Rosjanie bliżej Możejek?


PKN Orlen szuka partnera strategicznego dla rafinerii w Możejkach. Może nim być rosyjska firma Rosnieft - ujawnia "Dziennik Gazeta Prawna".

Analitycy DM PKO BP w raporcie z 25 listopada podwyższyli rekomendację dla Elektrotimu do "akumuluj" z "neutralnie", wyznaczając dla akcji tej spółki cenę docelową na 14 zł. NSZZ "Solidarność" Poczty Polskiej zawiadomiła CBA i ABW o nieprawidłowościach w spółce. - Naszym zdaniem spółka jest niszczona przez jej władze. Podejrzewamy też, że mogło dojść do korupcji - mówi przewodniczący pocztowej "S" Bogumił Nowicki. Rząd przyjął projekt ustawy przewidującej ułatwienia dla osób dotkniętych powodzią i specjalne rozwiązania służące usuwaniu jej skutków. Przewiduje ona nieoprocentowane pożyczki, ułatwienia w kontaktach z urzędami, oświadczenia zamiast dokumentów - poinformował na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu minister Michał Boni.PKP SA od 1 marca wymówiły Przewozom Regionalnym umowę na dzierżawę kas biletowych, ale dla pasażerów nic się nie zmieni, będą mogli kupić bilet jak do tej pory - powiedział rzecznik samorządowej spółki Piotr Olszewski. Podpisano 1500. umowę w unijnym Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka - poinformował w piątek resort rozwoju regionalnego. Dotychczas w całym programie podpisano umowy na dofinansowanie o łącznej kwocie 9,85 mld zł, co stanowi 25 proc. całej puli środków na lata 2007-2013. Mirosław Sekuła uważa, że niepłacenie abonamentu jest wielką szkodą obywatelską. Zdaniem polityka PO, jeśli państwo nakłada na obywateli ustawowy obowiązek płacenia abonamentu, ci powinni i muszą się z niego wywiązywać.

Udział Danii w tworzonym europejskim specjalnym funduszu ratunkowym wyniesie zapewne ponad jeden miliard trzysta milionów euro. Taką liczbę wymienił duński minister finansów.

Siódmy doroczny Academic Ranking of World Universities, akademicki ranking uniwersytetów świata, wyłania najlepsze uczelnie na świecie. Harvard stracił być może 30 proc. wartości swoich funduszy, ale wciąż pozostaje na szczycie. W trakcie poniedziałkowej sesji na rynku walutowym cały czas były widoczne efekty piątkowej wypowiedzi rzecznika rządu węgierskiego, który powiedział, że kraj ten jest na skraju niewypłacalności.

Obawy o sytuację borykającej się z zadłużeniem Grecji, uderzyły w czwartek nie tylko w notowania EUR/USD, ale również złotego. O godzinie 13:16 kurs USD/PLN testował poziom 2,8527 zł, rosnąc o 2,7 gr w stosunku do wczorajszego zamknięcia. Kurs EUR/PLN natomiast zyskiwał 0,7 gr, testując poziom 3,8649 zł. Firmy obawiają się, że rząd, zasłaniając się kryzysem w strefie euro, odkłada przyjęcie wspólnej waluty i wstrzymuje modernizację gospodarki. Ekonomiści wskazują, że jeżeli Polska nie chce zostać bankrutem, konieczna jest naprawa finansów publicznych. Poprawa nastrojów w drugiej połowie ubiegłego tygodnia na świecie oraz na GPW pomogła bykom na pierwszej sesji bieżącego tygodnia. Impet zaprowadził indeks WIG20 1% powyżej ostatniego zamknięcia, choć poza zwyżką z pierwszej części sesji, przez większą część notowań na rynku działo się niewiele.Aby dostać z banku kapitał na uruchomienie biznesu, nie wystarczy zabezpieczenie hipoteczne - trzeba mieć wiarygodne gwarancje spłaty kredytu. Niewielu nowych przedsiębiorców jest w stanie spełnić te wymagania. Gazowy gigant z gigantycznym długiem. Jak poinformował we wtorek dziennik "Wiedomosti", zadłużenie Gazpromu według stanu z 1 października 2009 roku wynosiło 1,762 bln rubli, czyli 58,38 mld dolarów. Potencjalnie spokojny tydzień rozpoczynamy od danych o PKB z Japonii, jednak w kolejnych dniach nie będzie wiele zaplanowanych wydarzeń, zdolnych poruszyć rynki finansowe. Będą za to święta, które mogą sprawić, iż część inwestorów zagra na przeczekanie.

Rosną kontrakty na indeksy amerykańskie


Kontrakty na indeksy w USA rosną w poniedziałek, po dobrych danych z gospodarki chińskiej.

