Brazil's Meirelles more likely to stay at c.bank


Brazil's central bank chief Henrique Meirelles appears more likely to stay in office until the end of the year after distancing himself from a run for the governorship of his home state in October elections.

Sbierbank chce odszkodowania od General Motors za nieudaną sprzedaż Opla. Prezes tego rosyjskiego banku mówi, że będzie domagać się pokrycia kosztów poniesionych na przygotowanie transakcji i zapowiada pozew do sądu, jesli nie uzyska odszkodowania dobrowolnie. Optymizm na rynkach akcji wyprowadził w poniedziałek amerykańskie indeksy na tegoroczne szczyty. Mocno drożały również papiery spółek z warszawskiego parkietu. Polityczne spory, protesty związków zawodowych i liczne kontrowersje wywołał we Włoszech przyjęty przez rząd Silvio Berlusconiego program oszczędności, przewidujący cięcia budżetowe w wysokości 24,9 miliardów euro w ciągu najbliższych dwóch lat.Choć bezrobocie utrzymuje się na poziomie 9,7 proc. gospodarka amerykańska tworzy nowe miejsca pracy; tempo ich przyrostu jest największe od trzech lat - głosi raport Departamentu Pracy USA. Osoba prowadząca dobrze prosperującą firmę może uzyskać jedynie minimalną emeryturę. Przedsiębiorcy zwykle płacą bowiem takie same składki emerytalne jak osoby zarabiające na etacie ok. 1380 zł netto. W rezultacie 30-letnia obecnie biznes woman może w przyszłości otrzymać emeryturę wynoszącą zaledwie 3,5 proc. jej ostatniego dochodu - wynika z wyliczeń Expandera. Dzisiejsza sesja spowodowała spadek cen złota. Znajdujemy się przy poziomie 947,75 dolara za uncję. Jest to reakcja na sytuację na rynku dolara oraz dzisiejszą przecenę na rynkach giełdowych.

BZ WBK zwiększa sprzedaż kredytów hipotecznych, których obecnie sprzedaje blisko tyle, co rok wcześniej. We wrześniu bank wprowadzi nową politykę przy sprzedaży tych kredytów, uwzględniającą cross-selling - poinformował PAP Maciej Pawliński, dyrektor w BZ WBK.

Ministrowie finansów krajów członkowskich UE zgodzili się we wtorek na podwyższenie akcyzy na wyroby tytoniowe od 2014 r., przy czym Polska zagwarantowała sobie prawo do podwyższenia stawek do unijnego minimum dopiero cztery lata późnej. Wczorajszą sesję giełdy na Wall Street zakończyły na plusach. Indeks Dow Jones wzrósł o 0,65 proc., S&P 500 o 0,74 proc., a technologiczny Nasdaq zyskał 0,19 proc. Spośród spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones najlepiej zaprezentowały się akcje Alcoa, Disney oraz DuPont.

Nadal bez przełomu w negocjacjach nowego kontraktu o dostawach gazu do Polski Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa z Gazpromem. Rozmowy będą kontynuowane - poinformowało w środę PGNiG w komunikacie o ustaleniach wczorajszego spotkania w Moskwie. Operatorzy stacjonarni i komórkowi od lat walczą o małe i średnie przedsiębiorstwa. Ale konkurencja w postaci telefonii internetowej jest coraz mocniejsza. Z najnowszego raportu Nielsen European Growth Reporter, pokazującego dynamikę sprzedaży produktów szybko zbywalnych (FMCG - żywność, używki, chemia gospodarcza) w Europie, wynika, że w trzecim kwartale ich konsumpcja w Polsce należała do najszybciej rosnących spośród wszystkich krajów UE - informuje "Puls Biznesu".French power company Electricite de France SA and Russian oil and gas conglomerate OAO Gazprom have agreed to cooperate in the South Stream gas pipeline project, Russian Prime Minister Vladimir Putin said Friday. Minister gospodarki Waldemar Pawlak wraca do rozmów z Rosjanami na temat kontraktu gazowego - informuje RMF FM. Kolejne "pierwsze spotkanie" ma odbyć się po wrześniowej wizycie premiera Putina w Polsce. Na razie z Pomorza zniknie tylko jeden bankomat Euronetu - z Gdańska. W całym kraju jednak od poniedziałku trwa demontaż 30 automatów do wypłaty gotówki, należących do firmy Bankomat 24/Euronet sp. z o.o., największego w Polsce niezależnego operatora i właściciela sieci bankomatów. Bankomatów nie będzie już w niektórych centrach handlowych, na lotniskach i dworcach.

