Indeks nastrojów konsumentów w Niemczech nadal pogarsza się


Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na luty 2010 spadł do 3,2 pkt z 3,4 pkt w styczniu, po korekcie - podała niemiecka grupa badań rynkowych GfK.

Amerykańska sieć siłowni tylko dla pań, która ma już na świecie 10 tys. klubów i 4 mln członkiń, wchodzi do Polski. Pierwsze kluby nad Wisłą FitCurves chce otworzyć już jesienią - pisze "Puls Biznesu". Magazyny wielu firm sprzedających sól drogową są już prawie puste - informuje "Rzeczpospolita. U bram największego producenta soli w Polsce Kopalni Kłodawa ciężarówki czekają dobę, a drugi producent - KGHM - przyjmuje zapisy na odbiór. KGHM wdrożyła w IV kwartale 2009 roku strategie zabezpieczające cenę miedzi o łącznym wolumenie 58,5 tys. ton i horyzoncie czasowym przypadającym na 2010 rok i I połowę 2011 roku - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym.Od niemiłego akcentu związanego z kondycją niemieckiej gospodarki rozpoczęły się ostatnie w tym tygodniu notowania. Majowe indeksy aktywności przemysłu, a także sektora usług, nie tylko wypadły gorzej od oczekiwań, ale również spadły w porównaniu z kwietniem. Tylko do końca lipca prezesem BPH będzie Józef Wancer. W piątek złożył rezygnację. Wancer już na początku stycznia informował, że w połowie roku chce przejść na emeryturę. Cena platyny utrzymuje się w trendzie wzrostowym mimo prognoz, że podaż platyny w przyszłym roku znacznie wzrośnie i obecnie znajduje się na poziomie 1330 dolarów za uncję. Prognozy te są związane ze zwiększaniem się wydobycia oraz wzrostem ilości platyny z rynku wtórnego. Strona popytowa na chwilę obecną nie jest w stanie nadążyć za tak rosnącą podażą.

W firmach w USA ubyło w grudniu 84 tys. miejsc pracy - wynika z raportu prywatnej firmy ADP Employer Services, opublikowanego w środę.

Komisja Europejska podważa 500-złotową opłatę recyklingową pobieraną od polskich importerów aut - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Problemy z wojskowym samolotem transportowym Airbus A400M sprawiły, że europejski koncern EADS zanotował w 2009 roku stratę wysokości 763 miliony euro. Rok wcześniej zyski koncernu wyniosły 1,6 miliarda euro.

Rada Polityki Pieniężnej powinna w przyszłym roku zacieśniać politykę pieniężną, wyprzedzając ruchy EBC, jednak to wyprzedzenie nie powinno być wyraźne - uważa Andrzej Bratkowski, były wiceprezes NBP, kandydat PO-PSL do RPP. Jego zdaniem wzrost PKB w 2010 roku nie przekroczy 2 proc. - To co się dzieje się teraz w Grupie TVN to ruch w stronę przyszłości - powiedział Markus Tellenbach, który od 1 września przejmie od Piotra Waltera obowiązki prezesa zarządu spółki. Nowy szef TVN zamierza skoncentrować się przede wszystkim na integracji trzech filarów Grupy: telewizji, płatnej telewizji i internetu. Dobre zamknięcie indeksów na Wall Street, a także informacje z Chin, jakoby dynamika eksportu w maju wyniosła aż 50 proc. m/m (oficjalne dane poznamy jutro), sprawiły, że złoty dzisiaj rano przełamał istotne poziomy 4,12-4,13 zł za euro.Duże spółki przyzwyczaiły nas do zadziwiająco spokojnego stylu wzrostów i gdy na początku wtorkowej sesji wskoczyły na najwyższy pułap w tym roku, nie wzbudziło to wzmożonego popytu na rynku. Ostatecznie przy mało emocjonujących notowaniach WIG20 zakończył sesję 1,1% wzrostem przy pasywnej postawie szerokiego rynku. Złoty w środę zyskiwał z powodu zapewnień przedstawicieli rządu, że nie ma dalszej konieczności interwencji na rynku walut i przełamał poziom 3,86 zł za euro. "Kocham Cię" na misiu, na skarpetach, na wszechobecnych kartkach, a nawet na szczoteczce do zębów. "Kocham cię" czyni cuda - i nie chodzi tu o relacje międzyludzkie. Ten cud zauważają handlowcy, liczący zyski z coraz popularniejszego w Polsce dnia zakochanych.

