanych pod 1,3300). Polska otrzyma z Unii Europejskiej 11 mld euro na zwiększenie zatrudnienia i szkolenia. Z tej sumy 4,5 mld euro pochłoną koszty administracyjne - wylicza "Dziennik Gazeta Prawna".Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu wzrosła o 11 tys., do 531 tys. - poinformował w czwartek Departament Pracy USA. Gazprom bada możliwości zakupu spółki zajmującej się eksploatacją gazu łupkowego w USA - ujawnił w Warszawie wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew. Dodał, że jeśli okaże się, iż może to przynieść zyski, to firma zamierza w to zainwestować. Niezależnie od negocjowanego obecnie kontraktu z Rosją na dodatkowe dostawy gazu Polska zbuduje terminal LNG w Świnoujściu oraz będzie zwiększać własne wydobycie gazu - powiedział premier Donald Tusk w piątek na konferencji prasowej w Brukseli.

Przychody grupy LPP wzrosły o 5% r/r


Skonsolidowane przychody spółki odzieżowej LPP wyniosły w sierpniu ok. 162 mln zł i były wyższe o 5% od sumy obrotów zrealizowanych przez LPP i Artman (spółka w 100% zależna od LPP) rok wcześniej, poinformowała firma w komunikacie.

Mamy prawie 10 litrów na Polaka!


Spożycie alkoholu na jednego mieszkańca w Polsce wzrosło z 9,21 l w 2007 r. do 9,58 l w 2008 r. - wynika ze sprawozdania z realizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi za 2008 r., które w tym tygodniu przyjął rząd.

"To nie tylko ratunek dla Grecji, ale także dla każdego z nas"


Grecja, pogrążona w kryzysie, czeka na pomoc z Zachodu, ale na razie Niemcy są przeciwne oferowaniu finansowego wsparcia. Berlin domaga się bowiem od władz w Atenach drastycznych cięć budżetowych. Taką postawę Niemiec skrytykował włoski minister spraw zagranicznych, a wszystko rozegrało się na spotkaniu unijnych szefów dyplomacji w Luksemburgu.

Ministerstwo Pracy - dyskryminacja


"Dziennik Gazeta Prawna" ujawnia kolejny przypadek dyskryminacji w Ministerstwie Pracy. Gazeta pisze, że kierująca departamentem do spraw rodziny i kobiet urzędniczka straciła funkcję i dodatek do wynagrodzenia po okazaniu zaświadczenia o ciąży.

Nie wiesz gdzie zamówić najnowsze kalendarze reklamowe. Zobacz ofertę największego producenta kalendarzy w Katowicach. Oferujemy najnowocześniejszy

druk kalendarzy

w Katowicach. Zapraszamy do naszej drukarni kalendarzy. Poznasz wówczas jakie kalendarze trójdzielne oraz kalendarze książkowe przygotowaliśmy na bieżący rok kalendarzowy.

W Polsce w III liczba zarejestrowanych samochodów osobowych spadła o 5,6 proc. rdr - ACEA


Liczba nowo zarejestrowanych samochodów osobowych w marcu 2010 roku w Polsce wyniosła 29.343, czyli w ujęciu rok do roku spadła o 5,6 proc. - wynika z szacunków europejskiego stowarzyszenia producentów motoryzacyjnych ACEA.

Oto lek na kryzys! Bransoletka


Powstał wynalazek, który może powstrzymać kolejny kryzys. Philips Electronics i bank ABN Amro zaprezentowały specjalną... bransoletkę, która ma studzić zapały żądnych szybkiego zysku inwestorów.

Polacy pokochali euro


Banki i klienci znów pokochali kredyty walutowe, ale już nie we frankach szwajcarskich, ale w euro - pisze "Gazeta Wyborcza".

Silne osłabienie złotego


Wtorkowy poranek przynosi silne osłabienie złotego do głównych walut w reakcji na wzrost awersji do ryzyka i spadek notowań EUR/USD. O godzinie 9:56 kurs USD/PLN testował poziom 2,9074 zł, a EUR/PLN 4,104 zł, co w obu przypadkach oznacza wzrost o 3,2 gr w stosunku do wczorajszego zamknięcia.

Pół miliona dzieci traci zasiłki


Rok 2009 jest kolejnym, w którym ubywa osób uprawnionych do zasiłków rodzinnych. Nie oznacza to jednak, że najbiedniejsze rodziny są coraz bogatsze - najczęściej przekraczają kryterium dochodowe o kilka złotych. Według wyliczeń "Dziennika Gazety Prawnej", w listopadzie nawet pół miliona dzieci mogło stracić prawo do świadczeń rodzinnych.

Mondi miał 71,4 mln zł zysku netto


Grupa Mondi Świecie wypracowała w 2009 r. 71,4 mln zł zysku netto wobec 141,2 mln zł rok wcześniej. W ramach porozumienia z bankami spółka nie wypłaci dywidendy z zysku za 2009 r. . - poinformowało Mondi Świecie w raporcie rocznym.

Amerykański miliarder przedłuża ofertę na Lions Gate


Miliarder Carl Icahn przedłużył wczoraj o 10 dni swą ofertę kupna akcji Lions Gate Entertainment Inc, po dość chłodnej reakcji na jego pomysł wrogiego przejęcia studia, które wypuściło na ekrany ,,Piłę" i serial ,,Mad Men."