Wydobycie komercyjne ze złoża Yme przesunięte


Komercyjne wydobycie ropy naftowej ze złoża Yme na Morzu Północnym, w którym udział Grupy Lotos wynosi 20 proc., powinno rozpocząć się w czerwcu, lub lipcu 2010 roku. Wcześniej planowano, że produkcja ruszy w styczniu lub lutym roku 2010 - poinformował dziennikarzy Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos.

Asseco SEE może przejąć spółkę działającą w Chorwacji


Asseco South Eastern Europe (ASEE) na przełomie II i III kw. może poinformować o przejęciu spółki działającej w Chorwacji, a pod koniec roku o akwizycji niewielkiej firmy w Słowenii. Prowadzi też obecnie due-diligence dwóch spółek tureckich. Portfel zamówień grupy stanowi obecnie 69 proc. sprzedaży zrealizowanej w 2009 r. - poinformowali na spotkaniu z dzienikarzami przedstawicele ASEE.

Polak szefem unijnego urzędu ds. energetyki


Piotr Woźniak został wybrany na szefa rady administracyjnej Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki UE (ACER) z siedzibą w Lublanie. Woźniek był ministrem gospodarki w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.

Małopolanie są hojni


Małopolanie są hojni, twierdzi "Dziennik Polski". Fundacja Dzieciom "Zdążyć z pomocą", Fundacja Anny Dymnej "Mimo wszystko", Dzieło Pomocy św. Ojca Pio, Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum im. św. Łazarza" i Caritas - od kilku lat wymienione organizacje pożytku publicznego (OPP) cieszą się największym zaufaniem mieszkańców Małopolski.

Kolejny krok w górę


Ostatnie tygodnie na rynku to hossa w czystej postaci. Niska zmienność i stopniowe wznoszenie się indeksów w górę to modelowy wręcz przykład zwyżki po przysłowiowej ścianie strachu. Wczorajsza sesja dobrze wpisała się w ten model, a WIG20 po małym spadku na początku notowań później powoli zyskiwał na wartości kończąc dzień powyżej 2600 punktów przy utrzymujących się wysokich obrotach.

Giełdy w USA przed istotnymi oporami


Wczorajszą sesję giełdy na Wall Street zakończyły w okolicach poziomów poprzedniego zamknięcia. Indeks Dow Jones wzrósł o 0,29%, S&P 500 o 0,09%, a technologiczny Nasdaq zyskał 0,27%. S&P 500 znajduje się tuż pod poziomie 1200 pkt, będącego 50-procentowym zniesieniem Fibonacciego całej fali spadkowej.

"Rurociąg Ribbentrop-Mołotow"


Jest za późno, by Niemcy wycofały się z udziału w budowie Gazociągu Północnego, ale powinny rozproszyć wątpliwości innych państw UE, popierając projekt Nabucco - pisze we wtorkowym wydaniu "Wall Street Journal" zastępca dyrektora Euroazjatyckiego Centrum Energetycznego w Radzie Atlantyckiej Alexandros Petersen. Artykuł nosi znamienny tytuł "Rurociąg Ribbentrop-Mołotow".

Sejm: nowelizacja prawa celnego bez poprawek


Posłowie nie zgłosili w środę, w drugim czytaniu, żadnych poprawek do nowelizacji Prawa celnego, która dostosowuje polskie przepisy do zapisów unijnej dyrektywy ustanawiającej wspólnotowy system zwolnień celnych.

Sejm zajmie się w piątek projektem ws. usuwania skutków powodzi


Sejm zajmie się w piątek przedłożonym przez rząd projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z maja i czerwca 2010 - poinformował w czwartek wieczorem marszałek Sejmu Bronisława Komorowski. Będzie to ostatni punkt piątkowych obrad.

Koniec z kolejkami. Wniosek na e-biznes złożysz w sieci


Koniec z koczowaniem w kolejkach z wnioskiem w rękach. Przedsiębiorcy ubiegający się o unijne dofinansowanie e-biznesu będą mogli zrobić to tylko przez internet - poinformowało MSWiA. I jeszcze raz podkreśliło, że o przyznaniu dotacji ma decydować m.in. jego jakość, innowacyjność, a nie data złożenia wniosku.

Po sprzedaży pakietu KGHM czas na Lotos


Po wczorajszych spadkach indeksów na krajowym parkiecie sprowokowanych informacjami o sprzedaży przez Skarb Państwa pakietu akcji KGHM dzisiejsza sesja przynosi poprawę nastrojów. O godzinie 11.00 indeks WIG20 zyskiwał 0,95% i wynosił 2460pkt. Słabiej wypadają spółki małe i średnie.

