Gomułka: wzrost PKB o 1,7 proc. nie jest niespodzianką


Czwartkowe dane GUS dotyczące wzrostu PKB w 2009 r. o 1,7 proc. nie są niespodzianką dla ekonomistów i mogą być podstawą do oczekiwania bardziej pozytywnych prognoz na ten rok - powiedział główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka.

Mijający tydzień na rynku złotego charakteryzował się sporą zmiennością notowań. Pierwsze jego dni upływały w spokojnych nastrojach, a wartość euro konsolidowała się w przedziale 4,0000 - 4,0500 zł. Choć sezon turystyczny w Grecji dobiegł już końca wciąż nie brakuje tam pracy dla Polaków. Najwięcej ofert zatrudnienia czeka na nasze opiekunki, gosposie i sprzątaczki. Pracując w greckim domu można zarobić około 700 euro. Opublikowany wczoraj wieczorem raport o stanie amerykańskiej gospodarki (Beżowa księga) nie zaskoczył mocno inwestorów.Sesja azjatycka przyniosła dziś kontynuację zapoczątkowanej w piątek korekty. O godzinie 8:00 kurs EUR/USD wynosił 1,4281, wobec zeszłotygodniowego zamknięcia na 1,4301. Taka tendencja może utrzymać się aż do czasu publikacji pierwszych figur makro, czyli do godziny 11:00. Wiele zależeć będzie również od kondycji głównych europejskich parkietów. Jeśli nie dojdzie na nich do silnej korekty ostatnich wzrostów, to zasięg spadku EUR/USD powinien być mocno ograniczony. Plotki potwierdziły się - Manchester United, piłkarski mistrz Anglii - wypuści obligacje. Chce zebrać 500 mln funtów i spłacić w ten sposób część swoich długów zaciągniętych przez rodzinę Glazerów na... przejęcie klubu od poprzednich właścicieli. UE chce ingerować w budżety państw eurolandu. - Kraje strefy euro mają wkrótce prowadzić swą politykę budżetową według wspólnych europejskich wytycznych - poinformował niemiecki dziennik "Financial Times Deutschland". Propozycje w tej sprawie przedstawi komisarz UE ds. walutowych Olli Rehn.

Sąd rejonowy w Jeleniej Górze ogłosił upadłość z możliwością zawarcia układu spółki Dolwis, spółki zależnej Bytomia. Postanowienie sądu jest prawomocne.

Miniony tydzień sprzyjał odrabianiu strat przez wspólną walutę - na rynek powróciły optymistyczne nastroje. Na początku tygodnia widoczne były jeszcze obawy po piątkowej wypowiedzi rzecznika rządu węgierskiego, który stwierdził, że kraj ten jest na skraju niewypłacalności. "Rzeczpospolita" dotarła do raportu NIK o gospodarce remontowej w spółkach węglowych i kopalniach.

Dzisiejsza sesja na rynku walutowym upłynęła w spokojnych nastrojach. Notowania eurodolara nie wychodziły przez większość dnia poza przedział 1,4350 - 1,4370. Jeszcze większa stabilność charakteryzowała polską walutę, której kurs wahał się pomiędzy 4,0900 a 4,1000 PLN za EUR. Ceny benzyn na stacjach nadal spadały w mijającym tygodniu. Nie można wykluczyć, że w najbliższych dniach na rynku detalicznym ceny benzyn ustabilizują się gdyż na rynku hurtowym I połowa miesiąca upływa pod znakiem podwyżek, co powinno się przyczynić do zahamowania obniżek na stacjach, poinformowało Biuro Maklerskie Reflex w swoim komentarzy tygodniowym. Eksperci zaznaczają, że korekt cen w górę mogą się natomiast spodziewać właściciele diesli. Uchwalony w lutym bieżącego roku program wsparcia gospodarki USA rządowymi funduszami w łącznej kwocie 787 mld dolarów dał w efekcie stworzenie lub utrzymanie ponad 640 tys. miejsc pracy - oświadczył w piątek rzecznik Białego Domu Robert Gibbs.Spadki na amerykańskiej giełdzie. Na zamknięciu notowań wskaźnik Dow Jones Industrial spadł o 1,21 proc. do 9.762,69 pkt. Nasdaq zniżkował 2,67 proc. do 2.059,61 pkt., a indeks S&P 500 spadł o 1,95 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.042,63 pkt. KGHM Polska Miedź podpisał z trzema bankami umowę Programu Emisji Obligacji, w ramach którego wyemituje obligacje o łącznej wartości do 500 mln zł. Środki pozyskane z emisji mają zostać przeznaczone na finansowanie bieżącej działalności spółki - poinformowała spółka w komunikacie. Wczoraj wieczorem, zgodnie z prognozami, FED pozostawił stopy procentowe na poprzednim poziomie potwierdzając przy tym po raz kolejny, że stopy pozostaną na niskim poziomie jeszcze przez długi okres czasu.