Sąsiad Polski ma się coraz lepiej


Optymizmem powiało w kraju naszych południowych sąsiadów. Na Słowacji mówi się już wyraźnie o wyjściu z recesji - firmy zgłaszają wzrost produkcji, więcej przyjmuje nowych pracowników niż zwalnia. W czerwcu zwyżka zamówień w przemyśle wyniosła tam miesiąc do miesiąca 4,4 proc. (najwięcej od 2007 r.) przy spadku w maju m/m o 3,4 proc.

Byki odesłały pesymistów do kąta


Żadne argumenty nie były dziś w stanie zasmucić inwestorów. Niepewność w kwestii Grecji i Portugali odeszła w niepamięć.

Pawlak: gwałtowne zjawiska na rynkach finansowych jeszcze niegroźne


Gwałtowne zjawiska na rynkach finansowych nie są w tej chwili poważnym problemem, ponieważ kursy walut utrzymują się w przedziałach obserwowanych wielokrotnie na rynku w ciągu ostatnich 10 lat - powiedział w czwartek wicepremier Waldemar Pawlak.

3,4 mld zł odpisów na złe długi


Pięciokrotny wzrost odpisów na złe długi przyniosła I połowa tego roku w największych giełdowych bankach w porównaniu z sytuacją, jaka miała miejsce rok wcześniej. Instytucje mają największe problemy z kredytami konsumpcyjnymi oraz dla przedsiębiorstw. W przypadku hipotecznych - spłacalność wciąż jest bardzo dobra.

Rynek złotego czeka na dane o polskiej CPI


Dla kursu złotego w poniedziałek istotny będzie odczyt inflacji CPI za luty, dane o produkcji przemysłowej w USA, a także wynik spotkania ministrów finansów państw strefy euro w Brukseli w sprawie Grecji - oceniają analitycy. Odczyt CPI może mieć także wpływ na krzywą rentowności.

Odlewnie porozumiały się z bankami


Odlewnie Polskie zawarły porozumienie z bankami dotyczące warunków restrukturyzacji zadłużenia i przyjęcia propozycji układowych - poinformowała spółka w komunikacie.

Euro tanie jak w 2008 roku


3,92 zł - taką ceną euro zamknęło się poniedziałek na rynku walutowym. Ostatni raz płaciliśmy tyle za europejską walutę w połowie grudnia 2008 roku. Ekonomiści nie są w stanie powiedzieć, czy jest to tymczasowy kres możliwości polskiej waluty, czy złoty będzie umacniał się dalej.

Nowe zasady ustalania miejsca świadczenia usług


Z dniem 1 stycznia br. weszły w życie zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług dotyczące miejsca świadczenia przy świadczeniu usług. Jest to o tyle istotne, że miejsce świadczenia usługi wskazuje, gdzie daną usługę należy opodatkować.

Pawlak: trzeba ocenić koszty wydobycia gazu łupkowego


Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak uważa, że ewentualne wydobywanie gazu łupkowego może być ciekawą perspektywą, ale trzeba realnie ocenić koszty z tym związane.

Grilowana kiełbaska nad grobem


Przypadający na niedzielę Dzień Wszystkich Świętych i następujące po nich Zaduszki, to nie tylko chwile zadumy i wspominanie bliskich zmarłych. Dla wielu osób jest to również dobry biznes. W najbliższych dniach wokół cmentarzy poza straganami ze zniczami i kwiatami wyrośnie też obwoźne bistro - pisze "Metro".

PKN Orlen zainwestuje przez 7 lat 1,4 mld zł w programie ekologiczno-energetycznym


- PKN Orlen zainwestuje w ciągu 7 lat 1,4 mld zł w ramach programu realizacji inwestycji ekologiczno-energetycznych. Program rozpoczął się od budowy, kosztem 340 mln zł, nowego kotła parowego o mocy 300 MW - poinformował na konferencji Krystian Pater, wiceprezes spółki.

Fiskus poluje na paragony


Ministerstwo Finansów wypowiedziało wojnę przedsiębiorcom nie wydającym paragonów kasy fiskalnej - dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna".

Police uruchomią na okres wiosenny czasowo wyłączoną linię produkującą nawozy


Zakłady Chemiczne Police w reakcji na obserwowane ożywienie rynku uruchomią na okres wiosennego sezonu sprzedaży, czyli do końca marca, jedną z dwóch czasowo wyłączonych linii produkcyjnych nawozów wieloskładnikowych.

NBP: Podaż pieniądza M3 wzrosła o 11,8% r/r do 710,91 mld zł na koniec października


Podaż pieniądza na koniec października 2009 roku wyniosła 710.906,1 mln zł, podał Narodowy Bank Polski (NBP) w piątkowym komunikacie. Oznacza to wzrost o 2,8% m/m oraz o 11,8% w ujęciu rocznym. Na koniec września M3 odnotowało wzrost o 9,7% r/r.

Jeśli jesteś z Łodzi i szukasz pomocy psychologa, zapraszam do mojego gabinetu. Jako psycholog Łódź pracuję w pobliskim szpitalu, ale także przyjmuję moich pacjentów w gabinecie prywatnym. Masz pewność, że zajmie się tobą psycholog Łódź posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy jako psycholog Łódź.