Elektrotim planuje rozpocząć 2010 r. z rekordowym portfelem zamówień


Elektrotim spodziewa się rozpocząć 2010 rok z najwyższym historycznie portfelem zamówień, jednak spółce może być trudno w przyszłym roku utrzymać obecne marże. W bieżącym roku spółka planuje uzyskać wynik operacyjny na poziomie zbliżonym do tego z 2008 r., przychody mogą być natomiast na niższym poziomie - poinformował na wtorkowym spotkaniu z dziennikarzami prezes Elektrotimu, Andrzej Diakun.

Gordon Brown stara się obrócić zagrożenie recesją na swoją korzyść


Gordon Brown próbuje obrócić zagrożenie kolejną recesją w Wielkiej Brytanii na swoją korzyść. Brytyjski premier, którego Partia Pracy w badaniach opinii publicznej coraz bardziej zbliża się do opozycyjnych Konserwatystów przekonuje, że poprawa ekonomiczna jest zbyt „krucha”, by można nią uzasadnić dokonanie w tym momencie obniżenia rekordowo wysokiego deficytu budżetowego.

Decyzje ws. stóp w centrum uwagi


Wczorajszą sesję amerykańskie giełdy, pomimo optymistycznego początku, ostatecznie zakończyły w okolicach poziomów poprzedniego zamknięcia. Indeks Dow Jones spadł o 0,09%, S&P 500 zyskał 0,04%, natomiast wartość technologicznego indeksu Nasdaq nie uległa zmianie. Początkowo notowania w USA wspierane były przez dane makro jakie napłynęły z tamtejszej gospodarki.

Jeśli szukasz dobrego detektywa w Katowicach, koniecznie sprawdź jakie usługi oferuje nasza agencja detektywistyczna. Nasza

agencja detektywistyczna Śląsk

od wielu lat pomaga swoim klientom pamiętając, że najważniejsza jest dyskrecja w pracy detektywa na Śląsku i nie tylko. Wszyscy nasi detektywi Katowice posiadają odpowiednie doświadczenie, żeby pomóc klientowi w rozwiązywaniu jego problemów. Na stronie naszej agencji detektywistycznej znajduje się cennik z najczęściej rozwiązywanymi sprawami, nad którymi pracują nasi detektywi Katowice.

Ile kosztuje marzenie o mieszkaniu w Paryżu?


Realizacja marzenia o przeprowadzce z Warszawy do Paryża skutkować będzie zmniejszeniem dotychczasowej powierzchni mieszkania o 3/4. Jeśli jednak zamieszkamy pod Paryżem, mieszkanie skurczy się tylko o połowę - wynika z analizy Expandera.

Sesja pod znakiem wygasających pochodnych?


Wzrosty giełd w USA już nie wystarczyły dla podtrzymania pozytywnych nastrojów na innych parkietach i cześć giełd azjatyckich podeszła do nich z rezerwą. Europa już w większości potwierdziła wczoraj wątpliwości, co do potencjału dalszej poprawy w najbliższym czasie.

Nowy rekord: 106,4 mln dolarów za Picassa


Za 106,4 mln dolarów sprzedano we wtorek w Nowym Jorku obraz Pabla Picassa z 1932 roku, zatytułowany "Nu au plateau de sculpteur" ("Nagość na płycie rzeźbiarza") - poinformował dom aukcyjny Christie's.

KW zakłada w 2010 r. straty i redukcje


Związkowcy z Kompanii Węglowej alarmują, że zarząd spółki w 2010 r. przewiduje blisko 200 mln zł strat, mniejszą sprzedaż węgla, zmniejszenie zatrudnienia, zamrożenie płac i obniżenie poziomu inwestycji. Według rzecznika KW plan przedstawiony związkom nie jest ostateczny.

Apetyty byków rośnie coraz bardziej


Po raz kolejny okazuje się, że nie najlepsze nastroje na rynku i coraz bardziej powszechne przekonanie o "konieczności" dalszych spadków, stanowią doskonałą pożywkę do byków. Wzrost jest więc z powodzeniem kontynuowany już od kilku dni i zaczyna wyglądać coraz poważniej.

Tydzień sporej zmienności na rynku walutowym


Miniony tydzień na krajowym rynku walutowym przebiegał pod dyktando nastrojów na rynku globalnym. Przez pierwsze trzy dni mogliśmy obserwować silne osłabienie złotego, w ślad za spadającym eurodolarem oraz zniżkującymi giełdami. Kursy EUR/PLN i USD/PLN dotarły do poziomów odpowiednio: 4,2800 i 2,9100.

Złoty głównie pod wpływem zagranicy aż do danych o PKB


Zdaniem dilerów walutowych wycena polskiej waluty będzie się w czwartek odbywała głównie pod wpływem tego, co wydarzy się na rynkach globalnych i tak pozostanie aż do piątkowej publikacji szacunków PKB.