S&P500 przebił istotne wsparcie


Na początku bieżącego tygodnia WIG20 wybijał się z krótkoterminowej konsolidacji i głównie dzięki dobrze spisującym się akcjom PKO BP była spora szansa na to, że sektor bankowy pociągnie w górę cały indeks największych spółek.

Autostrady będą droższe?


"Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że firmy budowlane usiłują podnieść ceny budowanych przez siebie odcinków autostrad. Gazeta podaje, że firma budująca odcinek autostrady A2 łączącej Łódź z Warszawą, chce 10 procent więcej w stosunku do pierwotnych deklaracji.

Zabrać bogatemu


Najlepiej zarabiający Polacy muszą się liczyć z podwyżką składki rentowej - dowiedziała się nieoficjalnie "Gazeta Wyborcza".

Zysk Cyfrowego Polsatu 56,1 mln zł


Skonsolidowany zysk netto Cyfrowego Polsatu spadł w II kwartale 2009 roku do 56,1 mln zł z 79 mln zł rok wcześniej i był nieco niższy od konsensusu rynkowego na poziomie 62,6 mln zł.

Inwestycje TP wrócą na koniec 2009 roku do przedziału 12-14 proc. przychodów


Inwestycje Telekomunikacji Polskiej, które po III kwartałch spadły do 9,6 proc. przychodów, wrócą na koniec 2009 roku do poziomu 12-14 proc. - poinformował dziennikarzy Maciej Witucki, prezes spółki.

Recesja wgryza się w śniadania


Wysoki poziom bezrobocia pozbawił miliony ludzi pracy, odstraszył od sklepów i zagroził ożywieniu gospodarczemu. Teraz dopiera się do śniadań.

Tureckie linie lotnicze zainteresowane kupnem LOT-u


- Tureckie linie Turkish Airlines są zainteresowane kupnem Polskich Linii Lotniczych LOT - poinformował PAP prezes tureckiej linii Temel Kotil.

Złoty przed szansą na zejście poniżej 4,00/EUR


Zdaniem analityków, dobre wyniki na giełdach mogą sprawić, że złoty przebije punkt wsparcia na poziomie 4,04/EUR i zejdzie poniżej 4,00/EUR. Do końca tygodnia stabilna sytuacja powinna panować na rynku długu.

Wielkie mundialowe emocje za wielkie pieniądze


FIFA broni swojej decyzji o organizacji mistrzostw świata w RPA i płaci hojniej niż zwykle. Po rozliczeniu kosztów i wpływów z tegorocznego mundialu na jej kontach zostanie ok. 800 mln euro. Rachunek był prosty. Wpływy ze sprzedaży praw do transmisji i gadżetów z logo imprezy to ok. 2,3 mld euro. Na dofinansowanie imprezy trzeba przeznaczyć ok. 1,5 mld euro. Reszta to zysk. Od miesięcy mnożą się jednak wątpliwości, czy to się uda.

GLOBAL MARKETS-Japan shares hit 10-mth peak on eurozone data


Japanese stocks ended at a 10-month high on Friday after upbeat eurozone growth data and positive earnings from the world's largest retailer helped offset gloomy U.S. retail and jobs data, factors which pulled down the dollar.

Gruz po bitwie o handel wart 100 tysięcy


W przyszłym tygodniu stołeczny ratusz podpisze umowę na rozbiórkę hali Kupieckich Domów Towarowych na warszawskim placu Defilad - tej, o której istnienie toczyły się klika miesięcy temu bitwy między kupcami tam handlującymi, a ochroniarzami i policją. Firma Kruszer, która ją rozbierze, zapłaci miastu 103 tys. zł.

Boom na rynku samochodowym


Kryzys gospodarczy spowodował załamanie na rynkach samochodowych prawie na całym świecie, ale nie w Chinach. Przeciwnie - Państwo Środka wyprzedziło w zeszłym roku USA i stało się największym rynkiem samochodowym na świecie.

ECB eyes risks as investment bank profit surge ebbs


Euro area banks still face big risks even after earnings rebounded in 2009 on the back of surging investment banking profit, the European Central Bank said on Monday.