I&B System wyemituje obligacje zamienne na akcje


I&B System planuje emisję obligacji o wartości nominalnej do 20 mln zł zamiennych na akcje nowej emisji z wyłączeniem prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy.

Producenci mleka mogą starać się o finansową pomoc


Tylko do końca kwietnia producenci mleka mogą starać się o finansową pomoc przyznaną Polsce przez Komisję Europejską. Do rozdysponowania jest ok. 20 mln euro. Pieniądze trafią na konta rolników do końca czerwca br.

DM PKO BP podwyższył rekomendację dla Mondi do ‘akumuluj’, wycena 74,60 zł


Analitycy Domu PKO BP podwyższyli rekomendację dla spółki Mondi Świecie do "akumuluj" z "redukuj" i podnieśli cenę docelową akcji spółki do 74,60 zł wobec 48,40 zł wcześniej, wynika z raportu datowanego na 21 października i odtajnionego w czwartek.

Szykuj się na uwolnienie cen prądu


Uwolnienie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych od początku 2010 roku jest możliwe, konieczne jest jednak przyjęcie przepisów służących ochronie najbiedniejszych - poinformował szef Departamentu Energetyki Ministerstwa Gospodarki, Henryk Majchrzak.

MARKET COMMENT: London Stocks Close Higher As Banks Lead


British banks rallied on Tuesday, helping drag the broader market higher even as investors left the retail sector following an update from clothing group Next.

Murdoch każe płacić za "Timesa"


Kolejne gazety należące do Ruperta Murdocha wprowadzają opłaty za dostęp do swoich artykułów w internecie. Londyński "Times" i jego niedzielne wydanie "Sunday Times" od czerwca będą płatne - informuje ich wydawca, News International.

AIB może mieć stratę 3 mld euro


- AIB ma jedną z najgorszych "ksiąg kredytowych", jakie kiedykolwiek notował europejski bank, i może w tym roku mieć stratę w wysokości ponad 3 mld euro - ostrzegają analitycy międzynarodowej firmy badawczej ds kredytów CreditSights. AIB ma 70 proc. akcji polskiego banku BZ WBK.

Gant prognozuje 58,61 mln zł zysku netto w 2010 wobec szacowanych 67,15 mln zł w 2009


Gant Development prognozuje wypracowanie 58,61 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2010 r. i 108,82 mln zł w 2011 r. wobec szacowanych na 2009 r. 67,15 mln zł zysku w tym ujęciu, podała spółka w aneksie do prospektu emisyjnego. Przychody mają w tym czasie wynieść odpowiednio: 312,77 mln zł i 427,29 mln zł wobec szacowanych na ub.r. 342,84 mln zł.

Złoto powyżej 1100 USD


Pierwszy raz w historii cena złota przekroczyła poziom 1100 dolarów za uncję. Po południu cena szlachetnego kruszcu skoczyła do 1100 dolarów i 30 centów ustanawiając kolejny w ostatnich dniach historyczny rekord.

Warszawa ma świetną pozycję


Dla przeciętnego Szweda Warszawa jest najtańszą stolicą Europy oraz jednym z miast o najniższych cenach na świecie - wynika z ogłoszonego we wtorek w Sztokholmie raportu firmy Pricerunner.

MFW wzywa do umocnienia juana i większej stymulacji w Japonii


Międzynarodowy Fundusz Walutowy stwierdził we środę, że Chiny powinny pozwolić na aprecjację juana, aby schłodzić wzrost gospodarczy podczas gdy Japonia musi się szykować na poszerzenie zakresu stymulacji. Dwie największe gospodarki Azji coraz bardziej się między sobą różnią.

Sprowadzisz auto bez tłumaczenia


Sprowadzałeś kiedyś auto z Niemiec albo innego kraju? Irytowała cię konieczność tłumaczenia - za niemałe pieniądze - dowodu rejestracyjnego auta? Teraz koniec z męczącymi procedurami. Od wtorku dowód rejestracyjny zagranicznego samochodu nie będzie musiał mieć "polskiej wersji". Tylko czy będzie taniej? - pyta TVN CNBC Biznes.

Więcej pociągów, darmowa A4 i miejsca w sieci


Organizatorzy szacują, że Parę Prezydencką w weekend będzie chciało osobiście pożegnać półtora miliona ludzi. Spółki kolejowe zapewniają, że to one najsprawniej dowiozą żałobników na miejsce. W związku z tym przygotowują dodatkowe pociągi z całej Polski do Krakowa i Warszawy. Uruchamiane są też inne inicjatywy transportowe.