Komisy samochodowe na krawędzi plajty


Chude lata nadeszły dla właścicieli komisów samochodowych. Wysoka cena euro hamuje import używanych aut, a kryzys ogranicza klientom ochotę na wydatki. Jak donosi "Rzeczpospolita", prywatny import samochodów będzie mniejszy w tym roku aż o jedną trzecią. A to nieuchronnie będzie prowadzić małe komisy do bankructwa.

W MSP aukcja udziałów PKS w Kozienicach


14 kwietnia odbędzie się aukcja udziałów Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Kozienicach - poinformował resort skarbu. Zgłoszenia do udziału w aukcji inwestorzy mogą składać w MSP do 9 kwietnia.

WIG20 jak Feniks z popiołów


Wczorajsza panika w Europie i USA dla wielu, szczególnie niedoświadczonych inwestorów, zwiastowała potencjalny armagedon na GPW w dniu dzisiejszym. Doświadczeni inwestorzy próbowali jednak dyskontować ewentualne odbicie na giełdach i nasz rynek otworzył się zdecydowanie na plusie.

Nieoczekiwana decyzja Fedu


Fed niespodziewanie podniósł stopę dyskontową o 25 punktów bazowych do 0,75. Jest to pierwsza podwyżka tej stopy od ponad trzech lat. W komunikacie ogłoszono, że decyzja ta nie powinna być odczytana jako zmiana nastawienia polityki pieniężnej.

Świąteczny spokój na rynku walutowym


W drugiej połowie wczorajszej sesji europejskiej oraz na początku notowań w USA kurs EUR/USD odnotował zwyżkę z poziomu 1,4250 w okolice 1,4360. Dzisiaj kształtuje się on w pobliżu wczorajszych maksimów.

Janukowycz pomoże Łukaszence z wenezuelską ropą naftową


Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz oświadczył w czwartek w Mińsku, że jego kraj jest gotów współpracować z Białorusią w dziedzinie dostaw ropy naftowej z Wenezueli - podała agencja Interfax-Ukraina.

Konsolidacja na rynku walutowym


Dziś rano polska waluta umacniała się w wyniku zwyżki eurodolara oraz spadku awersji do ryzyka w Europie Środkowo - Wschodniej. Kurs EUR/PLN naruszył wsparcie 4,1400 i zniżkował do poziomu 4,1370.

Drogi samochód osobowy warto amortyzować obniżoną stawką amortyzacyjną


Obniżanie podatkowych stawek amortyzacyjnych może być instrumentem optymalizacyjnym w przypadku używania samochodów osobowych o wartości początkowej przekraczającej 20.000 euro.

Nowe przepisy w sprawie opodatkowania dochodów z Norwegii


Polacy pracujący w Norwegii, których dochód został już opodatkowany w tym kraju, nie będą musieli płacić PIT w Polsce - zakłada uchwalona w piątek przez Sejm polsko-norweska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Rządowy pomysł dla OFE negatywny dla złotego i długu


Rentowności na rynku obligacji pomimo silniejszego złotego nie spadały. Rządowy pomysł odnośnie do zmiany wysokości składek przekazywanych do OFE może mieć negatywny wpływ na notowania złotego i rynek obligacji.

Polski, choć czeski - ultralekki samolot już po próbnym locie


Pierwszy samolot z zakładów lotniczych Opaliński w Słupsku pomyślnie przeszedł wszystkie testy i odbył już próbny lot. Fabryka zamierza produkować kilka sztuk ultralekkiego samolotu Opal-1 miesięcznie.

Rynek USD/CHF może zyskiwać


We wtorek sytuacja na rynku walutowym uległa małym zmianom. Euro wyraźnie traciło do dolara. Podobna sytuacja miała miejsce z frankiem szwajcarskim, podczas gdy funt prawie nie zmienił swej wartości.

W Japonii niespodziewanie lepsze dane o sprzedaży detalicznej w marcu


W Japonii w marcu niespodziewanie lepsze dane o sprzedaży detalicznej - wynika z opublikowanych w środę informacji Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu.

Paribas Chairman: Not Working On SocGen Takeover Plan


French bank BNP Paribas SA isn't planning to take over French rival Societe Generale SA, BNP Chairman Michel Pebereau said Monday.

Jeśli jesteś z Łodzi i szukasz pomocy psychologa, zapraszam do mojego gabinetu. Jako psycholog Łódź pracuję w pobliskim szpitalu, ale także przyjmuję moich pacjentów w gabinecie prywatnym. Masz pewność, że zajmie się tobą psycholog Łódź posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy jako psycholog Łódź.