340 mln zł strat JSW w 2009 roku


Mniejsza o 13 proc. sprzedaż węgla, spadek jego cen o jedną czwartą i przychodów o jedną trzecią; w efekcie 340 mln zł strat, wobec prawie 568 mln zł czystego zysku rok wcześniej - tak zamknęła ubiegły rok Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW).

Holding inwestycyjno-handlowy Centrozap przydzielił 7,85 mln warrantów subskrypcyjnych spółce GEM Global Yield Fund Limited, wynika z piątkowego komunikatu spółki. Warranty będą uprawniały do objęcia 7,85 mln akcji serii T spółki w cenie 1 zł za walor. Inflacja CPI obniży się w krótkim horyzoncie projekcji NBP. Od II kwartału 2010 r. do II kwartału 2011 r. będzie się kształtować poniżej celu inflacyjnego 2,5 proc. W długim horyzoncie projekcji inflacja wzrośnie, przekraczając górną granicę odchyleń od celu w II kwartale 2012 roku - wynika z lutowej projekcji inflacji i PKB opublikowanej w piątek przez Narodowy Bank Polski. Ruch wstępnie uzgodnił warunki dalszej współpracy z Polkomtelem i wznowił sprzedaż starterów oraz doładowań kart pre-paid telekomu.Dziewięć europejskich państw planuje budowę sieci przesyłu energii elektrycznej pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych - donosi niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Realizacja projektu ma kosztować 30 mld euro. - Rządy UE powinny przeznaczać 1 proc. PKB na tworzenie miejsc pracy - podpowiada NSZZ "Solidarność" wybierającemu się unijny szczyt premierowi Tuskowi. Związkowcy dodają, że choć rozumie plany rządu dotyczące cięć w wydatkach, to teraz ważniejsze są większe wydatki na podtrzymywanie zatrudnienia. Bank centralny Szwajcarii (SNB) może do końca 2010 r. podwyższyć swoją główną stopę procentową do 1,5 proc., bo gospodarka wychodzi z recesji - oceniają analitycy UBS.

40 firm budowlanych i infrastrukturalnych z Holandii będzie za miesiąc szukać w Warszawie partnerów biznesowych na EURO 2012 - pisze "Puls Biznesu".

Pracę w praskiej komunikacji straci w przyszłym roku 500 osób. Szczęśliwie chodzi o miejskie przedsiębiorstwo komunikacyjne (DPP) stolicy Czech a nie Warszawy. W firmie tej, która ma ogromne kłopoty finansowe, pracuje teraz 11 553 ludzi. Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się niewielkimi spadkami, a indeks Dow Jones przerwał serię ośmiu kolejnych sesji wzrostów. Giełdy traciły na wartości w ślad za taniejącymi surowcami i umacniającym się dolarem.

Poniedziałkowe przedpołudnie przynosi konsolidację kursu EUR/USD wokół poziomu 1,5035 dolara. Brak dziś potencjalnych silnych impulsów generowanych przez dane makroekonomiczne sprawia, że rozstrzygający dla rynku walutowego może być dopiero początek sesji na Wall Street. Oferta złożona przez Polimex Mostostal o wartości 121 mln zł brutto została uznana za najkorzystniejszą w ogłoszonym przez Bogdankę przetargu na budowę odstawy urobku z szybu 2.1 w Polu Stefanów do zakładu przeróbki mechanicznej węgla w Polu Bogdanka - poinformował Polimex w komunikacie. 80 mln dolarów to kwota należności, jakie rosyjski koncern Gazprom ma wobec spółki EuRoPol Gaz za tranzyt gazu przez Polskę. Nie chce ich spłacić, a minister skarbu nie zgadza się na nowe ustępstwa - informuje "Rzeczpospolita".Na ten dzień czeka ponad 250 tysięcy prywatnych inwestorów. 12 maja odbędzie się pierwsze notowanie akcji PZU na Giełdzie Papierów Wartościowych, podał w środę resort skarbu państwa na swojej stronie internetowej. Zarząd Macrologic zarekomenduje akcjonariuszom spółki, by z zysku osiągniętego w 2009 roku dywidenda na akcję wynosiła 2,5 zł - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie. W niemieckiej gospodarce niespodziewanie stagnacja w IV kwartale 2009 r. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych, podczas gdy w III kwartale zanotowano wzrost PKB o 0,7 proc. - poinformowało w piątek w komunikacie Federalne Biuro Statystyczne w Wiesbaden.