Wielka Brytania ma koalicję, funt zyskuje


Sytuacja na rynku funta zmienia się bardzo dynamicznie. Jeszcze wczoraj wydawało się, iż rozmowy koalicyjne mogą się przedłużyć, gdyż do gry włączy się Partia Pracy. Okazało się jednak, iż było to jedynie taktyczne posunięcie ze strony Liberalnych Demokratów, którzy chcieli zwiększyć siłę negocjacyjną na finiszu negocjacji z Konserwatystami. Wielka Brytania ma już nowego premiera.

Sesja na GPW może zacząć się na poziomach zamknięcia


Amerykański rynek akcji nie zwalnia tempa, systematycznie wspinając się na coraz wyższe poziomy i poprawiając rekordy rozpoczętej w marcu 2009 roku hossy. Wtorkowa sesja zakończyła się wzrostem indeksu S&P500 o 0,7 proc. do 1174,17 pkt., a Nasdaq Composite o 0,8 proc. do 2415,24 pkt.

Derdziuk: Zadłużenie ZUS w bankach wynosi 1,8 mld zł


Zadłużenie ZUS w bankach komercyjnych wynosi obecnie 1 mld 810 mln zł - poinformował na posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. Dodał, że sytuacja zakładu jest stabilna, a emerytury i renty są wypłacane terminowo.

Bank drenuje budżet


"Nasz Dziennik" pisze, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego będzie wyjaśniać czy kwoty pobierane corocznie przez PKO BP z budżetu państwa są przez bank zawyżane.

Comarch chce zwiększyć sprzedaż ERP


Comarch planuje w 2010 r. zwiększyć sprzedaż systemów ERP o minimum 10 proc. - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami wiceprezes Comarchu odpowiedzialny za sektor MSP/ERP Zbigniew Rymarczyk.

E-odchudzanie


Z badań rynku usług internetowych wynika, że lawinowo rośnie liczba osób odchudzających się online, pisze "Puls Biznesu".

Zysk netto grupy PZU w I połowie 2009 r. wzrósł


Zysk netto grupy PZU, dzięki znacznie wyższym dochodom z działalności lokacyjnej, w I połowie 2009 roku wzrósł w porównaniu z analogicznym okresem 2008 roku o 79,2 proc. do 2,38 mld zł - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

Merkel deklaruje realizację reformy podatkowej


W wygłoszonym we wtorek rządowym expose kanclerz Niemiec Angela Merkel zadeklarowała realizację swej przedwyborczej obietnicy obniżenia podatków w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego.

Rząd chce kontrolować internet? "Nieprawda"


Przy okazji walki z hazardem w internecie, rząd chce nowelizować prawo telekomunikacyjne i stworzyć czarną listę domen, które będą musieli blokować dostawcy - ustalił "Dziennik Gazeta Prawna". Wicepremier i minister gospodarki dementował w Sejmie te doniesienia: - Medialne informacje są dalekie od prawdy - mówił.

Indyjski koncern rozważa wejście kapitałowe w polski przemysł zbrojeniowy


Firma myśli o zakupie udziałów w obarczonej wielomilionowymi długami i zagrożonej bankructwem fabryce czołgów „Bumar Łabędy". Podobny pomysł rozważa niemiecki producent czołgów Leopard, pozostających na wyposażeniu polskich sił lądowych. Informacje na ten temat pojawiły się podczas targów zbrojeniowych „DefExpo 2010" w New Delhi.

Ustawa antynikotynowa nie potrzebuje zmian


Konfederacja Pracodawców Polskich popiera zamiany wprowadzone przez Sejm do projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, który został przekazany pod obrady Senatu RP.

Szanse na pożyczki dla i z MFW są bardzo małe


Szanse na to, że MFW poprosi Polskę o 5 mld dolarów pożyczki bądż na to, że Polska skorzysta z otwartej linii kredytowej są bardzo małe - uważa minister finansów Jacek Rostowski.

WIG20 wzrósł o 0,76 proc. i wyniósł 2412,18 pkt


WIG20 na zamknięciu sesji w środę wzrósł o 0,76 proc. i wyniósł 2412,18 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 228 spółek, 91 spadł, 33 nie zmienił się. Akcjami 3 spółek nie handlowano.

ONZ chce 3,8 mld dol. na odbudowę Haiti


Na pomoc dla Haiti po tragicznym trzęsieniu ziemi trzeba przeznaczyć 3,8 mld dolarów - oświadczyli w poniedziałek przedstawiciele ONZ.

Jeśli jesteś z Łodzi i szukasz pomocy psychologa, zapraszam do mojego gabinetu. Jako psycholog Łódź pracuję w pobliskim szpitalu, ale także przyjmuję moich pacjentów w gabinecie prywatnym. Masz pewność, że zajmie się tobą psycholog Łódź posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy jako psycholog Łódź.