Dziś gros danych o stanie amerykańskiej gospodarki


Odrobienie ubiegłotygodniowych strat, przekonało niektórych handlujących, że był to jedynie "wypadek przy pracy". Jednak, względny spokój na przestrzeni minionych czterech sesji i kontynuacja fali wzrostowej, brzmi jak pobożne życzenie.

GPW finiszowała w piątek bez większych zmian i przy bardzo niskiej aktywności inwestorów


Warszawska giełda zakończyła tydzień niewielkimi zmianami indeksów. Wcześniejsze zyski zostały w dużej części zniwelowane, co wywołane zostało zniżkami na początku dzisiejszej sesji w USA. Sytuację na rynkach determinowało niespodziewane podniesienie stopy dyskontowej przez Fed, wskazują analitycy.

Dane z Dubaju lepsze, z Czarnego Piątku słabe


W USA wahania kontraktów na indeksy. Do wzrostów na giełdach mogą zachęcać informacje dotyczące Dubaju, ale zniechęcają dane o mniejszych wydatkach amerykańskich konsumentów w Czarny Piątek - podają maklerzy.

Eksperci o założeniach reformy emerytalnej


Zamiast zabierania z OFE części składki emerytalnej i przekazywania jej do ZUS, należy zająć się reformą całego systemu emerytalnego. Trzeba przede wszystkim oddzielić dług, którego źródłem jest ten system, od innych długów państwa - uważają eksperci.

Bezrobocie w USA już nie galopuje


Gorsze od oczekiwań informacje z amerykańskiego rynku pracy. Z danych firmy ADP wynika, że w listopadzie pracodawcy zwolnili za oceanem 169 tysięcy osób - podczas, gdy analitycy oczekiwali 155 tysięcy. Dane są i tak lepsze od tych październikowych, kiedy według ADP z gospodarki ubyło 195 tysięcy miejsc pracy.

Walutowy odporny na dane makro


Podczas wczorajszej sesji na krajowym rynku walutowym odnotowaliśmy osłabienie polskiej waluty, które postępowało na początku sesji dzisiejszej.

Bezrobotni dostaną unijne wsparcie na własny biznes


Mieszkańcy Tychów, którzy w ciągu ostatniego pół roku stracili pracę, będą mogli liczyć na organizacyjne i finansowe wsparcie przy uruchamianiu własnego biznesu. Projekt "Od zwolnienia do samozatrudnienia" uruchamia od sierpnia miejscowy urząd pracy.

Fitch nadał Tauronowi ratingi BBB; perspektywa stabilna


Agencja ratingowa Fitch nadała spółce Tauron Polska Energia długoterminowe ratingi podmiotu w walucie krajowej i zagranicznej na poziomie BBB, z perspektywą stabilną - podał Fitch w komunikacie prasowym.

Złoty w grudniu będzie silniejszy


Analitycy ankietowani przez "Puls Biznesu" twierdzą, że w grudniu polska waluta będzie rosła w siłę. Za euro w sylwestra zapłacimy 4,07 zł, czyli 8 groszy mniej niż obecnie.* Dolar ma stanieć nieco mniej, bo do 2,73 zł, a kurs franka szwajcarskiego spadnie do 2,71 zł.

Szanghaj zamyka dystrykt finansowy przed Expo


Szanghaj niemal całkowicie zamknie w piątek swoją dzielnicę finansową Pudong  na czas imprezy plenerowej, która rozpocznie kosztujące miliardy dolarów Expo. Środki bezpieczeństwa zostaną wzmocnione, a ulice zaroją się od policjantów.

"Przed nami kolejny niepewny rok"


Po trudnych latach globalnego spowolnienia rozpoczyna się kolejny niepewny rok. Według raportu Światowego Forum Ekonomicznego światowi przywódcy i szefowie firm muszą liczyć się z wieloma ryzykami, które zagrażają stabilności poszczególnych gospodarek.

Polska chce do ICAO


Polska będzie się ubiegać o członkostwo w Radzie Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Udział w kierownictwie tej prestiżowej organizacji lotniczej, decydującej o przepisach lotnictwa cywilnego, dałyby naszemu krajowi wpływ na podejmowane tam decyzje.

Jeśli jesteś z Łodzi i szukasz pomocy psychologa, zapraszam do mojego gabinetu. Jako psycholog Łódź pracuję w pobliskim szpitalu, ale także przyjmuję moich pacjentów w gabinecie prywatnym. Masz pewność, że zajmie się tobą psycholog Łódź posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy jako psycholog Łódź.