Kraje rozwijające się obniżają cła w wymianie handlowej


Dwadzieścia dwa kraje rozwijające się, wśród nich takie wschodzące potęgi gospodarcze jak Indie i Brazylia, zawarły w środę porozumienie w sprawie obniżenia o 20 proc. ceł na 70 proc. towarów, które stanowią przedmiot wymiany handlowej między nimi.

Ocena ryzyka zawodowego w prawie europejskim


Ocena ryzyka zawodowego jest - w świetle uregulowań prawnych Unii Europejskiej - jednym z podstawowych czynników gwarantujących zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

Londyn dla początkujących


Trzy tygodnie to wystarczający okres na znalezienie satysfakcjonującego zajęcia w Londynie. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie do wyjazdu. Szukając pracy po omacku stracisz dużo czasu i pieniędzy.

Wzrosła produkcja przemysłu w strefie euro


Produkcja przemysłowa w strefie euro w sierpniu 2009 roku wzrosła o 0,9 proc. miesiąc do miesiąca, po wzrośnie o 0,2 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie - poinformował w środę w komunikacie Eurostat, europejskie biuro statystyczne.

Kurs akcji Lauren Peso Polska wzrósł w debiucie na NC o 45,45 proc.


Kurs akcji spółki Lauren Peso Polska, zajmującej się organizacją i prowadzeniem szkoleń biznesowych, wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 45,45 proc. do 0,48 zł.

Trudna sytuacja techniczna


Po słabszych danych, jakie wczoraj opublikowano, inwestorzy utracili część wiary w globalne ożywienie. Źle wypadły informacje zarówno z USA jak też ze strefy euro. Ciągle żywe są też obawy o stan greckiej gospodarki.

Grecja przygotowuje się do skorzystania z pakietu pomocowego UE


Grecki premier Jeorjos Papandreu powiedział w niedzielę, że Grecja "podejmuje przygotowania" do skorzystania z pakietu pożyczek od UE, których wartość może wynieść wiele miliardów euro - poinformowało internetowe wydanie BBC News.

Fotograf gwiazd znów na skraju bankructwa


Najsłynniejsza fotografka świata Annie Leibovitz wciąż ma problemy ze swoimi finansami. Firmy, którym je powierza nie potrafią ich uporządkować, za to wystawiają kolejne rachunki. Leibovitz znów może więc stracić prawa do swoich zdjęć.

Prezes Toyoty przed Kongresem USA


Prezes koncernu Toyota najprawdopodobniej stawi się przed amerykańskim Kongresem podczas swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych w przyszłym tygodniu. Oczekuje się, że szef japońskiego giganta motoryzacyjnego będzie zeznawał w związku z masowym wycofywaniem pojazdów firmy.

62 proc. załogi fabryki Fiata poparło produkcję pandy


62 procent pracowników fabryki Fiata pod Neapolem opowiedziało się za porozumieniem z koncernem w sprawie przeniesienia tam z Polski produkcji nowej pandy - to oficjalne wyniki wtorkowego referendum wśród 5-tysięcznej załogi.

Moody's degraduje Grecję, rynki spokojne


Brak nerwowej reakcji inwestorów na obniżkę ratingu Grecji przez agencję Moody's pokazuje, że powoli zaczyna brakować informacji, które nie zostały wcześniej uwzględnione przez pesymistów w cenach. Byki po krótkim odpoczynku mogą przystąpić do kontrataku.

Linie zmieniają kierunek


Szykuje się przełom na rynku połączeń lotniczych. Na znaczeniu traci Londyn, zyskują Madryt i Mediolan - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Diamenty jednak są wieczne


Akcje producentów diamentów, które nie załapały się na zeszłoroczną hossę surowcową, bo konsumenci szerokim łukiem omijali towary luksusowe, powinny zyskać na wartości dzięki ożywieniu cen kamieni szlachetnych.

W MSP aukcja udziałów "Wiedzy Powszechnej"


10 grudnia odbędzie się aukcja 85 proc. udziałów warszawskiego Wydawnictwa "Wiedza Powszechna" - poinformował w czwartek resort skarbu.

Brazil's Meirelles more likely to stay at c.bank


Brazil's central bank chief Henrique Meirelles appears more likely to stay in office until the end of the year after distancing himself from a run for the governorship of his home state in October elections.