CDS-y Grecji wskazują na 48 proc. szans, że zbankrutuje w ciągu 5 lat


CDS-y Grecji sygnalizują, że prawdopodobieństwo bankructwa tego kraju w ciągu najbliższych 5 lat wynosi 48 proc., po cięciu w poniedziałek ratingu kredytowego dla Grecji do poziomu śmieciowego przez agencję Moody's Investors Service.

Wakacje w Grecji


"Puls Biznesu" przestrzega Polaków przed pochopnym rezygnowaniem z wyjazdów na wakacje do Grecji. Dziennik przytacza opinie ekspertów i przedstawicieli biur podróży, którzy uważają , że ostatnie zamieszki w Atenach nie powinny odstraszać turystów. Poza tym, 90 procent oferty to wyjazdy na wyspy, głównie Kretę, Rodos, Korfu, Kos i Zakynthos.

Optymiści w odwrocie


Nieoczekiwany spadek indeksu zaufania konsumentów Conference Board w USA w lutym, wyraźnie pokrzyżował plany rynkowych optymistów. Pojawiły się wątpliwości, co do ożywienia gospodarczego, zwłaszcza w sytuacji, kiedy mówi się o stopniowym wycofywaniu się z programów pomocowych.

Benchmarkowa stopa procentowa EBC bez zmian, 1,0 procent


Rada Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian - podał bank w czwartkowym komunikacie.

Reguła wydatkowa korzystna dla średnioterminowych oczekiwań - członek zarządu EBC


Proponowana przez resort finansów reguła wydatkowa pozwoli na ustabilizowanie średnioterminowych oczekiwań dotyczących polityki fiskalnej - oceniła Gertrude Tumpel-Gugerell, członek Zarządu Europejskiego Banku Centralnego. Jej zdaniem deprecjacja złotego wpłynie na poziom inflacji w Polsce.

Jest zgoda na ułatwienia dla funduszy i ich klientów


Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się w środę za wprowadzeniem możliwości elektronicznych kontaktów między funduszami inwestycyjnymi i ich klientami. Rozwiązanie takie przewiduje projekt nowelizacji ustawy o funduszach inwestycyjnych.

Złoty nieznacznie zyskał w piatek dzięki dobrym danym z USA


Piątkowy handel nie przyniósł większych zmian w notowaniach euro/złotego względem poziomów z rana i po południu kurs utrzymywał się wokół 3,89 zł. Z kolei nieznacznie, bo do poziomu 2,83 zł potaniał dolar.

Ranking Blue Chipów - ponadprzeciętny marzec


W marcu na GPW zawitało pierwsze ocieplenie, a zza ciemnych chmur wyjrzało wiosenne słońce, które zachęciło byki do odrabiania strat. Po dwóch poprzednich miesiącach, kiedy WIG20 kończył na minusie, doczekaliśmy się wreszcie zielonych kolorów na parkiecie.

Rostowski z nagrodą dla najlepszego ministra


Jacek Rostowski odebrał w Londynie nagrodę dla najlepszego ministra finansów w Europie. W swoim przemówieniu podziękował swoim kolegom w rządzie za zrozumienie potrzeby zmniejszenia wydatków państwa w czasie kryzysu.

Grecki premier walczy na dwóch frontach


Premier Grecji Jeorjos Papandreu wezwał Greków do zaciskania pasa wobec skutków kryzysu, w jakim znalazł się kraj. Jako jego przyczyny wymienił korupcję, klientelizm i marnotrawstwo. Zaapelował, by uzdrowić finanse publiczne kraju.

Kolejna nagroda dla polskiego ministra


Minister finansów Jacek Rostowski, odbierając nagrodę "The Banker", podziękował swoim kolegom w rządzie za zrozumienie potrzeby zmniejszenia wydatków państwa w czasie kryzysu. Rządy innych państw zwiększały je wtedy dla pobudzenia gospodarki.

Strefy nadal kuszą


Trzy polskie firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymały w środę zezwolenia na działalność w krakowskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Łącznie zainwestują one 22 mln zł oraz utworzą 60 miejsc pracy.

Jeśli jesteś z Łodzi i szukasz pomocy psychologa, zapraszam do mojego gabinetu. Jako psycholog Łódź pracuję w pobliskim szpitalu, ale także przyjmuję moich pacjentów w gabinecie prywatnym. Masz pewność, że zajmie się tobą psycholog Łódź posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy jako psycholog Łódź.