Giełdy pod negatywnym wpływem informacji z Eurolandu


Wczorajsza sesja na Wall Street zniosła z nadwyżką poniedziałkowe wzrosty głównych indeksów. Spadki pod koniec wtorkowych notowań przekraczały 2 proc.. Dow Jones Industrial stracił 2,02 proc., S&P 500 zamknął się ze stratą na poziomie 2,38 proc., a technologiczny Nasdaq zniżkował o 2,98%.

Bruksela widzi Polskę jeszcze bardziej zieloną


Wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie w 2010 r. 2,6 proc. - szacuje Komisja Europejska w najnowszych prognozach gospodarczych dla największych gospodarek Unii Europejskiej.

USD/JPY - wykres dzienny


27/01/2010 -USD/JPY - Wykres zmian cen pary USD/JPY, którego wersję dzienną przedstawiono, wykazuje ostatnio wyraźną kontynuację trendu spadkowego, który ma miejsce od kwietnia 2009 roku.

Millennium DM rekomenduje "neutralnie" dla Kredyt Banku, cena docelowa 12,2 zł


Analitycy Millennium DM, w raporcie z 17 listopada, wydali rekomendację "neutralnie" dla Kredyt Banku, ustalając cenę docelową jednej akcji banku na 12,2 zł.

Apartament musi mieć klimat i... potencjał wzrostowy


O apartamentach, nieruchomościach luksusowych, high standardzie itp. pisze się ostatnio dużo, różnie, często sprzecznie. Komentarze są równie skrajne, jak opinie analityków wypowiadających się nt. światowej gospodarki. Jedni napisali, że zakup apartamentu to dobra inwestycja, inni, że nie ma sensu płacić za coś co już osiągnęło niebotyczne ceny i za chwilę spadnie jak zresztą cały rynek.

Nobel z ekonomii: lista faworytów


Dziś poznamy laureata tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. - Największe szanse, w świetle obecnej sytuacji gospodarki światowej przechodzącej jeden z największych kryzysów od czasów Czarnego Czwartku na Nowojorskiej Giełdzie, przyznać należy ekonomistom zajmującym się teoriami pieniężnymi i gospodarki monetarnej - pisze na blogu Grant Thornton Frąckowiak Marceli Mierzwicki.

Historia funduszu rzuca światło na upadek AIG


Joseph Cassano podkreślał, że korporacji American International Group Inc. nic nie grozi. Firma ubezpieczeniowa przestała gwarantować papiery powiązane z amerykańskimi kredytami hipotecznymi podwyższonego ryzyka w 2005 roku – zanim pożyczkodawcy stali się lekkomyślni – jak uspakajał inwestorów 5 grudnia 2007 roku szef działu instrumentów wtórnych AIG, ponieważ ceny domów spadały, a rosły straty na kredytach hipotecznych.

Rośnie rola dyrektorów finansowych


Wzrasta rola dyrektorów finansowych w firmach. Wymaga się od nich nie tylko obsługi bieżących operacji finansowych, ale działań na rzecz redukcji kosztów oraz szybkiego podejmowania decyzji - wynika z zaprezentowanego w środę badania przeprowadzonego przez IBM.

Ponad 128 mln zł na inwestycje w mazowieckich szpitalach


Ponad 128 mln zł zaplanowano w tegorocznym budżecie województwa mazowieckiego na inwestycje w placówkach służby zdrowia. Największe modernizacje czekają Szpital Bródnowski i Międzyleski Szpital Specjalistyczny - poinformował marszałek województwa Adam Struzik.

Lewandowski jednak dostanie przemysł?


Wytypowany przez Polskę kandydat na komisarza, europoseł PO Janusz Lewandowski ma szanse na zajmowanie się w Komisji Europejskiej przemysłem - wynika z nieoficjalnego dokumentu z podziałem tek w nowej Komisji Europejskiej, jaki w środę uzyskała PAP.

Jeśli jesteś z Łodzi i szukasz pomocy psychologa, zapraszam do mojego gabinetu. Jako psycholog Łódź pracuję w pobliskim szpitalu, ale także przyjmuję moich pacjentów w gabinecie prywatnym. Masz pewność, że zajmie się tobą psycholog Łódź posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy jako psycholog Łódź.